Renk, şekil, koku, tat, beslenme değeri ve duyu olarak altı temel ögeyi esas alan Çin mutfağının ana besin maddesini pirinç oluşturmaktadır. Kırmızı et, balık, tavuk, yumurta  ve sebzeler de yoğun olarak tüketilmektedir. Baharat ve soslar da Çin mutfağının vazgeçilmez unsurlarıdır.

Pekin'in en popüler yemeği ördek kızartmasıdır. Krep, karabiber, erik sosu gibi tatlarla sunulan ördek kızartmasını hemen hemen her restoranda bulabilirsiniz. Ekmek tüketimi yaygın değildir ve noodle çeşitleri, fasulye suyu, sıcak pilav ve Aiwowo kente özgü diğer tatlardandır. Lahana ile yapılan Shandong tavuğu ve kuzu eti ile yapılan Moğol güvecini de deneyebilirsiniz.
Bitki çayları ve özellikle yeşil çay en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır.

Restoran ve cafelerin en yoğunlaştığı bölgeler arasında Wangfujing, Wudaokou, Dongzhimen sayılabilir. Pekin genelinde pek çok noktada cafe veya restoran bulunmaktadır. Wudaokou, şehrin üniversitelilerinin yoğunlaştığı bir bölge olduğu için fiyatlar genellikle daha uygundur. Pizza, salata, sandviç gibi fast food ürünleri burada yoğunlaşmıştır.

Quanjude restoran zincirleri ve Guolin Home-style Restaurant, ördek kızartması tatmak isteyenler için uygundur. Akşam yemeğinde daha lezzetli bir ördek yemeği isteyenler ise Běijīng Dàdǒng Roast Duck Restaurant'ı mutlaka denemeli. Dongcheng'de bulunan restoran en lezzetli ördek kızartması yapan yerlerden birisidir. Yunnan bölgesinin yemeklerine odaklanan In&Out, Little Yunnan gibi restoranlar çeşitli mantar yemekleri, balık yemekleri gibi yemekler sunmaktadır. Ayrıca yemeğinizin yanında yöresel bira ve şaraplarını da deneyebilirsiniz. Uluslararası mutfakları denemek isteyenler ise 4corners'ı tercih edebilir.

Popüler Restoranlar

Bahşiş
Bahşiş vermek ayıp karşılandığından Pekin'de bahşiş vermemelisiniz.