Google+

İslamabad

ASYAPakistanİslamabad
İslamabad - : - / -
--℃
1 PKR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon10℃
 • Şubweather-icon12℃
 • Marweather-icon17℃
 • Nisweather-icon23℃
 • Mayweather-icon28℃
 • Hazweather-icon31℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon22℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon11℃
Genel Bilgiler / Rehber

İslamabad, Pakistan'ın en modern ve düzenli şehridir. İslamabad şehri 1960'lı yıllarda Karaçi'nin yerine başkent olması için inşa edilmiştir. Karaçi'nin bir savaş durumunda denizden gelebilecek saldırılara açık olması, İslamabad'ın ise dağlarla çevirili olması sebebiyle başkent buraya taşınmıştır.

Nüfus : 689.249
İklim / Hava Durumu

Sene içerisinde 3 mevsim yaşanır. Ekim-Şubat ayları arası havalar soğuk, Mart-Haziran ayları arasında sıcak Temmuz-Eylül ayları arasında ise daha ılıman bir hava hâkimdir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Islamabad şehrine direkt uçuş bulunmamaktadır. Uluslararası hava yolu şirketleri ile aktarmalı olarak gidebilirsiniz.

İslamabad Turları
Ne Zaman Gidilir?

Mayıs-Eylül arası gitmek için en uygun zamandır.

Nerede Kalınır?

İslamabad lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Islamabad Serena Hotel, Oasis Residency Motel, Nexus Grace Islamabad. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Islamabad Marriott Hotel, Fortalice Kohsaar gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Comfort Residency Islamabad, New Cape Grace Islamabad otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un İslamabad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

İslamabad pek çok otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle.

Sehir Merkezine En Yakın İslamabad Otelleri booking-logo

En Uygun Fiyatlı İslamabad Otelleri booking-logo

Sizin İçin Seçtiğimiz İslamabad Otelleri booking-logo

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan İslamabad Otelleri booking-logo

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Yerel yemeklerde baharat kullanımı oldukça yaygındır. Biryani adı verilen tavuk veya kuzu eti ve yoğurtla yapılan pirinç yemeği denenmelidir. Sag Gosht adı verilen ıspanakla ve kuzu etiyle yapılan yemek de tercih edilebilir. Haleem adı verilen yemek ise et veya tavuğun mercimek gibi malzemelerle pişirilir. Seekh Kabab, Shami Kabab, Chapli Kabab, Chicken Kabab, Lamb Kabab gibi bir çok kebap çeşidi de bulunmaktadır. Bizim kebaplarımıza benzer ancak baharat kullanımı ve yapılışı farklılık gösterir. Bazı lokantalarında geniş menülere sahip makarnalar, deniz ürünleri, et yemekleri ve İtalyan mutfağı da bulunur. Şehirde Mc Donald’s, Domino’s Pizza, Subway gibi ünlü markaların şubeleri de bulunmaktadır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Shah Faisal Mosque, Pakistan Monument, Lok Virsa Museum, Nurpur Shahan Village, Taxila Excavations , Margalla Hills, Truck Workshops, Ayub National Park

Ne Yapılır?

Rawal gölünde balık tutabilir, “Margala Hills” tepesinden paraşütle atlayış yapabilirsiniz. “Asya Çalışma Grubu” ile hafta sonu gezileri ASG için konuşmalar, seminerler ve bunun gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Sadece gurbetçiler yada ziyaretçiler için değil, Pakistan halkının yerlileri için de bu etkinlikler düzenlenir. Müze ve cami gibi alanları gezerek kültürel bir geziyi de tercih edebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı pek fazla olmayan bu şehirde ziyaretçilere yönelik az sayıda kulupler ve eğlence merkezleri bulunur. Ancak Avrupai tarzda bir gece yaşamı bekliyorsanız, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Alışveriş / Ne Alınır?

Islamabad, tüm yerel olanakları bulunan ve sektörlere ayrılmış bir şehirdir. “Cinnah Supermarket”, “Ayub Market”, “ Melody Park” gibi başlıca alışveriş merkezleri şehir merkezinde bulunur. Bu alışveriş merkezlerinde yiyecek ve içecek, giyim ve eğlence gibi insanları çekecek birçok etken bulunur. Ayrıca buralara insanlar özellikle akşam saatlerinde gelirler. Yerel pazarları gezerken de halı ve kilimler, tepsiler ,bambudan yapılma el işleri gibi bir çok şey bulabilirsiniz.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Asya'daki en büyük cami olan Faysal Camii de İslamabad kentindedir. İslamabad, Pakistan'ın en gelişmiş yerleşim birimlerinden olsa da ülkede görülen tifo, tüberküloz, hepatit A, hepatit B gibi hastalıklara karşı gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.