Google+

Arama formu

Panama City Mutfağı

Panama mutfağı, Afrika, İspanyol ve yerel Amerikan mutfağının bir karışımıdır. Yemekler ve malzemeler ülkenin kültürel çeşitliliğinin bir somutlaması niteliğindedir.

İklimsel özelliklerinden dolayı son derece çeşitli tropikal meyvenin, sebzenin ve bitkinin yetiştiği ülkede yemekler, Latin Amerika ve Karayip bölgesindeki diğer komşularının mutfaklarındakinin aksine keskin aromalı değildir.

Yemeklerde en çok kullanılan ürünler mısır, pirinç, buğday unu, yabani muz, yuca, dana, tavuk, damuz ve balık etidir.

Dünyanın en önemli muz üreticileri arasında yer alan Panama’da tüm yemeklerde bol miktarda egzotik meyve kullanılır. Kızarmış muz, neredeyse her yemekle birlikte servis edilen bir garnitür gibi kullanılır. Soslu yemek hazırlamayı da çok severler. Örneğin, marine edildikten sonra egzotik soslarla servis edilen ahtapot, bol miktarda az pişmiş sebzeyle sunuluyor. Ya da “Ceviche” adı verilen yemekleri bol soğan ve limonla hazırlanan sosla yapılan bir balık yemeğidir.

Panama’nın sağlıklı olduğu kadar iştah da açıcı bir mutfağı vardır. Ülkede fast-food kültürü çok gelişmemiş olsa da, arzu edildiğinde bulmak mümkündür. Yöresel yemeklerin dışında Hint, İspanyol ve İtalyan mutfağı yapan restoranlar da şehirde mevcuttur.

Popüler restoranlar

Donde Jose, Madrigal, Maito, Sabores del Chorrilo, Parillada Jimmy.

Bahşiş

Panama’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.