Etnik grupların gelenekleriyle etkileşim içinde olan Kolombiya yemekleri ve yemeklerde kullanılan malzemeler bölgeden bölgeye değişir ve çeşitlilik gösterir. Pirinç, mısır, patates, bir tür nişasta olan “cassava”, baklagiller, dana eti, tavuk eti, domuz eti, keçi eti, balık ve deniz ürünleri yemeklerde sıkça kullanılır. Kolombiya, tropikal meyveleriyle de ünlüdür.

Preiera’da tipik bir öğle yemeği menüsü şöyledir: Muz çorbası, kızarmış domuz/dana/tavuk eti & pilav, sirkeli lahana salatası, ve yanında taze mango suyu. Tatlılar arasında en popüler olanı, süt, mısır ve “panela” adlı yöresel bir şekerle yapılan “mazamorra”dır. Los Nevados Doğal Parkı’nı ziyaret ederseniz, şekerkamışından yapılan sıcak bir içecek olan “aguapanela con queso”yu mutlaka deneyin.

Popüler restoranlar

Mamá Flor:Pereira’nın en eski restoranlarından biri olan Mamá Flor’un sakin ve hoş bir verandası vardır. Kolombiya yemekleri ile ünlü restoranda, değişik muz türlerinden yapılan “sopa de guineo” adlı çorbayı deneyebilirsiniz. Karışık ızgara tabağı “parrilla de carnes” ise iki kişiyi doyuracak kadar büyüktür. Öğle saatlerinde açılan restoran pazartesi-cumartesi arası 23.00’a kadar hizmet veriyor. Pazar günleri ise 17.00’a kadar açıktır.

La Estancia:Dünya mutfağından örnekler tadabileceğiniz restoranın en popüler yemeği “trucha marinera”dır.

Diğer restoranlar: Sayonara, Delight, La Gran Manzana, El Mirador, Plaza Minorista, Grajales Autoservicious, Vegetariano La 23.

Bahşiş

Kolombiya’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır. Bazı mekânlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.