Google+

Arama formu

 Bergen Şehir İçi Ulaşım

 Bergen Şehir İçi Ulaşım
 

Şehir merkezinde yürüyüş, ulaşımın en iyi ve en kolay yoludur. Şehir merkezini 20 dakika içinde herhangi bir yönde yürüyerek gezebilirsiniz. Şehrin en merkezi sokakları genellikle engelliler için de iyi bir erişilebilirliğe sahiptir. En önemli yaya geçitlerinde sesli sinyaller bulunur ve dokunmatik asfaltla yön gösterilir. Ayrıca tekerlekli bir sandalyeyle de şehirde kolayca gezilebilir.

Otobüsle gezmek isterseniz, tarifelerin anlaşılması biraz zor olabilir. Otobüs durağında, tüm yerel otobüs ve tren hatları hakkında ücretsiz bilgi sağlayan bir bilgi masası bulunmaktadır. 177'yi aramanız durumunda sizi bilgi merkezi ile temasa geçireceklerdir. Çevrimiçi hatlar da duraklarda mevcuttur, otobüs hatlarını böylece kontrol edebilirsiniz.

Birkaç büyük durak için otobüsün sabit bir kalkış zamanı olabilir ancak belirtilen programa sadık kalınacağından tereddüt etmenize gerek yoktur. Diğer duraklarda bir otobüs, programın birkaç dakika önüne geçebilir. Trafiğin yoğun olduğu dönemlerde, otobüs birkaç dakika geç gelebilir ancak bu asla saatlerce otobüs bekleyeceğiniz anlamına gelmez. Elektronik kart temin ederek, otobüsünüz geldiğince rahatça binebilirsiniz. Skysskort adlı elektronik karta, herhangi bir merkezi duraktan ulaşabilirsiniz. Kartınızı alırken İngilizce bilgi de sunulacağından kolaylıkla alıp bakiye dolumu yaptıktan sonar araçlara binebilirsiniz. Zaten yürüyerek dahi gezilebilecek şehirde, yolculuğunuz çok uzun sürmeyecektir.

Şehir merkezi ile güneye doğru inen Lagunen arasında hafif bir demiryolu hattı vardır. Bu, Bergen'in güney kesimlerine halkın erişim sağladığı temel araçtır. Hat, tren istasyonunu, otobüs istasyonunu, Brann futbol stadyumunu, yol boyunca Fantoft ve Nesttun'daki öğrenci evlerini geçerek ilerler. Hatta yolculuğun tamamı 31 dakika sürmektedir. Gece devam eden seferlerin sıklığı azaltılır. Hatt içinde istasyonların isimleri hem sesli hem de görüntülü olarak duyurulur.

Bergen şehir merkezindeki tren istasyonu ile doğudaki Arna'nın kırsal banliyösü arasında Norveç Devlet Demiryolları’nın yerel bir hat servisi vardır. Arna'ya gidecek olursanız, demiryolu hattı doğrudan doğruya harekete başladıktan sonra yalnızca 8 dakika yolculuk, dağların etrafını dolanmak için en hızlı seçenektir.

Taksileri tercih ederseniz, Bergen’de taksi ücretleri oldukça yüksektir. Gün içinde gideceğiniz yer için taksi çağırmanız gerekir. Gece ise çağrınız sonrasında bir saate kadar bekletilebilirsiniz. Ayrıca taksi tutarının haricinde şoföre bahşiş bırakılması da nezaket gereğidir.