Google+

Porto Hakkında Bilinmesi Gerekenler

423303 Oca 2016Lokasyon Detay

Portekiz’in kuzeyinde yer alan Porto, Lizbon’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehridir.

Porto Hakkında Bilinmesi Gerekenler
rockstart.com

Portekiz’in kuzeyinde yer alan Porto, Lizbon’dan sonra ülkenin en büyük ve gelişmiş ikinci şehridir. Douro Nehri’nin ağzında, nehre bakan tepeler üzerine kurulu şehir Roma İmparatorluğu döneminde “Portus Cale” olarak adlandırılmıştır. Roma İmparatorluğu’nun ayrılmasından sonra kısa bir süre Arapların egemenliğinde kalan Porto, 10. yüzyılın ortalarına kadar sınır kenti olarak kaldığı için uzun süre gelişim gösterememiştir.

Ülkenin başkenti Lizbon’un aksine Roma İmparatorluğu olanaklarından çok az faydalanmış; ancak buna karşılık 17. yüzyılın sonundan başlayarak İngiliz ticaretine açılmıştır. Porto’nun gelişmesinde büyük rol oynayan, şehrin en önemli ihracat ürünü Porto şarabı günümüzde dünya çapında üne kavuşmuştur.

Porto’nun Douro Nehri’nin kuzey yakasında bulunan tarihi merkezi Ribeira, 1996 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Günümüzde Madrid, Barselona, Lizbon ve Valensiya ile birlikte İber yarımadasının küresel kentlerinden biri olan Porto, keşfedilmeye değer bir şehirdir. 

Tanıtıcı Video:
 

 

Porto ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-