Google+

Tromso

Tromso - : - / -
--℃
1 NOK=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-4.4℃
 • Şubweather-icon-4.2℃
 • Marweather-icon-2.7℃
 • Nisweather-icon0.3℃
 • Mayweather-icon4.8℃
 • Hazweather-icon9.1℃
 • Temweather-icon11.8℃
 • Ağuweather-icon10.8℃
 • Eylweather-icon6.7℃
 • Ekiweather-icon2.7℃
 • Kasweather-icon-1.1℃
 • Araweather-icon-3.3℃
Ülke: Norveç Nüfus: 72.000 Resmi Dil: Sami Dili Para Birimi: Norveç Kronu İklim: Ilıman kutup iklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün

Tromso Norveç’in kuzeyinde yer alan Troms Eyaletinin başkentidir. Nüfus bakımından Norveç’in en büyük 8. Şehri olan Tromso toplam 72.000 nüfusa sahiptir. Öğrenci şehri olarak da bilinen Tromso özellikle dikkat çekici doğası ile bilinmektedir.

Tromso Hakkında Bilinmesi Gerekenler
wikimedia.org

Tromso Norveç’in kuzeyinde yer alan Troms Eyaletinin başkentidir. Nüfus bakımından Norveç’in en büyük 8. Şehri olan Tromso, özellikle dikkat çekici doğası ile bilinmektedir. Şehir merkezi Tromso’nun batısında yer almaktadır ve kutup dairesine ise 400 kilometre mesafededir. Çoğunlukla parça parça ayrılmış olan birçok adadan oluşan kent köprüler ve tünellerle anakaraya bağlanmıştır. 

Tromso, Norveç’in kuzeyinde yer alan Troms eyaletinin batısında, kuzey kutup dairesinin 400 kilometre güneydoğusunda bulunmaktadır.

Geolocation


norvec.info

Tromso para birimi olarak “Norveç Kronu” kullanmaktadır.

Tromso GMT +1 saat dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de kullanılan GMT+2 ile arasında 1 saatlik bir fark vardır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Tromso’da 11.00’dir.

Tromso’da resmi dil olarak “Lule Sami” dili konuşulmaktadır. Bunun yanında Norveççe ’de resmi dil olarak kullanılmaktadır.

Eğer Norveç’i 90 günden kısa süre için ziyaret edecekseniz, bunun için ziyaret vizesine başvurmalısınız. Bu vize ile tüm Schengen ülkelerini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Cumhuriyeti Oslo Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu

Büyükelçilik: +47 2212 8750 
Konsolosluk Şubesi: +47 2212 8761-62-63
Faks: +47 22 55 62 63
E-posta:  embassy.oslo@mfa.gov.tr
Posta adresi:  Halvdan Svartes Gate 5, N-0244 Oslo Norway
Web sitesi:   http://oslo.be.mfa.gov.tr/


minn.no

Tromso’da kış ayları soğuk yaz ayları ise ılık geçmektedir. Kış aylarında gündüz sıcaklık -4, gece ise -10’un altındadır. En yüksek sıcaklıklar Temmuz ayında görülmektedir ve yaklaşık 10-11 derece olarak ölçülmektedir. Bir kutup şehrine göre hava sıcaklıkları çok sert olmayan Tromso bunu gulf stream’in etkilerine borçludur. Ziyaret etmek için en uygun ay ise Temmuz ve Ağustos aylarının başıdır.

Tromso’de konaklayacağınız oteli ana caddelere ve gezeceğiniz bölgelere göre belirlemeniz, size şehri keşfederken zaman kazandıracaktır. Tromso’un her bir yanında konaklayabileceğiniz uygun oteller bulunabilmektedir. En popüler konaklama bölgeleri ise Gronnegata, Stargata, Bispegata, Skippergata ve Bruvegen caddeleri üzerinde ki otellerdir.

Tromso onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Tromso Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Tromso Otelleri

En Uygun Fiyatlı Tromso Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Tromso Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Tromso Otelleri

Tromso’ya havayolu şirketlerinin uçuşu bulunmamaktadır. Uluslararası bazı havayolları ile Kopenhag ve Oslo aktarmaları ile Tromso’ya ulaşmak mümkündür. 

Tromso Şehir İçi Ulaşım
visittromso.no

Tromso’da toplu taşıma araçları olarak otobüs, feribot ve taksiler kullanılmaktadır. Otobüsler şehrin en çok tercih edilen toplu taşıma aracıdır. Özellikle şehir merkezinde hizmet veren otobüslerle hemen hemen her yere ulaşmak mümkündür. Biletler 1,5 saat boyunca kullanılabilmektedir ve ücreti ise 40-50 Kron arasında değişmektedir. Otobüs güzegahları ve ayrıntılı bilgi için aşağıda verilen resmi web sitesini ziyaret edeblirsiniz.

Tromso Gezilecek Yerler
fjordtravel.no

Tromso Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın konumuyla dünya üzerinde en kuzeyde yer alan şehirlerden biridir. Muhteşem doğası, büyüleyici kuzey ışıkları, gece gündüz döngüsü, müzeleri ve bilim merkezleri ile oldukça ilginç bir şehirdir. Öğrenci nüfusunun da bir hayli fazla olduğu Tromso, Norveç’te mutlaka ziyaret edilmesi gereken güzel şehirlerden biridir.
 

Norveç Mutfağı
hurriyetkadin.net

Tromso tam anlamıyla bir deniz ürünleri şehridir.  Şehrin ana caddeleri üzerinde çok kaliteli deniz ürünleri restoranları ile doludur. Burada servis edilen taze yiyecekler oldukça tatmin edici lezzette olmaktadır. Özellikle kış aylarında artan deniz ürünleri ile menü dahada zenginleşmektedir.

Norveç’te genel oalrak gıdalar ucuz olmasına rağmen Tromso nispeten daha pahalıdır. Genellikle özel ve sezon dışı menüler, sezon ürünlerine göre biraz daha pahalı olmaktadır. Bunun yanında Tromso’da vejeteryan restoran bulmak biraz zor olabilmektedir. Genellikle şehir merkezi ve kasabalarında birkaç vejeteryan restoran bulunabilmektedir. Buralarda vegan, vejeteryan ve Hündulara özel menüler bulunmaktadır.

Tromso Gece Hayatı
tripadvisor.com

Tromso’nun gece hayatı oldukça renklidir. Norveç’in geneline göre hareketli bir gece hayatınsa sahip olan Tromso bunu özellikle genç nüfusun ve öğrencilerin fazla olmasına borçludur. İnsanlar haftaiçi günlerde genellikle kafelerde zaman geçirirken, haftasonları dans pistleri, gece kulüpleri ve barları tercih etmektedir. Bunda haftaiçi günlerinin çalışma günleri olmasının payı büyüktür.

Tromso’nun yerel halkı alkol tüketiminde özellikle biraya düşkünlükleriyle bilinmektedir. Hatta aralarında duygusal bir bağ bile var denebilir. Genellikle “Bayer” denilen siyah bira ve “Pilsen” biraları tercih edilmektedir. Bunun yanında “konyak” içkisinin kişi başına en çok tüketildiği şehir unvanına da sahip olan Tromso’da, 20 yaş altındaki bireyler bile yoğun bir şekilde konyağı tercih etmektedir. 


wordpress.com

Tromso’nun ana alışveriş noktası Storgata Caddesi’dir. Hediyelik eşyalarda genellikle Çin ürünlerinin fazla olması dikkat çekmektedir. Ama bunun yanında yerel ürünlere de her yerde kolaylıkla rastlayabilirsiniz. Tromso’da alışveriş konusunda önemli olan bir diğer noktada mağaza ve dükkânların çalışma saatleridir. Bu dükkânlar genellikle iş günleri 5 ile 6 arasında kapanmaktadır. Haftasonları ise cumartesi günü 3 ile 4, Pazar günü ise tüm gün kapalı olmaktadırlar. Cumartesi günü saat 6’ya kadar sadece alışveriş merkezleri açık olmaktadır. En büyük alışveriş merkezleri ise “Nerstranda” ve “Pyramiden” dir.

Tromso’da hediyelik eşya satın almak isterseniz şehrin ana meydanı olarak bilinen “Torget” en uygun yerdir. Burada Sami ve Ruslar tarafından birçok hediyelik eşya, triko ve yerel gıda ürünleri satılmaktadır. Deniz ürünleri almak istiyorsanız da en uygun yer marina bölgesidir. Tromso’da fiyatlar ise genel olarak biraz pahalıdır.

Yeni Yıl - 1 Ocak
Kutsal Perşembe -  12 Nisan
İyi Cuma -  Her yıl değişiyor
Paskalya -  Her yıl değişiyor
İşçi Bayramı -  1 Mayıs
Milli Bayram -  9 Mayıs
Bağımsızlık Günü - 17 Mayıs
Milli Pazartesi - Her yıl değişiyor 

 • Polis: 112
 • İtfaiye: 110
 • Ambulans: 113