Trafalgar Meydanı

Londra’nın en büyük meydanı olan Trafalgar Meydanı; şehirde yapılan kutlamaların ilk adresidir. Şehirdeki birçok gezi rotasına yürüme mesafesinde ulaşabileceğiniz bu yer otobüs ağının da merkezi konumundadır. Otobüslerin ilk durağı olan meydan; gece otobüslerin de kalkış noktasıdır.

Meydanda anıtlar, tarihi yapılar ve önemli eserler bulunmaktadır. Meydanda Nelson SütunuNational GaleriAmiral Lod Nelson adına 1805’ye yapılan 50 metrelik sütun gibi birçok durağınız olacak. 

Trafalgar Meydanı ismini İspanya'nın Trafalgar Burnu'nda geçen Trafalgar Deniz Savaşı'ndan alıyor. 1805 yılındaki savaşta Fransa ve İspanya'ya karşı Birleşik Krallık büyük bir zafer kazanıyor. 1805 yılında bu zaferin anısına meydanın adı Trafalgar olarak değiştirilmiş. Meydan 13. yüzyıldan beri Londra'nın önemli merkezlerinden birisi olmuştur. Uzun yıllar boyunca Birleşik Krallık hükümdarlarınınatlarının ahılı ve eğitim alanı olmuştur.

IV. George dönemine kadar bu bölge ahıl olarak kullanılmıştır ancak onun döneminde ahıllar Buckingham Sarayı'na taşınmıştır. Bu boşalan alandaki binalar da ünlü müze National Gallery'e verilmiştir. Çeşmeleri, anıtları, heykelleri ve yüzlerce güvercini ile Trafalgar Meydanı çok hoş bir görüntü oluşturmaktadır. Ayrıca bu geniş meydan yıllardır yılbaşı, noel gibi kutlamaların ve protestoların da merkezi olmuştur. Her sene noel zamanı Oslo'nun 2. Dünya Savaşı'nda İngiltere'ye duyduğu minnettarlığın göstergesi olarak hediye ettiği devasa çam ağacı da meydana kurulur.