img-script
Google+

Buhara

-1.3602702,30.032577100000026
Buhara12:08 PM
16℃
1 UZS=0.00 TRY
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1.3℃
 • Şubweather-icon3.5℃
 • Marweather-icon9.9℃
 • Nisweather-icon17.5℃
 • Mayweather-icon23.1℃
 • Hazweather-icon27.6℃
 • Temweather-icon29.5℃
 • Ağuweather-icon27℃
 • Eylweather-icon21.7℃
 • Ekiweather-icon14.6℃
 • Kasweather-icon8.7℃
 • Araweather-icon3.8℃
Genel Bilgiler / Rehber

Yapılan arkeolojik kazılarla şehrin yaşının en az 2500 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Gerek milattan önce, gerekse milattan sonra, Buhara her zaman önemli ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Tarih boyunca Sasani ve Perslere, Moğollara ve Karahanlılara başkentlik yapmıştır. Aynı zamanda şehirde bulunan tarihi yapılar nedeniyle şehir Unesco'nun dünya tarihi mirası listesinde yer almaktadır.

Nüfus : 263.442
İklim / Hava Durumu

Tipik karasal iklim görülen Buhara'da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ise soğuk ve az yağışlı geçmektedir. Kış aylarında hava sıcaklığı ortalaması -5 ile 5 derece arasında değişmektedir. Mart-nisan aylarında hava sıcaklığı 15-20 derece arasında değişirken, mayıs ayının başlamasıyla 30 dereceye kadar ulaşır. Yaz aylarında hava sıcaklığı 30 ile 40 derece arasında değişir.

Nasıl Gidilir?

Türk Havayolları, Uzbekistan Airways, Aeroflot ve AZAL şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla şehre varabilirsiniz. Dilerseniz Taşkent'e direkt olarak uçarak daha sonra Buhara'ya karayoluyla da ulaşabilirsiniz. Taşkent'ten karayolu ile Buhara'ya gidiş 6-7 saat kadar sürmektedir.

Buhara Turları
Ne Zaman Gidilir?

Kış aylarında çok soğuk, yaz aylarında ise çok sıcak olan şehre gitmek için iklim koşullarının en uygun olduğu dönem Nisan-Mayıs ve Eylül-Ekim dönemidir.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Yöreye özgü bir yemek olan Plov, özellikle kutlamalarda çokça tüketilmektedir. Demir veya alüminyum tencerelerde kavrulan pirince, ince doğranmış kırmızı ve sarı havuç ile koyun eti katılarak hazırlanır. Bu yemeğin sonsuz çeşitlemesi bulunur. Shaslyk, koyun etinin şişe geçirilerek kömür ateşinde pişirilir. İnce doğranmış soğanlar birlikte servis edilir. Lipioshka denilen mayasız ekmek dilimleri restoranlarda da sunulur, ancak çoğunlukla sokaklarda satılır ve bir tür atıştırmalıktır. Daha çok sokaklarda satılan Samsa, baklavaya benzeyen bir tür hamur tatlısıdır. Genel Özbek mutfağında yemeklerin çay ile başlayıp, çay ile bittiğini unutmamak gerekir. Bize göre yemekteki sıralamaları biraz farklıdır. Yemek öncesi, geleneksel tatlı yiyecekler ikram edilir. Yemeğin sonunda geleneksel pilav çeşitlerinden birisi ya da mantı mutlaka ikram edilir. Tercih edebileceğiniz bazı restoranlar şu şekildedir; 

 • Minjifa,
 • Doston House,
 • Caravan,
 • Guest House of Rustam Saidjanov
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Lebi Havuz Meydanı,
 • Nadir Divanbegi Medresesi,
 • Kukeldash Medresesi,
 • Devanbegi Medresesi,
 • Abdulazizhan Medresesi,
 • smail Samanlı Türbesi,
 • Kalan Minaresi,
 • Kalan Mesciti,
 • Mir Arab Medresesi,
 • Ark Kalesi,
 • Şehir hamamları
Ne Yapılır?

Asırlar boyu pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış, Ortaçağ'ın en büyük bilginlerinden bazılarının durağı olan bu şehirde kültürel açıdan oldukça önemli turistik noktalar bulunmaktadır. Po-i-Kalan complex adlı kompleks şehirdeki en önemli yerlerden biridir. Kalyan Minaresi, Kalan Camii ve Mir-i Arab Medresesi bu noktada bulunur. Bu yapılar mimari açıdan büyük öneme sahiptir. Lyabi-khauz adlı Perslerden kalan bölge de oldukça önemlidir. Bu önemli bölgede de üç yapı bulunuyor. Bunlar Kukeldash Medresesi, Devanbegi Medresesi ve Nadir Devanbegi Khanaka adlı camidir. Bunun dışında şehirdeki bir başka önemli yapı ise Ark Citadel adlı kaledir. İçinde pek çok harabenin bulunduğu bu kalede bir de müze bulunmaktadır. Ayrıca şehirde pek çok türbe, medrese ve mescidi gezerek de şehir ve tarihi hakkında bilgi alabilirsiniz. Ayrıca şehirde bulunan hamamlara gitmek, şehri deve üzerinde gezmek ve pazar yerlerinin renkli kalabalığına karışmak da yapabilecekleriniz arasındadır.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatının çok fazla gelişmiş olduğu söylenemez. Ancak haftanın belirli günlerinde bazı işletmelerde geleneksel Özbek müzik ve danslarının yer aldığı geceler düzenlemektedir. Ayrıca sayıları çok fazla olmasa da, şehirde batı tarzı disco ve barlar da bulunmaktadır. Tercih edebileceğiniz bazı mekanlar;

 • El Dorado
 • Silk Road Spices
 • Nughay Caravanserai wine tasting 
 • Oscar 
 • Bukhara Palace Hotel
Alışveriş / Ne Alınır?

Buhara da haftanın belirli günlerinde yerel pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlardan Orta Asya'ya özgü pek çok ürünü satın alabilirsiniz. Özellikle el sanatları konusunda oldukça kaliteli ürünler bulmak mümkündür. Buhara'nın en önemli ürünü ise halılardır. Özellikle Unesco Carpet Weaving Shop en popüler yerlerden biridir.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
 • Yeni Yıl (1 Ocak),
 • Uluslararası Kadınlar Günü (8 Mart),
 • Nevruz (21 Mart),
 • Anma Günü (9 Mayıs),
 • Bağımsızlık Günü (1 Eylül),
 • Öğretmenler Günü (1 Ekim),
 • Anayasa Günü (8 Aralık)
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehir nüfusu özellikle yaz döneminde turistik ziyaretler sebebiyle artmaktadır. Bu nedenle bu dönemlerde hırsızlık, yankesicilik, gasp gibi suç oranları da artmaktadır. Taksi sürücüleri turist olduğunuzu anladıklarınla fahiş ücretler talep edebilmektedir. Bu nedenle binmeden önce pazarlık yapmak işinize yarayabilir. Aynı durum bazı hediyelik eşya satan dükkanlar için de geçerlidir. Mutlaka sıkı pazarlık yapmalısınız.

İlgili İçerikler

02 Oca 2014
Gezi Notu

BİR AÇIK HAVA MÜZESİ: ÖZBEKİSTAN

Taşkent, Bişkek, Alma Ata, Duşanbe… Hep coğrafya derslerinden aşina olduğumuz yabansı, egzotik ve farklı memleketler… Hangi şehir hangi ülkenin başkenti, ezberlemek asla mümkün olamazdı!  Ancak, eğer ki bu ülkelerde yolculuk yapmayı kafanıza koyarsanız, emin olun, daha ayağınızı oralara basmadan her yer gözlerinizin önüne geliverir. Daha oralara gitmeden artık... daha fazla

BİR AÇIK HAVA MÜZESİ: ÖZBEKİSTAN
image_placeholder
Editör
15 Eki 2013
Video

Gezimanya Özbekistan - Bukhara

image_placeholder
Editör
15 Eki 2013
Video

Gezimanya Özbekistan Kokand

Gezimanya interaktif harita
17 saat önce
Gezi Notu

VİZESİZ BÜYÜK BALKAN TURU

Bu yazımızda özellikle full-time çalışanlar için oldukça pratik ve uygun bir rota hazırladık. Kurban ve Ramazan bayramlarının 9 güne çıktığı 2016 yılı için yaz tatilinize alternatif, Türk vatandaşlarının vize gerekmeden seyahat edebileceği bir plan ile karşınızdayız: Kosova (Kosovo), Arnavutluk (Albania), Makedonya (Macedonia), Bosna Hersek (Bosnia Herzogevina),... daha fazla

VİZESİZ BÜYÜK BALKAN TURU
19 saat önce
Gezi Notu

ASYA'NIN İNCİSİ SRİ LANKA SERÜVENİ

Amsterdam'dan Hindistan aktarmalı uzun uçuşumun ardından Sri Lanka'nın başkenti Colombo'ya ulaştım. Buradan ilk durağım olan ve Sri Lanka'nın bakır renkteki kumsallarıyla ünlü balıkçı kasabası Negombo'ya hareket ettim. Burada bakır renkteki kumsallarda kurutulan çeşit çeşit balıkları inceledim. Merkezdeki Budist tapınaklarını ve camileri ziyaret ettim. Hollanda... daha fazla

ASYA'NIN İNCİSİ SRİ LANKA SERÜVENİ
21 saat önce
Galeri
Dünyanın En Önemli Müzeleri
Dünyanın En Önemli Müzeleri

Müzeler yakın geçmişe kadar çoğunlukla turistik kentlerin turistik ögelerinden biri olarak görülmüşlerdir; fakat günümüzde kentlerin gezilecek noktaları olmaktan öte bir konuma yerleşen bazı müzeler, insanların seyahatlerine yön veriyor. Bu listede dünya üzerindeki en önemli müzeleri bulabilirsiniz.

Fotoğraf: https://kidsfuninseoul.files.wordpress.com/2011/06/img_1172.jpg

1 – Smithsonian Enstitüsü, Washington, ABD
1 – Smithsonian Enstitüsü, Washington, ABD

19 müzesi ve galerisi, Ulusal Zooloji Parkı ve birçok araştırma istasyonu ile Smithsonian, dünyanın en büyük araştırma ve müze kompleksi olma özelliğine sahip. Amerika tarihini anlatan 137 milyondan fazla nesneye ev sahipliği yapan müzeyi dolaşmanız biraz fazla vakit alabilir. Müzede o kadar fazla nesne var ki; eğer her gününüzü ve gecenizi burada geçirip her nesneyi bir dakika incelerseniz önümüzdeki 10 senede ancak müzedeki eserlerin yüzde 10’unu görebilmiş olursunuz. Bu yüzden bir planla yola çıkıp önceliklerinizi belirlemeniz sizin yararınıza olacaktır.

Fotoğraf: http://www.capitolmarkets.com/wp-content/uploads/2014/09/SI-Castle.jpg

2 – Le Louvre, Paris, Fransa
2 – Le Louvre, Paris, Fransa

Louvre, eski bir Orta Çağ kalesi ve iki yüzyıl önce müzeye çevrilmeden önce Fransız krallarına saraylık yapmış bir bina. I. M. Pei tarafından 1989 yılında yapıya eklenen ve ana giriş olarak görev yapan piramit başlarda birçok kişiyi şok etmiş. Fakat ilginç bir şekilde müzenin içeriğindeki çeşitlilikle oldukça iyi bir uyum yakalamış ve insanların onayını kazanmış. Antik çağlardan 19. yüzyılın ilk yarısına kadar eserleri bünyesinde barındıran müze dünyanın en önemli müzelerinden biri.

Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/5b/Le_mus%C3%A9e_du_Lou...(4750261198).jpg

3 – Acropolis Müzesi, Atina, Yunanistan
3 – Acropolis Müzesi, Atina, Yunanistan

Müzenin büyüleyici zemin kat galerisinde Akropol’deki buluntuların sergileniyor. şeffaf cam zemini sayesinde tarih ve arkeolojik kazılar üzerinde bir yürüyüş imkânı sunan müzede Atina tarihinin her döneminden eserler görebilirsiniz. Şehrin yansımalarını sunan küçük yerleşimlerin de kazılıp gün yüzüne çıkartılmasıyla müze eser ve önem bakımından daha da zenginleşti.

Fotoğraf: http://whyathens.com/wp-content/uploads/2015/08/image211.jpg

4 – Ermitaj Müzesi, St. Petersburg, Rusya
4 – Ermitaj Müzesi, St. Petersburg, Rusya

Rusya belki Paris, Roma ya da Londra gibi sanat merkezlerinden biraz uzakta yer alıyor ve hem coğrafi hem de sanatsal açıdan bu şehirlerin uzağında konumlanıyor; fakat Ermitaj Müzesi bu konuda oldukça iddialı. 3 milyon parçadan fazla bir içeriğe sahip koleksiyonunda Taş Devri’nden 20. yüzyıl başlarına kadar birçok dönemin eserleri bulunuyor. Neva Nehri kıyısında 6 binayı kapsayan müzenin ana binası Winter Palace denen saray. Barok mimarisinin en güzel örneklerinden olan bu mavi-beyaz bina 1764’te tamamlanmış ve sonraki yüzyıllarda çarların yerleşkesi olarak görev yapmış.

Fotoğraf: http://insider.corinthia.com/wp-content/uploads/2015/08/Corinthia_Hermit...

Dünyanın En Önemli Müzeleri

Müzeler yakın geçmişe kadar çoğunlukla turistik kentlerin turistik ögelerinden biri olarak görülmüşlerdir; fakat günümüzde kentlerin gezilecek noktaları olmaktan öte bir konuma yerleşen bazı müzeler, insanların seyahatlerine yön veriyor. Bu listede dünya üzerindeki en önemli müzeleri bulabilirsiniz.

Fotoğraf: https://kidsfuninseoul.files.wordpress.com/2011/06/img_1172.jpg

image_placeholder
Editör
05 May 2016
Duyuru

Kore Lezzetleri Usta Aşçılarını Bekliyor

İlki 2013 yılında yapılan ve Türkiye çapında büyük bir ilgi gören Kore Yemekleri Yarışması 18-21 Mayıs tarihleri arasında ikinci kez İstanbul'da gerçekleşecek. Yarışmada katılımcılar profesyonel ve amatör olmak üere iki ayrı kategoride değerlendirilecek. Ön elemeye evlerinde yaptıkları Kore yemekleriyle online olarak katılacak olan yarışmacılarından başarılı... daha fazla

image_placeholder
Gold Yazar
05 May 2016
Gezi Notu

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ (KARAYİP ADALARI) 14. BÖLÜM - ST. JOHN/ANTIGUA ADASI

Cruise ile Dünyanın Deşfi yazı dizimizin Karayipler bölümündeki son adasındayız. Gemideki 11 günümüz ne çabuk geçti. İşte en sevdiğim ve en beğendiğim adaya geldik. Burasının gümrüksüz bir ada olduğu ve son alışverişlerin de burada yapılacağı söyleniyor. Bakalım gezip göreceğiz. Şu anda limanda demirli 4 adet dev gemi daha var ama sezonda burasının kapasitesi 12 gemi... daha fazla

CRUISE İLE DÜNYANIN KEŞFİ (KARAYİP ADALARI) 14. BÖLÜM - ST. JOHN/ANTIGUA ADASI
image_placeholder
Bronz Yazar
05 May 2016
Özel Yazı

DÜNYAYI UCUZA GEZMENİN 10 YOLU

"Dünyayı gezmek istiyorum ama param yok!" "Sen bu kadar gezecek parayı nereden buluyorsun?" Sık sık duyduğumuz ve artık kemikleşmiş cümleler bunlar. Herkes gezmek istiyor ve gezenlere imreniyor ama bunun ufak çapta bir servet gerektirdiğine inanıyor. Yurtdışına gitmenin en büyük maliyeti maalesef ki uçak bileti. O kısmı birikimlerinizle halletikten sonra gezinizin... daha fazla

DÜNYAYI UCUZA GEZMENİN 10 YOLU
İstanbul Bisiklet Rotaları
image_placeholder
Gold Yazar
04 May 2016
Gezi Notu

AYAĞIMIZIN TOZUYLA KAPADOKYA

Günler öncesinden planlayıp hazırlandığımız yolculuğumuzun vakti gelince yeni hikâyemiz de sabahın ilk ışıklarıyla başlıyor. Altı gezgin kadın yaklaşık kırk saatlik bir maceraya hazırlanıp yola çıkıyoruz. Kapadokya ile yolum kaç kez kesişti bilinmez ama her buluşma nedenini bilmediğim bir heyecan yaratıyor. Yeni maceramızın ilk bölümünü havaalanında kucaklaşarak... daha fazla

AYAĞIMIZIN TOZUYLA KAPADOKYA
image_placeholder
Editör
04 May 2016
Galeri
1. Mevlana Müzesi
1. Mevlana Müzesi

Konya’da gezilecek yerlerin başında, içinde Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu, Mevlana Müzesi geliyor. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak bilinen bu tarihi yapı, günümüzde müze olarak turistlerin ziyaretine açık. İçerisinde Selçuklu dönemine ait eserler, dervişlerin balmumu heykelleri, Mevlana’yı anlatan etkileyici parçalar yer alıyor.

Fotoğraf: http://www.tarihiyapilar.org/mevlana-muzesi/

2. Alâeddin Tepesi
2. Alâeddin Tepesi

12. yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseri olan Alaaddin Camii’nin de bulunduğu Alaaddin Tepesi, düz bir ovaya kurulmuş olan Konya şehrinin tek yüksek noktasıdır. Dünyanın en büyük döner kavşağı olarak bilinen Alaaddin Tepesi’nde tarih boyunca pek çok medeniyet hüküm sürmüş ve burayı yerleşim alanı olarak kullanmış. Günümüzde ise mesire olarak kullanılıyor ve bünyesinde çay bahçesi, park ve Keykubat Camii’sini bulunduruyor.

Fotoğraf: http://konya.com.tr/portfolio-item/alaeddin-tepesi/

3. Kilistra Antik Kenti
3. Kilistra Antik Kenti

Meram’da, Gökyurt Köyü içinde yer alan antik kentin geçmişi oldukça eskiye dayanıyor. Araştırmacılar tarafından Kilistra Antik Kenti’nde, Helenistik ve Roma döneminde yerleşimin başladığı tespit edilmiş. Kapadokya'daki gibi lav yığılmalarıyla meydana gelen volkanik arazi üzerine kurulu antik kent, dışarıdan bakıldığında sıradan bir kaya görünümde. Ancak iç bölgelerde geniş oyuklar, şapeller, kilise, sarnıç ve birçok özel yaşam alanı bulunuyor. Tarihte bir yolculuk için bu bölgeyi mutlaka ziyaret edin.

Fotoğraf: http://www.konyaturistik.com/?place=konya-tarihi-kilistra-antik-kenti

4. Çatalhöyük
4. Çatalhöyük

Konya’nın Çumra ilçesinde yer alan Çatalhöyük, dünyanın en eski yerleşim yeri olarak kabul ediliyor. Neolitik dönemden kalma kent içinde, insanlık tarihine ışık tutan figürler, duvar resimleri, rölyefler, heykeller ve diğer sanatsal öğeler yer almakta. 2012 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Çatalhöyük sadece Konya’da değil; Türkiye’de görülmesi gereken yerler en önemli yerler arasında bulunuyor.

Fotoğraf: https://zete.com/9000-yil-oncesinden-gelecege-uzanan-bir-kopru-catalhoyuk/

5. Yerköprü Mağarası
5. Yerköprü Mağarası

Konya’nın Hadım ilçesinde bulunan ve doğanın eşsiz güzelliklerinden biri olan Yerköprü Mağarası, Göksu Nehri’nin aktığı muhteşem bir vadide yer alıyor. Mağaranın tamamı bir traverten tüfünün altında oluşmuş ve uzunluğu 5 bin metreyi buluyor. Ayrıca Göksu Nehri’nin kaynaklarından biri bu mağaradan çıkıyor.

Fotoğraf: http://www.seyirrehberi.com/gezilecek-yerler.aspx?gezi-yeri=yerk%F6pr%FC-selalesi&sayfa=gezilecekyerler

Konya’da Gezilecek 10 Yer

Konya’da gezilecek yerlerin başında, içinde Mevlana Celaleddin Rumi’nin kabrinin de bulunduğu, Mevlana Müzesi geliyor. Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak bilinen bu tarihi yapı, günümüzde müze olarak turistlerin ziyaretine açık. İçerisinde Selçuklu dönemine ait eserler, dervişlerin balmumu heykelleri, Mevlana’yı anlatan etkileyici parçalar yer alıyor.

Fotoğraf: http://www.tarihiyapilar.org/mevlana-muzesi/

image_placeholder
Editör
04 May 2016
Galeri
1. Bran Kalesi, Romanya
1. Bran Kalesi, Romanya

Daha çok Drakula Şatosu olarak da bilinen Bran Kalesi, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yer alıyor.  Vampir efsanelerine konu olmuş Kont Drakula’nın yaşadığı yer olarak kabul edilen şato, bu özeliğiyle bugün pek çok turist çekiyor.  14. yüzyılda inşa edilmiş şatoda 57 oda buluyor. Braşov’dan otobüs ile gidebileceğiniz kale ürküten tarihiyle Avrupa’da gezip görülmesi gereken şatolarından biri.

2. Neuschwanstein Şatosu, Almanya
2. Neuschwanstein Şatosu, Almanya

Almanya’nın Bavyera eyaletinde yer alan Füssen kasabasının yakınındaki Neuschwanstein Şatosu, Disneyland’a ilham veren masalsı bir güzelliği sahip.  “Deli Kral” olarak bilinen II. Ludwing tarafından yaptırılmış şatonun oldukça heybetli ve etkileyici bir mimarisi var. Kralın hayal dünyasının bir yansıması olan şato sarp bir kayanın üzerine kurulmuş, altı katlı ve 19. yüzyıl Neo-romantisizm tarzında yapılmış. Bu muhteşem şatonun içerisindeki her yapıda ince bir el işçiliği bulunuyor. Bunca zahmete rağmen II. Ludwing, yapımı uzun yıllar alan bu şatoda sadece üç hafta konaklayabilmiştir.

3. Chambord Şatosu, Fransa
3. Chambord Şatosu, Fransa

Château de Chambord, Fransa’nın en ünlü ve en büyük şatolarından biri. Klasik Rönesans mimarisine sahip olan şato, Kral 1. François tarafından yaptırılmış. Bu şato ayrıca Loire Vadisi’ndeki en büyük şato olma unvanına da sahip. Şatoun mimarı tam olarak bilinmiyor; ancak şatoyu Leonardo da Vinci ya da Domenico Cortona’nun tasarladığı tahmin ediliyor. Bataklık bir alana inşa edilmiş şatoda 6 kule, 426 oda, 365 zarif baca ve 77 adet merdiven bulunuyor. Yolunuz Fransa’nın bu bölgesine düşerse bu muazzam şatoyu mutlaka ziyaret edin.

4. Hunyad Şatosu, Romanya
4. Hunyad Şatosu, Romanya

Şatolar ülkesi Romanya’nın en etkileyici örneklerinden bir diğeri de Hunyad Şatosu. Şato, gotik mimarinin günümüzdeki en önemli temsilcilerinden biri olarak kabul ediliyor. Oldukça kasvetli bir yapısı olan şato, geçmişin izlerini hala taşıyor ve sizi tarihte bir yolculuğa çıkartıyor.

5. Egeskov Şatosu, Danimarka
5. Egeskov Şatosu, Danimarka

Rönesans Dönemi’nde kalma Egeskov Şatosu, Avrupa’nın en iyi korunmuş şatosu olarak da biliniyor. Bir gölün kıyısına kurulmuş şato, Danimarka’da bulunan Fyn Adası’nın güneyinde yer alıyor. Bugün masalsı bir güzelliğe sahip olan şato, aslında savunma amaçlı yapılmış. Çift duvarla bağlantılı iki yapıdan oluşuyor ve saldırı sırasında ilk yapı terkedilirse diğerinde savunma olanağı veriyor. Ayrıca şatoda uzun süreli kuşatmalara karşı gizli merdiven ve kuyular da bulunuyor. Bu endamlı yere ulaşım, tıpkı filmlerdeki gibi hendek üzerinden bir asma köprüyle sağlanıyor.

AVRUPA'NIN EN GÜZEL ŞATOLARI

Daha çok Drakula Şatosu olarak da bilinen Bran Kalesi, Romanya’nın Transilvanya bölgesinde yer alıyor.  Vampir efsanelerine konu olmuş Kont Drakula’nın yaşadığı yer olarak kabul edilen şato, bu özeliğiyle bugün pek çok turist çekiyor.  14. yüzyılda inşa edilmiş şatoda 57 oda buluyor. Braşov’dan otobüs ile gidebileceğiniz kale ürküten tarihiyle Avrupa’da gezip görülmesi gereken şatolarından biri.

Booking.com Otelleri
image_placeholder
Editör
04 May 2016
Galeri
1. Prag
1. Prag

Orta Avrupa’nın gotik kraliçesi sayılan Prag, el değmemiş mimarisi ile ziyaretçilerine masalsı bir tatil sunuyor. Avrupa’nın gizemli şehri bahar aylarında sırlarını gün yüzüne çıkarıyor. Vltava Nehri üzerine yapılmış ve birçok tarih sahnesine tanık olan Karl Köprüsü’nden geçmek, eski şehir meydanında oturup sokak sanatçılarını dinlemek, Astronomik Saat’in animasyon gösterisini izlemek Prag’ın olmazsa olmazları arasında. Yılın her dönemi ziyaretçi çekse de bu şehri ziyaret için en uygun dönem bahar aylarıdır. Baharın renklendirdiği Letna Park’ta keyifli bir yürüyüş, Prag’a tepeden bakıp güneşin batışını izlemek huzuru bulmak için yeterli.  Farklı tatları, kendisine özgü, ev yapımı içecekleri ile yeniliklere açık olanların tercihi.  Görkemli orta çağ mimarisiyle yapılmış evlerin yanında modern yapılarıyla zamanda yolculuk için ideal bu şehir, baharda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

2. Budapeşte
2. Budapeşte

Orta Avrupa’nın Paris’i olarak görülen Budapeşte tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunuyor. Macaristan’ın başkenti olan Budapeşte’nin sert karasal iklime sahip olması onu bahar aylarında daha cazip kılıyor.  Tuna Nehri’nin ayırdığı Buda ve Peşte ziyaretçilerine eski ve yeniyi bir arada sunuyor. Gellert Tepesi’nden ışıklandırmalarla aydınlatılmış masalsı şehre bakmak büyülenmek için yeterli. Tuna Nehri kıyısına konumlandırılmış ve Budapeşte’nin en önemli sembolü olan Parlamento Binası ihtişamın adresi.  Şehrin tüm güzelliklerini görebilmek için Tuna Nehri’nde tekne turu Budapeşte’nin klasiklerinden. Baharla birlikte canlanan parkları ve açık hava pazarları ile şehrin kültürünü yakından tanıma imkanı sunan Budapeşte, küçük dükkanlardan büyük alışveriş merkezlerine alışveriş tutkunlarını hayal kırıklığına uğratmıyor. İhtişamlı olduğu kadar eğlenceli bir şehir olan Budapeşte her daim canlı olmasıyla da ünlü. Baharın gelmesiyle seyahat aşkıyla yanıp tutuşuyorsanız bu güzel şehri listenize alabilirsiniz.

3. Amsterdam
3. Amsterdam

Özgürlüklerin şehri olan Amsterdam dünyanın en çok ziyaret edilen şehirler arasında ilk sıralarda yerini alıyor. Amstel Nehri üzerine bir balıkçı köyü olarak kurulan şehir; tarihi, mimarisi ve eğlence hayatı ile ilgi çekiyor. Kış aylarının oldukça soğuk geçmesi baharı ziyaret için uygun yapıyor. Ayrıca bahar döneminde bu şehirde pek çok festival görmek de mümkün. Amsterdam, kendisiyle özdeşleşmiş evleri, dar sokakları ile ziyaretçilerine masallar diyarı sunuyor.  Amstel Nehri’nde tekne turu şehre sakin bir göz ile bakabilmeyi sunarken, Red Light District ve Rembrantplein ise gece hayatının kapılarını açıyor. 24 saat canlı kalabilen Amsterdam ziyaretçilerine sınırsız eğlence sunuyor.  Anne Frank Evi tarihi solumak, Van Gogh Müzesi ve Rijksmuseum sanata doymak için ideal yerlerin başında geliyor. Sokaklarında bisiklet turu yapmak ise Amsterdam’a gitmişken yapılmadan dönülmemesi gerekenlerden. Ayrıca şehre oldukça yakın Maarken bölgesi buralara kadar gelmişken günü birlik ziyaret edebileceğiniz alternatif bir rota.

4. Barcelona
4. Barcelona

İspanya'nın özerk bölgesi Katalonya'nın başkenti ve Katalanlar’ın gururu olan Barselona bahar geldiğinde tüm güzelliklerini ziyaretçilerine sunmaya devam ediyor. Akdeniz iklimi hakim olduğu için şehir zaten tüm yıl çok soğuk olmuyor. Bahar aylarında ise bol güneşli havası Barselona sokaklarını insan akınına uğratmak için yeterli bir sebep oluyor. Güell Park'ta müzisyenleri dinlemek, La Rambla Caddesi'nde alışveriş yapmak, Port Olmypic'te deniz ürünlerinin tadına bakarken yanında Sangria denen meyveli İspanyol şarabını yudumlamak Barselona'nın bahar klasiklerinden. Gaudi'nin tamamlayamadığı La Sagrada Familia'yı ziyaret, Barri Gotic semtinde fotoğraf çekmek, Barselona Futbol Kulübü’nün meşhur Nou Camp Stadı'nı ziyaret etmek ise Barselona'ya gitmişken yapılması gereken diğer aktiviteler arasında.

5. Ljubljana
5. Ljubljana

Slovenya'nın başkenti Ljubljana, gelenleri yeşillikler içinde karşılayan bir şehir. 2016 European Green Capital Ödülü’ne sahip kent, doğal güzellikleriyle öne çıktığı kadar Ljubljana Nehri'nin ve tarihi eserlerinin güzelliğiyle de kendini sevdiriyor. Tüm güzelliklerinin, şehir merkezine yürüme mesafesinde olduğu Ljubljana masalsı bir tatil sunuyor ziyaretçilerine. Ljubljana güneşin yüzünü gösterdiği bahar aylarında keyifli yürüyüş yapmak için imkanlar sunarken; kaleleri, kiliseleri, köprüleri ile de ziyaretçilerine aynı zamanda bir kültür turu yelpazesi vaad ediyor. Yeşilliği ve doğallığı ile ün yapmış bu şehri bisikletle gezmek, şehrin en önemli simgesi olan ejderha heykelleri arasında fantastik bir yürüyüş yapmak ve  şehir merkezindeki kafelerde oturup soluklanmak baharın keyfini çıkartmak için oldukça ideal.

Avrupa'ya Bahar Geldi!

Orta Avrupa’nın gotik kraliçesi sayılan Prag, el değmemiş mimarisi ile ziyaretçilerine masalsı bir tatil sunuyor. Avrupa’nın gizemli şehri bahar aylarında sırlarını gün yüzüne çıkarıyor. Vltava Nehri üzerine yapılmış ve birçok tarih sahnesine tanık olan Karl Köprüsü’nden geçmek, eski şehir meydanında oturup sokak sanatçılarını dinlemek, Astronomik Saat’in animasyon gösterisini izlemek Prag’ın olmazsa olmazları arasında. Yılın her dönemi ziyaretçi çekse de bu şehri ziyaret için en uygun dönem bahar aylarıdır. Baharın renklendirdiği Letna Park’ta keyifli bir yürüyüş, Prag’a tepeden bakıp güneşin batışını izlemek huzuru bulmak için yeterli.  Farklı tatları, kendisine özgü, ev yapımı içecekleri ile yeniliklere açık olanların tercihi.  Görkemli orta çağ mimarisiyle yapılmış evlerin yanında modern yapılarıyla zamanda yolculuk için ideal bu şehir, baharda görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.