Saint Kitts ve Nevis Temel Bilgiler

AAEAAQAAAAAAAAmIAAAAJDkwODVlZDdkLTY0N2MtNGZiZS1iZTAxLTIyNzU0MzBlMjgzZQ.jpg

Karayipler'deki Leeward Adaları’nda yer alan iki adadan oluşan Saint Kitts ve Nevis, federal bir ülkedir. Başkenti, ülkenin en büyük adası olan Saint Kitts üzerindeki Basseterre'dır. 54,961 kişilik nüfusun büyük çoğunluğu burada yaşamaktadır.

Resmi dil olarak İngilizce konuşan nüfusun çoğu Hıristiyan’dır.

1493’te yılında Kristof Kolomb’un keşfettiği adalara 1623’te İngilizler yerleşti. Saint Kitts, Büyük Britanya’nın Küçük Antillerdeki ilk sömürgesi oldu. Bunu, 1628′de Nevis Adası’nın sömürgeleştirilmesi izledi. Ancak iki ada 19 Eylül 1983’te bağımsızlığını ilan etti.

Saint Kitts ve Nevis’in ekonomisi turizm, tarım ve hafif sanayi üzerine kuruludur. 1940’larda yoğun olan şeker üretimi, dünya ekonomisine ayak uyduramayarak düşüşe geçmiştir. 2005 yılında devlet, kendi yönetimindeki şeker fabrikasını kapatmıştır. Buna karşın, turizm sektörü her geçen yıl yükseliş göstermektedir.

Tropikal bir iklime sahip ola Saint Kitts ve Nevis’e yılın her dönemi gidilebilir. Çünkü yıl boyunca hava sıcaklıkları çok fazla değişmemekle birlikte 25-28 derece arasında seyreder.