Google+

Arama formu

Trinidad ve Tobago Ekonomisi

Trinidad ve Tobago Ekonomisi

Ülkenin satınalma gücü paritesi 11,2 milyar dolar, reel büyüme de yüzde 5 civarındadır. Ülkedeki sektörel bileşimin yüzde 2'si tarıma, yüzde 44'ü endüstriye, yüzde 54'ü ise hizmete dağılmıştır. Ülkedeki enflasyon oranı yüzde 3,2'dir. İş gücünün 558.700 olduğu ülkede, aynı bağlamda işsizlik oranı yüzde 12,8'dir. Endüstri, petrol, kimyasallar, turizm, gıda maddeleri, çimento, meşrubat, tekstil gibi alt dallara ayrılmaktadır. . Sanayinin büyüme oranı yüzde 3,8 civarındadır.

1999 verilerine göre ülkede elektrik üretimi 4,9 milyar kilowatt; buna karşılık elektrik tüketimi 4,557 milyar kilowatt kadardır. Tarım ve hayvancılıkta en çok tercih edilen ürünler kakao, şekerkamışı, pirinç, narenciye, kahve, sebze ve kümes hayvanlarıdır. Ülkede 3,2 milyar dolarlık bir ihracat payı bulunmaktadır. İhraç edilen ürünlerin başında petrol ve petrol ürünleri, kimyasallar, çelik ürünleri, gübreler, şeker, kakao, kahve, narenciye, çiçek gelmektedir. En çok ihracat yapılan ülkeler şöyledir: ABD: yüzde 39,3, Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı) ülkeleri: yüzde 26,1, Latin Amerika: yüzde 9,5, AB

Yüzde 5,7

Ülkenin ithalat payı ise 3 milyar dolardır. En çok alınan ürünler, makine, taşıt araçları, sanayi malları, gıda ve canlı hayvanlardır. Ülkenin mal aldığı ülkeler şöyledir: ABD: yüzde 39,8, Venezuela: yüzde 11,9, AB: yüzde 11, Caricom (Karayipler Topluluğu ve Ortak Pazarı): yüzde 4,8 (1999)