Montreal Şehir İçi Ulaşım


cdn.mtlblog.com

Montreal gelişmiş bir ulaşım sistemine sahiptir. Ulaşım konusunda ilk bahsedilmesi gereken şey bisikletlerdir. Şehrin hemen her yerinde çok düzenli bisiklet yolları bulunmaktadır ve araba sahipleri dahi arabalarını park edip yolculuklarını bisikletle yapmaktadırlar. Belediyenin hizmete sunduğu, 'bixi' ismi verilen bisikletler, turistlerin şehri dolaşması için son derece elverişlidir. Bu bisikletler günlük 5 dolar karşılığında kiralanabilmekte ve pek çok yerde bulunabilmektedir. Ayrıca bisikletler haftalık ve aylık olarak da kiralanabilmektedir.

Montreal'de toplu taşıma ile şehir içi ulaşım da oldukça kolaydır. Neredeyse her yerde, en fazla 5 dakika uzaklıkta bir metro istasyonu bulunabilmektedir. 25 yaşına kadar olanlar için aylık toplu taşıma kartının ücreti 33 Kanada Doları'dır. 25 yaşının üstündekiler içinse fiyat 65 Kanada Doları olmaktadır. Tek seferlik yolculuk içinse 2.5 Kanada Doları gerekmektedir. Metro ve otobüs seferleri 24 saat boyunca yapılmaktadır.

Montreal metro haritası
Montreal otobüs servisleri

Montreal Pierre Elliott Trudeau International Airport en büyük ve şehre en yakın olan havaalanıdır. Havaalanı ve şehir merkezi arasındaki mesafe yaklaşık 20 km'dir. Havaalanından şehre ulaşmak için toplu taşıma yeterli olmaktadır. Taksiyle gelinmek istenirse de 40 dolara yakın bir ücret yeterli olacaktır. Ayrıca 15-20 dolar civarında çalışan ve havaalanı-şehir merkezi arası sefer yapan Aerobus otobüsleri de kullanılabilmektedir.