Google+

Arama formu

San Juan Mutfağı

Porto Riko mutfağı yerli halk Tainoların, ülkeyi uzun süre yöneten İspanyolların ve Afrika bölgesinin mutfak alışkanlıklarının bir bileşiminden oluşur. Daha sonra ülkenin yönetimini devralan Amerikan mutfağının da etkisi altına giren mutfağın en önemli özelliği tahıllar ve baklagiller, otlar ve baharatlar sebzeler, her türlü et ve meyvenin bir arada kullanılmasıdır.

Ana yemekler arasında en popüler olanlar “mofongo”, “arroz con gandules”, “pasteles” ve domuz rostosudur. En popüler balık yemeği “mojo isleno”dur. En meşhur tatlıları pirinçli puding, “piraguas”, “brazo gitanos”, “tembleque”, “polvorones” ve “dulce de leche”dir.

Yerli Taino halkının yemek kültüründen gelen tropik bitki kökleri mesela “taro” ve özellikle “Yuca” da mutfakta önemli bir yere sahiptir. Casabe isimli ekmek Yuca’dan yapılır. Ananas, yer fıstığı, balkabağı, son derece acı ajicito ya da cachucha biberi gibi pek çok malzeme Taino’lardan kalma etkilerdir.

Popüler restoranlar

Al Dente, Café Puerto Rico, Luigi's Restaurant, Ostra Cosa, Pamela’s Caribbean Cuisine, Ramiro's, Tierra del Fuego.

Bahşiş

Porto Riko restoranlarında bahşişler çoğunlukla hesaba dahil edilmektedir. Eğer edilmemişse hesabın yüzde 18-22’si arasında bir miktarda bahşiş bırakmak uygun olacaktır.