Pisa Mutfağı


 

Zeytinyağına düşkün olan İtalyanlar, dünyanın en sağlıklı mutfaklarından birine sahiptir. Hem içerikler hem de pişirme yöntemlerinde o kadar çok çeşide sahip çok az ulusal mutfak vardır. Yemeklerde kullanılan çeşitli baharatlar ve otlar, çeşitli peynir ve deniz ürünleri italyan mutfağında lezzet belirleyici olarak görülmektedir.

İtalyan mutfağı denildiğinde akla ilk olarak makarna ve pizzaları gelmektedir. İtalya’da peynirin sofralardaki yeri oldukça önemlidir. Ricotta, Mozarrella ve Parmesan gibi peynirler bir çok yemeğin yapımında kullanılmaktadır ve oldukça ünlüdür. 

İtalyan mutfağı her ne kadar zengin bir mutfak olsa da köylü geleneklerine dayanır. Geçmişte tarihsel açıdan oldukça yoksul zamanlar geçiren İtalyan halkı, kendilerine özgü tariflerini oluşturmak için yerel gıdalarına yönelmişlerdir. Bu nedenle pek çok İtalyan yemekleri, peynir, makarna, patlıcan, zeytin ve zeytinyağı gibi maddelere ve diğer ucuz gıdalara dayanmaktadır. İtalyan mutfağının lezzetinin, pişirme tekniğinden ziyade kaliteli malzemelere bağlamak mümkündür.

Pisa Kulesi'ni karşınıza alarak İtalya’nın geleneksel tatlarını deneyimlemek isterseniz Mucizeler Meydanı’nın dar sokaklarından birindeki ufak restoranlardan gözünüze hoş gelenine geçip oturabilirsiniz. Yine aynı şekilde Mucizeler meydanına 5-10 dakika yürüme mesafesindeki Piazza dei Miracoli’de daha lezzetli yemekler deneyip daha uygun fiyatlar ödeyeceğiniz yerlerden birinde oturabilirsiniz.

Restoran Önerisi:

  • Gusto Al 129: İyi bir pizza yemek isterseniz bu küçük restoranı tercih edebilirsiniz.

  • L'Ostellino: Kendinizi biraz açıkmış hissediyor ama ağır da bir şeyler yemek istemiyorsanız bu küçük sandwiç bara gelebilirsiniz.


BAHŞİŞ-İtalya’da sunulan hizmet karşılığında memnun kaldığınızı göstermeniz açısından bahşiş beklenmektedir. Bazı restoranlarda verilen hizmet bedeli doğrudan faturaya da yansıtılabilmektedir. Buna dikkat etmeniz yararlı olacaktır. Restoran ve barlarda gelen hesabın % 5 ila % 10’u oranında bırakacağınız bir turar yeterli olmaktadır.