Münster Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Almanya’nın Vestfalya Bölgesi’nde ye alan küçük kenti Münster 296,500 nüfusa sahiptir. Köklü bir tarihe sahip olan Münster’in ne zaman kurulduğu tam olarak bilinmiyor. Çok yönlü bir kent olan Münster, bölgenin eskiden beri en önemli kenti konumundadır. 


muenster.de

Çok yönlü bir kent olan Münster bilimin, öğrenimin, bisikletin başkenti olarak bilinir. Köklü bir tarihe sahip olan kent uzun süredir bölgenin başkentliğini yapmaktadır. En az 50 bin öğrenciye sahip olan kent genç bir kenttir.  Münster, yeşil bir kenttir. Kent alanlarının yüzde 65’i tarım ve ormancılık faaliyetlerine ayrılmıştır.

Münster’in tarihi 6’ncı yy’dan geriye kadar gittiği tahmin edilmektedir. Ancak kent Fransisken misyoner Liudger’in kente 793’te gelmesiyle önem kazandı. 805 gibi kente büyük katedral yapıldı. Hala daha kent Roma-Katolik Kilisesi’nin aktif merkezi olmaya devam etmektedir.

Münster’in Westfalya’da dini bir merkez olarak gelişmesi ile politik ve ticari bir merkez olarak gelişmesi birlikte ilerlemiştir. Kent ticari olarak altın çağını 14’ncü ve 15’nci yy’larda yaşadı. Kentin büyümesinde Avrupa’nın modern çağın başındaki en etkili ticaret ağı olan Hansa Birliği’nin içerisinde yer alması faydalı oldu. Tarihi ticaret merkezi Prinzipalmarkt 1350 yılı civarında tamamlanması ve tüccar topluluklarını kente çekmesi de kenti gelişiminde önemli bir noktadır. 

Münster’in tarihindeki iki olay dünya tarihi hafızasında kalmıştır. John of Leden (ya da Jan Van Leiden) önderliğindeki Anabaptistler 1534’te kuruldu ve onu kral ilan etti. Radikal bir Hristiyan reform hareketi olan Anabaptistler kolektif bir toplum kurma yanlısıydı. 1535 yılında kanlı bir şekilde isyan bastırılmış ve lideri de öldürülmüştür. Münster’deki ikinci önemli olay ise 1648 yılında kentte Otuz Yıl Savaşları’nı bitiren anlaşmanın sağlanması olmuştur. Westfalya Barışı anlaşması Münster ve komşu kenti Osnabrück’te imzalanmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında kent ağır hasar almıştır. Bombardımanda hasar gören tarihi yapılar daha sonra onarılmıştır.

Kent 2004 yılında LivCom-Awards tarafından Dünyanı’nın 200 bin- 750 bin nüfuslu kent kategorisinde “En Yaşanabilir Kent” seçilmiştir. Kent kamusal alanda görüntülenen sayısısız uluslararası çağdaş sanat sergilerine ev sahipliği yapar. Bunlardan “Heykel Projeleri” oldukça önenmlidir. 40’tan fazla tiyatroya ve tiyatro gruplarını barındıran Müster önemli bir kültür kentidir. Kentte sinema da önemli bir ilgi alanıdır. Gişe rekoru kıran filmler 80 binden fazla izleyici tarafından izlenebilir. Münster halkı diğer Alman kentlerine oranla 6 kat daha fazla sinemaya gitme oranına sahiptir.

Almanya’nın bisiklet başkenti olan kenti artık bisikletsiz olarak düşünmek imkansızdır. Her gün 100 binden fazla kent vatandaşı iş, okula, spora giderken “Leeze” (Münster’de bisiklet anlamına gelirI) kullanır. Kentte 500 binden fazla bisiklet vardır.

Kentte bilim ve öğrenim de gelişmiştir. 8 üniversite geniş bir konu yelpazesi sunar. Kentin ev sahipliği yaptığı Münster Westfalya Wilhelms Üniversitesi, Almanya’nın en büyük üniversitelerindendir.