Google+

Arama formu

San Juan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Juan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Orta Amerika’da yer alan ve halen ABD himayesinde olan Porto Riko’nun başkenti olan San Juan, ülkenin Atlas Okyanusu’na bakan kuzey kesiminde okyanus kıyısında yer alır. Karayip Körfezi’nin kuzeydoğusundadır.

Porto Riko’nun bu en büyük şehri, Karayip Adaları’nın en önemli ve güzel liman kentidir. Her yıl hem cruise gemileri hem de diğer yollarla binlerce turist şehri ziyaret eder. Sömürge döneminden kalma muhteşem mimarisi, Old San Juan Bölgesi’ndeki Arnavut kaldırım sokakları ve renkli evleri, okyanus kıyısındaki konumu ve doğal parkları bu konuda çok etkili olmaktadır.

San Juan Hakkında Bilinmesi Gerekenler-1

Juan Ponce de Leon tarafından 1521 yılında kurulan San Juan şehri, uzun yıllar Avrupalıların korsan saldırılarına maruz kaldı. Bunlardan korunmak için şehre, günümüzde halen görülebilen, iki büyük kale kuruldu ve duvarlar örüldü. Bölge uzun süre İspanyolların hakimiyetinde kaldıktan sonra 1898 yılında ABD ile İspanya arasında yaşanan savaşta ülke ABD hakimiyetine girdi. Halen de ABD’nin hakimiyeti altındadır.

Bir liman kenti olması sayesinde ekonomik açıdan durumu iyidir. Limana yıl boyunca cruise gemileri yanaşmaktadır. Ayrıca tütün, şeker, ve meyve ihracatı yapılır. San Juan şehrinde tropikal iklim hakimdir. Yıllık hava sıcaklığı ortalaması 27 derecedir. Ancak kimi zaman bu sıcaklığın, özellikle yaz aylarında 32 dereceyi geçtiği görülmektedir. Kış aylarında ise sıcaklıklar 16 dereceye kadar düşer. Şehirde yaz ayları çoğunlukla yağışlı geçtiğinden, San Juan’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar aylarıdır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=KMAy3Sesny0