Google+

Arama formu

Semerkand Mutfağı

Semerkand Mutfağı

Semerkand şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Guest house SEASON, Firdavs, Boriga baraka güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Luxury Guest House, Samarkand Apartment, Guest House Firuza. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz IZAURA LUX 2, MountainView Hotel, OROM Inn gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz AHMADJON, Zarif hostel, Backpackers House tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Semerkand aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Daha çok tahıl tarımı yapılan Özbekistan yemeklerinde ekmek ve eriştenin yeri çok özeldir. Ayrıca ülkede koyun bolluğu olması, yemeklerde koyun etinin vaz geçilmez olmasını sağlamıştır. Ülkenin en popüler yemeği bir tür pilav yemeği olan pirinç, et, havuç ve soğanla hazırlanan ‘palov’dur. Yağlı et ve sebzelerle hazırlanan ‘shurpa’ ile et, kabak ve baharatlarla tandırda pişirilen ‘samsa’ da özel yemeklerdendir.

Popüler restoranlar

Cafe Labig’or: Registan Meydanı’ndaki mekânda klasik Özbek yemekleri var. Lulya Kebabı ise özellikletavsiye edilir.

Karimbek: Gagarin Caddesi’ndeki restoranda mönü hem Özbek hem de Rus mutfağından esinlenilmiş yemeklerden oluşuyor. Akşam 20.00’den sonra dansöz çıkan mekân, eğlence için de ideal.

Besh Chinor: Geleneksel bir mutfağa sahip mekânda Özbek pilavı, mantı ve kebaplar tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Özbekistan restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.


Semerkand Turları