Google+

Arama formu

Kişinev Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kişinev Moldova’nın başkenti ve en büyük şehridir. Ülkenin önemli ticaret ve sanayi merkezidir. Nüfusu 707.000 olan şehir oldukça kozmopolit bir yapıya sahiptir.

Kişinev Hakkında Bilinmesi Gerekenler
airmoldova.md

Avrupa’nın yeşil alanı en yoğun şehirlerinden biri olan Kişinev, Dinyeper Nehri’nin bir kolu olan Bic Nehri kıyısına kurulmuştur. Buraya parklar ve göller diyarı diyebiliriz. Şehrin nüfusunun %80’ini Moldovalılar oluştursa da; Ukraynalı, Rus, Bulgar ve Alman azınlıklarda azımsanmayacak kadar çoktur. Şehrin adı İngilizcede “Chisinau” olarak yazılmaktadır. Kişinev şarap mahzenleri ile ünlü bir şehirdir. Öyle ki bu şarapların çoğu şehrin her yerinde yükselen asma bahçelerinden toplanan üzümlerle yapılmaktadır. Burada ki şarapların Fransa’dan sonra ki dünyanın en iyi şarapları olduğu söylenmektedir.

Şehir yolları, büyük Sovyet tipi konutları ve eskimiş binaları ile çok bakımsız görünse de, yeşil doğasıyla birleştiğinde bu şehre çok mistik bir hava katmaktadır. Kişinev’de ayrıca on binin üzerinde Müslüman nüfus bulunmasına rağmen hiç camii bulunmamaktadır. 

Tanıtıcı Video: