Google+

Arama formu

Bergen Mutfağı

Bergen Mutfağı
 

Bergen'de çok çeşitli restoranlar ve kafeler bulunur, ancak en iyi yerleri ararken biraz zaman harcayabilirsiniz. Şehrin en merkezi kısımlarında, restoranların çoğu aynı kalitededir. Daha düşük fiyatlı ve daha iyi yiyecek bulmak için şehir merkezinden biraz uzaklaşmanız gerekir. Hizmet için zorunlu bir bahşiş uygulaması olmasa da garsonlar öyle sevecen ve ilgilidir ki, bahşiş bırakmak isteyebilirsiniz.

Şehirde tüm dünya mutfaklarından farklı lezzetler bulunur. Yöresel yiyecek bulma konusunda bu yüzden biraz zorlanabilirsiniz. Norveç yemekleri olan bir restorana oturduğunuzda oldukça ucuz ve besleyici yemekler yiyebilirsiniz. Bergen, balık çorbası, raspeballer ve pişmiş morinanın lezzetine doyabileceğiniz bir merkezdir. Norveç lezzetini elde etmek ve aynı anda bir gurme yemeğine sahip olmak istiyorsanız, Bryggen Tracteursted'in keçi ile dolmuş ren geyiği filesi gibi yerel bileşenler kullanılan yemekleri tadabilirsiniz.

Birçok kafe ve restoran Perşembe günleri "raspeballer" hizmeti vermektedir. Raspeballer, yerel patates köfteleridir, Bergen'de genellikle pastırma, sosisler, koyunlardan tuzlanmış et, eritilmiş tereyağı ve püre rutabaga servis edilir.

Kasım, Aralık ve Ocak aylarında birçok restoranda geleneksel Noel yemekleri servis edilir. Pinekjøtt adlı kuzu veya koyun etinden pişmiş, bazen füme et, lutefisk isimli lye fıstığı ve lye ile hazırlanmış kurutulmuş morina yemeği oldukça popülerdir. Çok özel bir deneyim için, koyun başından yapılan smalahove yemeğini deneyebilirsiniz.