Google+

Tromso Gezilecek Yerler

119416 Oca 2016Lokasyon Detay

Tromso Gezilecek Yerler
fjordtravel.no

Tromso Kuzey Kutup Dairesi’ne yakın konumuyla dünya üzerinde en kuzeyde yer alan şehirlerden biridir. Muhteşem doğası, büyüleyici kuzey ışıkları, gece gündüz döngüsü, müzeleri ve bilim merkezleri ile oldukça ilginç bir şehirdir. Öğrenci nüfusunun da bir hayli fazla olduğu Tromso, Norveç’te mutlaka ziyaret edilmesi gereken güzel şehirlerden biridir.

Tromso gezilecek yerler:

Tromso Üniversitesi Müzesi (Tromso Universty Museum)
Tromso Gezilecek Yerler-1
Tromso Gezilecek Yerler-2
cloudinary.com

Tromso lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Northern Lights Apartment, Red Old House Tromsø Apartment, Tromsø Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Clarion Collection Hotel With, Viking Apartments Tromsø gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Clarion Collection Hotel Aurora, Smarthotel Tromsø, Quality Hotel Saga otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Tromso aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Tromso Üniversitesi Müzesi bu pirotesk kuzey Norveç kentinde seyahate başlamak için en ideal yerlerden biridir. Burada kuzey kutup ışıklarınıjn büyüleyici görüntüsünü izleyebilir, müzede bölgenin yerli Sami halklarının emanetlerini ve eserlerini görebilirsiniz. Norveç’in en ünlü turistik bölgelerinden biri olan bu mekan, Kuzey Norveç’in en eski bilimsek kurumudur. Müze jeoloji, botanik, zooloji, arkeoloji, kültürel tarih ve Sami etnografya olmak üzere 6 bölümden oluşmaktadır.

 • Adres: Lars Thørings veg 10, 9006 Tromsø, Norveç
 • Telefon:+47 77 64 50 00
 • Web sitesi için tıklayınız.

 Tromso Arktik-Alp Botanik Bahçesi (Tromso Arctic-Alpien Botanic Garden)

Tromso Gezilecek Yerler-3
chadwellseeds.co.uk

Tromso Arctic-Alp Botanik Bahçesi, Kuzey Norveç’in eşsiz bitki örtüsünden oluşan koleksiyonları ile muhteşem bir floraya sahiptir. Özellikle botanik ile ilgilenenlerin kesinlikle görmesi gereken bir yer olan bu botanik bahçesi, kışın açan mor taşkıran çiçekleri, sarı minder bitkileri, pasque çiçekleri gibi yüzlerce ilgi çekici bitkiye ev sahipliği yapmakta ve ziyaretçilerini büyülemektedir. Mayıs ayından Ekim ayına kadar süren çiçeklenme dönemi boyunca bu botanik bahçesini ziyaret edebilirsiniz.

 • Adres: Tromsø, 9006 Tromsø, Norveç
 • Telefon:+47 909 41 714
 • Web sitesi için tıklayınız.

Elverhoy Kilisesi (Elverhoy Church)

Tromso Gezilecek Yerler-4
staticflickr.com

Tromso’nun kent merkezinin batısıdna yer alan Elverhoy Kilisesi veya diğer adıyla “Kirke”, Tromso’da mutlaka gezip görülmesi gereken yerlerinden biridir. 1803 yılında inşa edilen bu güzel kırmızı ahşap yapı başlangıçta kentin katedralinin bulunduğu alanda yer alırken, 1861 yılında kent merkezine taşınmış daha sonra tekrar taşınarak günümüzde ki konumuna yerleştirilmiştir. İçerisinde sunaklar, ahşap oymalar ve ortaçağ madonnası ile kayda değer bir güzelliğe sahip olan bu kilise turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir.

 • Adres: Elverhøy gravlund, 9012 Tromsø, Norveç 

Arktik Katedral (Arctic Cathedral)

Tromso Gezilecek Yerler-5
infinitelegroom.com

Anakaraya bağlanan Tromso Köprüsü’nün hemen yanında bulunan ve “Tromsdal Kilisesi” olarak da bilinen Arktik Katedral, muhteşem bir modern mimariye sahiptir.  Norveç’in cesur modern mimarileri arasında yer alan katedral, 1965 yılında 1.500 metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. Arktik Katedral’ in modern mimarisi dışında en ilgi çekici bir diğer özelliği ise doğu yakasını tamamıyla kaplayan, Mesih’in dönüşünü simgeleyen vitray pencereleridir. BU özellikleriyle ziyaretçiler tarafından ilgi odağı olan Arktik Katedral, Tromso’da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

 • Adres: Hans Nilsens vei 41, 9020 Tromsdalen, Norveç
 • Telefon: +47 476 80 668

Tromso Katedrali (Tromso Cathedral)

Tromso Gezilecek Yerler-6
skipaddlenorway.com

1861 yılında inşa edilen Tromso Katedrali, şehir merkezinde ki ana iskelenin güneybatısında yer almaktadır. Bu ahşap katedral Adolph Tiemand’ın muhteşem bir kopyasıdır. Gotik-Revival tarzında inşa edilen katedralin diğer önemli özellikleri ise Gustav Vigeland tarafından 1960 yılında tasarlanan büyük vitray pencereleridir. Yüksek neftinin ortasında ise bir saat bulunmaktadır.  Dünyanın en kuzeyinde bulunan en büyük Protestan katedrali olma unvanını da taşıyan bu şirin ahşap katedrali görmek isteyebilirsiniz.

 • Adres: Hans Nilsens vei 41, 9020 Tromsdalen, Norveç
 • Telefon: +47 476 80 668
 • Web sitesi için tıklayınız.

 Kuzey Norveç Bilim Merkezi (Science Center Of Northern Norway)

Tromso Gezilecek Yerler-7
architectism.com

Kuzey Norveç Bilim Merkezi dünyanın en büyük planetaryum (gözlemevi) evi olma unvanına sahip muhteşem bir bilim merkezidir.  Bilim merkezinin içinde bulunan devasa dijital ekranlar ile Tromso’nun muhteşem kuzey ışıklarına yakın bir deneyim imkânını ziyaretçilerine sunmaktadır. Buna ek olarak ziyaretçilerine iklim, enerji, hava ve çevre gibi kutuplarla ilgili temaları kapsayan 80’den fazla etkileşimli yerleştirmeler, bölgesel fenomenleri ve evrensel soruları keşfetmek açısından bir fırsatta sunmaktadır.

 • Adres: Hansine Hansens veg 17, 9019 Tromsø, Norveç
 • Telefon: +47 77 62 09 45
 • Saatler: 11.00 – 16.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

​Polaria

Tromso Gezilecek Yerler-8
wikimedia.org

Tromso’da gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Polaria’dır. Polaria, modern bir mimariyle yapılmış Tromso’nun en ilgi çekici yapılarından ve müzelerinden biridir. Arktik buzullar esas alınarak yapılmış olan Polaria, Tromso şehir merkezine birkaç dakikalık yürüme mesafesinde yer almaktadır. İçinde kaba denizler ve buzul araziler, kutup akvaryumu, panoramik vahşi kutup hayatının gösterildiği filmler ve ilginç bilgi temelli sergiler bulunmaktadır. Bunların yanında kutup kış fırtınası, kutup ayıları, tundra ve aurora yaşamı ve arktik patikaların konu edildiği diğer sergileride gezebilirsiniz.

 • Adres: Hjalmar Johansens gate 12, 9296 Tromsø, Norveç
 • Telefon: +47 77 75 01 00
 • Saatler: 10.00 - 17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

​Tromso gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Tromso şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Tromsø 4 Saatlik Kuzey Işık Turu (199.32 €), Tromsø: Hüsnükük Evinde Köpek Eğitimi (100.19 €), Tromsø'dan: Husky Farm ziyareti (68.55 €), Kuzey ışıkları altında Huskies ile Yürüyüş (110.73 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Tromso ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-