Google+

Arama formu

Poznan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Poznan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Poznan şehri Varta Nehri kıyısında, Polonya’nın merkez batı kısmında yer alır. Geçmişi Rönesans zamanına dayanan eski şehir merkezi ile tanınan şehir, İkinci Dünya Savaşı esnasında tamamen yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. En tanınmış yapısı Ostrów Tumski katedralidir.

Günümüzde Poznan önemli bir kültür ve ekonomi merkezi, ayrıca Polonya’nın en kalabalık nüfusa sahip ve kendine has özellikleri itibariyle en enteresan bölgelerinden biridir. Kendine has bu özellikleri arasında Jarmark Swietojanski, geleneksel Saint Martin Kruvasanları ve elbette yerel lehçesi vardır.

Ülkenin en eski şehirlerinden biri olan Poznan10-11. yüzyılları arasında kurulan ilk Polonya devletinin de en önemli merkezlerinden biriydi. Şehrin devlete merkez olmuş ilk kısmı Ostrow Tumski’dir. Varta Nehri üzerinde yer alan doğal bir ada olan Ostrow Tumsk, yapı olarak Paris’teki Ile de la Cite’ye çok benzer.

Ortaçağdan beri önemli bir ticaret merkezi olan şehir 19. yüzyıldan itibaren ağır sanayide atılım yapmış ve pek çok fabrikaya ev sahipliği yapmaya başlamıştır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=Af9jQA2wXvw