Google+

Arama formu

Antigua ve Barbuda’nın Kısa Tarihi

1678 yılında Barbuda da İngiliz kolonisi oldu. Hükümdar, 1685 yılında adayı Codrington ailesine verdi. Ada bir köle yetiştirme merkezi olarak planlanmıştı ancak bu plan gerçekleştirilemedi. Çünkü buraya yerleştirilen köleler kendi düzenlerini kurarak yaşamaya başladılar. 1834 yılında köleliğin kaldırılması şeker üretimini sıkıntıya soktu. 1843 depremi ve 1847 kasırgası adaların ekonomisinin iyice kötüleşmesine sebep oldu. 19. yüzyılın sonunda Barbuda tekrar kraliyete devredildi ve zamanla tamamen Antigua'ya bağlandı. 1956 yılında Leeward Adaları kolonisi dağıldı ve 1958 yılında Antigua Batı Hint Federasyonu’na katıldı. Bu federasyon 1962'de dağıldı ve 1967'de Birleşik Krallık hükümeti, Antigua'ya içişlerinde bağımsızlık veren 1967 Batı Hint Yasası'nı çıkardı. Dışişleri ve savunmadan ise Birleşik Krallık sorumluydu.

1970'lerde başbakan George Walter önderliğinde başlatılan tam bağımsızlık hareketi 1981'de Antigua ve Barbuda'nın bağımsızlık kazanması ile sonuçlandı. Vere Bird bağımsız devletin ilk başbakanı seçildi. Ülke Birleşmiş Milletler, İngiliz Milletler Cemiyeti ve Doğu Karayip Devletleri örgütüne katıldı. 1984 ve 1989 seçimlerini açık ara kazanan Bird, ülke yönetiminde sıkı bir kontrol sağladı.

Antigua ve Barbuda anayasal bir monarşidir. Birleşik Krallık Hükümdarı, Antigua ve Barbuda'nın itibari hükümdarıdır ve ülkede bir genel vali tarafından temsil edilir. Yürütme yetkisi başbakan liderliğindeki bakanlar kurulundadır.