Google+

Katmandu

ASYANepalKatmandu
Katmandu - : - / -
--℃
1 NPR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon12℃
 • Marweather-icon15℃
 • Nisweather-icon19℃
 • Mayweather-icon21℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon22℃
 • Ekiweather-icon19℃
 • Kasweather-icon15℃
 • Araweather-icon11℃
Ülke: Nepal Nüfus: 2,5 Milyon (2011) Resmi Dil: Nepali Para Birimi: Nepal Rublesi (NPR) İklim: Ilıman Dönencealtı İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün Big Mac Index: $ 1.89 (Türkiye $ 3.87)

Katmandu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
prasannaholidays.com

Katmandu, Nepal’in başkenti ve en büyük şehridir. Aynı zamanda Güney Asya Bölgesel İşbirliği Örgütü (SAARC)’nün de merkezidir. Katmandu gayri resmi olarak “KTM” veya “tri-city” isimleriyle de anılmaktadır. Tarihsel süreçte Katmandu Vadisi ve civarı antik konfederasyon Nepal Mandala’nın sınırlarını oluşturmuştur. 15. yüzyıla kadar Bhaktapur başkentken diğer iki başkent Katmandu ve Lalitpur kurulmuştur. Rana ve Shah dönemlerinde İngiliz tarihçiler vadiyi “Nepal Proper” olarak adlandırmıştır. Günümüzde Katmandu sadece Nepal Federal Demokratik Cumhuriyetinin başkenti değildir aynı zamanda Bagmati Bölgesi’nin ve Nepal Bölgesel Gelişim Merkezi’nin de idari merkezidir.

Katmandu ülkede turizmin ana kapısıdır. Bununla beraber ekonomik merkezidir. Nepal’in hiçbir kentinde gelişmiş bir endüstri ve altyapı mevcut değildir. Ekonomi turizm üzerine odaklanmıştır. Önceki dönemlerde Katmandu politik huzursuzluklardan dolayı turizme kapılarını kapatmış olsa da bugün Asya’da en turistik 10 şehirden biri olmayı başarmıştır.

Katmandu, Güney Asya’da Nepal’in başkentidir. Katmandu Vadisi’nin kuzeybatısında, Bagmati Nehri’nin ise kuzeyinde 50,67 km²’lik bir alanda yer alır. Kâse biçimindeki vadinin içinde yaklaşık 1,400 metre yükseklikte bulunan şehir, Shivapuri, Phulchoki, Nagarjun ve Chandragiri tepeleri ile çevrelenmektedir. Katmandu Vadisi’nde Katmandu ile beraber üç şehir yükselmektedir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim


blogs.worldbank.org

Nepal’in resmi para birimi Rupi'dir. Rs kısaltması ile gösterilir. Uluslararası kodu NPR’dir. Rupinin alt birimi paisadır. 

Nepal’in resmi dili Nepali’dir. Bununla birlikte Newar, Tharu, Gurung, Tamang, Magar, Awadhi, Sherpa, Kiranti, Rai, Limbu, Maithili, Bhojpuri, Bodo yerel dilleri de devlet tarafından tanınmıştır. Nepali dili Devanagari alfabesi ile yazılmaktadır. Ülkede turistik bölgelerde İngilizce dil desteği mevcuttur.

Katmandu UTC+5:45 saat diliminde yer alır. Yaz saat uygulaması yoktur. Türkiye’deki kış saatine (UTC+2) göre 3:45, yaz saatine (UTC+3) göre 2:45 öndedir.

Nepal, Bordo, Yeşil, Gri ve Siyah tüm Türkiye Cumhuriyeti pasaportlarına vize uygulamaktadır. Nepal sınır kapısında 25$ ve 1 adet fotoğraf karşılığında 15 günlük vize alınabilmektedir.

T.C. Yeni Delhi Büyükelçiliği


newindianexpress.com

Katmnadu’ya bahar aylarında gidilmesi tavsiye edilmektedir. Katmandu’da kış ayları oldukça soğuk, yaz aylarında ise muson sıcaklıkları hâkim sürer. 

Havayolu şirketi haftanın her günü karşılıklı olarak İstanbul – Kathmandu seferleri düzenlemektedir.
Uçuş süresi; İstanbul – Katmandu 7 saatten az sürüyor ve akşam seferine binildiğinde saat farkı da eklenerek sabah erkenden şehirde olunabiliyor.
 

Nepal’in turistik incisi Katmandu, adını aldığı Katmandu Vadisi’nde yer alıyor. Aynı zamanda Nepal’in başkenti olan şehir, dünyanın her tarafından turistlere kültürünü tanıtmak için kapılarını açıyor. Düşünüldüğü kadar büyük bir şehir değil, ancak her köşesinde keşfedilecek yeni bir unsur barındırıyor. Katmandu’da şaşırtıcı bir şekilde şehir merkezinden uzaklaştıkça otel fiyatları artıyor. Bunun sebebi şehir merkezinde daha küçük oteller ve hostellere yetecek yer olması, dışarı açıldıkça büyük ve lüks tesislerin kendilerine yer bulabilmesidir.


Katmandu'da Nerede Kalınır?
 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Katmandu otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Katmandu Şehir İçi Ulaşım
blog.nepaladvisor.com

Katmandu'da ulaşım  için yolcu taşımalı bisikletler yaygındır. Dar sokaklarda ve kalabalık caddelerde bu bisikletler oldukça işlevsel olduğundan kısa mesafeli seyahatlerde tercih edilmektedir. Kathmandu’da trafik sistemi oldukça karışıktır. Trafik kurallarını ihlal oranı yüksektir. Trafik akışı soldandır. Şehir içi ulaşımda otobüsler hizmet verir. Onun haricinde yerel minibüsler de banliyöler arası ulaşımda önemli rol oynamaktadır. Toplu taşıma ağı geniştir. Şehrin tamamına yayılır. Ancak oldukça kalabalıktır. Toplu taşıma kullanmadan önce iki kere düşünülmesi gerekir. Kentte en kolay ulaşım yöntemi taksilerdir. Taksiler beyaz renklidir ve fiyatları oldukça yüksektir. Havalimanından şehir merkezine taksi ile ulaşım yaklaşık 300 – 400 RS tutarındadır. 

Katmandu Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Katmandu’ya tapınaklar şehri diyebilir miyiz? Evet diyebiliriz. Katmandu Vadisi’nde UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan 7 adet tapınak bulunur. Katmandu halkı basit ve temel hayat standartlarında bir yaşam formunu benimsemiştir. O yüzden kentte konfor lüks bir gereksinim olarak görülür. Katmandu eşsiz bir kültüre sahiptir. Ancak bu talihsiz kent geçmişte birçok depremde ağır hasarlar almıştır. Bunlardan sonuncusu da Nisan 2015’de meydana geldi.
Katmandu’da Budizm günlük hayatın eksiksiz bir parçasıdır. Olmazsa olmalardandır. Burada her şey Budizm’in öğretileri doğrultusunda gerçekleşir.

Kentte suç oranı yüksektir. Bu yüzden gezilerinizde mümkün olduğunca tek dolaşmamanız ve ıssız sokaklara girmemeniz tavsiye edilmektedir. Ayrıca yanınızda yüksek miktarda nakit para taşımanız da güvenliğiniz açısında tehlike yaratabilir.
Kent polisler rüşvete karşı meyillidir. Herhangi bir suç vakasına dâhil olduğunuzda her şey aleyhinize bir şekil alabilir. Polise çok fazla güvenmeyin. 

Katmandu Gece Hayatı
nepaladvisor.com

Katmandu’da gece hayatı Thamel bölgesinde yoğunlaşır. Neyse ki bu bölge 2015 depreminde en az hasar gören bölgelerden biriydi. Patan’daki Pulchowk’da da birçok bar kümesi bulunmaktadır. Ancak burası depremden oldukça etkilenmiş ve birçok hasar meydana gelmiştir. Doğrusu Katmandu birkaç yıldan daha az bir zamanda 2015 depreminin hasarını kapatabilecek bir durumda değildir.

Yasalara göre kentte saat 22:00’dan sonra kamusal alanlarda müzik kapanmaktadır. Yine de birçok bar gece yarısına kadar açıktır. 


nepaltravelportal.com

Katmandu pirinçten yapılmış süs eşyaları, tahtadan oyma heykelleri, Nepal çayı, gümüş mücevherleri, kaşmir şalları, el işi kâğıt ürünleri ve Tibet Budistlerinin geleneksel kıyafetlerini boyadıkları thangkas boyaları ile ünlüdür.

Hippi tarzında kıyafetler şehir mağazalarında oldukça çok rağbet görmektedir. Indra Chowk, Durbar Meydanı ve Thamal bölgeleri sayısız giysi mağazasına ev sahipliği yapar. Durbar Meydanı ile New Road Caddesi’nin kesiştiği noktada yer alan Bishal Pazarı kentteki en hareketli alışveriş duraklarındandır. Katmandu’da hazır kıyafetten çok kumaş alıp özel diktirmek daha popüler bir anlayıştır. Katmandu’da alışveriş yaparken taklit eşyalara dikkat etmek gerekir şayet sayısı bir hayli fazladır.

Kentte marka kıyafetlerin satıldığı birçok mağaza Durbar Marg bölgesinde yer almaktadır. Ayrıca Asan Tol ve Indra Chowk sokakları arasında kurulan pazarlardan birbirinden güzel tütsüleri, baharat, kurutulmuş meyve ve geleneksel eşyaları satın alabilirsiniz. 


trekkingnepalhimalaya.files.wordpress.com
 

 • Dada Dashain - Eylül-Ekim / 10 GÜN
 • Teej ve Rishi Panchani - Eylül 2. Hafta / 2 GÜN
 • Tihar ve Laxmi Puja - Katrika’nın 15. Günü (Ekim sonu Kasım başı) / 5 GÜN
 • Indra Jatre – Eylül / 8 GÜN
 • Holy (Phagu Purnima) Festivali – Mart – Nisan / 7 GÜN
 • 15 Ocak – Maghe Sankranti (Dini)
 • 30 Ocak – Shahid Diwas (Milli)
 • 31 Ocak – Sonam Losar (Dini)
 • 4 Şubat – Saraswati Puja (Dini)
 • 19 Şubat – Prajatantra Diwas (Milli)
 • 27 Şubat – Maha Shivaratri (Dini)
 • 8 Mart – Dünya Kadınlar Günü
 • 16 Mart – Fagu Purnima (Dini)
 • 30 Mart – Ghode Jatra (Dini)
 • 8 Nisan – Ram Nawami (Dini)
 • 14 Nisan – Navabarsha (Milli)
 • 24 Nisan – Loktantra Diwas (Milli)
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı
 • 4 Mayıs – Buddha Jayanti (Dini)
 • 29 Mayıs – Ganatantra Diwas (Milli)
 • 29 Ağustos – Janai Purnima ve Raksha Bandhan (Dini)
 • 30 Ağustos – Gaijatra (Dini)
 • 5 Eylül – Krishna Janmashtami (Dini)
 • 16 Eylül – Teej (Dini)
 • 30 Ağustos – Rishi Panchami (Dini)

NEPAL ACİL NUMARALAR

Ambulans: (+977) 1 4228094
İtfaiye: 101
Polis: 100
 

 • Katmandu’da çeşme suyu kesinlikle kullanılmamalıdır. Şehirde su kaynaklı salgın hastalıklar oldukça yüksek bir oranda görülmektedir. Yemek yerken hangi suyla yıkandığını bilinemeyeceğinden salata tercih edilmemeli, içeceklere buz konulmamalıdır. Duş alırken su yutmamaya özen gösterilmeli ve dişler kaynamış, soğumuş ve filtre edilmiş su ile fırçalanmalıdır. Lüks otellerin su arıtma ve dezenfekte etme sistemleri olabildiğinden bu durumlar değişebilmektedir.
 • Nepal genelinde maymun ve yarasa gibi hayvanlarda kuduz oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Herhangi bir ısırılma durumuna karşı Katmandu’ya gitmeden gerekli aşılar mutlaka yaptırılmalıdır.
 • Katmandu’ya gitmeden önce Sıtma ve Hepatit A, Hepatit C, sarıhumma, çocuk felci, kızamık, menenjit ve tetanos hastalıklarına yönelik olan aşılar yaptırılmalı; tifo, difteri, sarılık, kuduz ve mide bağırsak enfeksiyonları gibi hastalıklara da gezi esnasında önlemler alınarak dikkat edilmelidir.

Güney Asya’da, Çin ile Hindistan arasında yer alan küçük ülke Nepal’in başkenti Katmandu, son yıllarda gezginlerin gözdelerinden biri. Adını aldığı Katmandu Vadisi’nde yaklaşık 1.400 metre yükseklikte yer alan bu mistik şehir, her iki komşusundan da kültürel olarak bolca etkilenmiştir. Nüfusunun çoğu Hindu olan, tapınaklarla dolu Katmandu’da konaklamak muhtemelen her bütçeye uygun olacaktır.


Katmandu Otelleri
 

Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Katmandu otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Nepal seyahatlerinde vizeye tabidir.