Taşkent İçi Ulaşım

1491487385_3.jpg

Taşkent şehir içi ulaşımı oldukça kolay ve ucuzdur. Şehir içi ulaşımda en önemli araç metrodur. Şehirdeki trafik yoğunluğunu azaltan metrolar hızlı ve ucuz ulaşım sağlamaktadır. Ayrıca Taşkent metro istasyonları değişik mimarileriyle de görülmeye değerdir. Eski Sovyet tarzının büyüleyiciliği ile modern görünümü bir arada bulunduran metro istasyonlarını toplu taşıma kullanmasanız bile görmenizi öneririz. Taşkent’te 3 adet metro hattı bulunuyor. Kırmızı, mavi ve yeşil olarak adlandırılan bu metro hatlarının güzergahlarını her metro istasyonunda bulabilirsiniz. Metro biletleri ise 1000 Özbek Somu’dur.

Taksi ile de Taşkent’te kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler her ne kadar ucuz olsalar da binmeden önce gideceğiniz yeri söyleyip mutlaka pazarlık yapmalısınız. Özbekçe bilmiyorsanız bile taksi şoförleriyle Rusça ya da Türkçe anlaşabilirsiniz. Taşkent’teki taksilerin pek çoğu oldukça eskidir ve taksi içinde sigara içmek serbesttir.

Araç kiralayarak da şehir içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Taşkent’te bulunan araç kiralama yerleri her ne kadar az olsa da bütçenize göre bir araç bulabilirsiniz.

Otobüs ile de Taşkent içinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Metroya göre daha yavaş olan otobüsler şehrin değişik sokaklarını görmek için tercih edilebilir. Otobüs biletleri de metro biletleri ile aynı ücrete sahiptir.