Google+

Priştine

image_placeholder
AVRUPAKosovaPriştine
Priştine06:37 AM
19℃
1 EUR=0.00
Type E250V16 A
 • Ocaweather-icon-1.3℃
 • Şubweather-icon1.1℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon9.9℃
 • Mayweather-icon14.7℃
 • Hazweather-icon17.8℃
 • Temweather-icon19.7℃
 • Ağuweather-icon19.5℃
 • Eylweather-icon15.9℃
 • Ekiweather-icon10.6℃
 • Kasweather-icon5.1℃
 • Araweather-icon0.4℃
Nüfus: 211,129 / Dil: Arnavutça ve Sırpça / Para Birimi: Euro (EUR) / İklim: Karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

header_flugziel_prn.jpg

Kosova’nın kuzeydoğusunda yer alan Priştine, Golyak Dağları’nın eteklerinde kurulmuştur. Şehir, Kosova Ovası’nın üzerinde yer almaktadır. Ülkenin başkenti olan Priştine aynı zamanda en büyük şehridir. Aynı zamanda Kosova’nın 17 Şubat 2008’de bağımsızlığını ilanından sonra sürekli gelişerek kültürel ve eğitimsel anlamda da Kosova için çok önemli bir yer olmayı başarmıştır.

Köklü tarihi boyunca Osmanlı İmparatorluğu, Sırbistan ve Yugoslavya Krallığı’nın egemenliğinde kalan şehir, 2008’de Kosova bağımsızlığını ilan edince başkent olmuştur. Arnavutlar, Türkler, Boşnaklar, Sırplar ve Romenlerin bir arada yaşadığı çok kültürlü bir şehirdir.

Her ne kadar bölgede çok fazla savaş olduğundan dolayı şehrin tarihi yapıları hasara uğramış olsa da, bağımsızlıktan bu yana her biri itinayla onarılmaktadır ve turistler için güzel görüntüler ortaya çıkmaktadır.

Karasal iklimin hâkim olduğu Priştine’de kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Yazın sıcaklıklar 24-30 derece arasında seyreder. Kış aylarında sıcaklık -3 dereceye kadar düşer. Priştine’ye hem hava sıcaklıkları hem de düzenlenen festivallerden ötürü daha çok haziran-ağustos ayları arasında gidilir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=n-pQEYYEeqU

Priştine’yi gezmeye şehrin trafiğe kapalı ve en popüler caddesi olan Rahibe Teresa Caddesi’nden başlamak gerekir. Zaten gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi caddenin üzerinde ya da sonunda ve az ilerisinde bulunuyor. Şehirde görülecek fazla bir şey olmadığı için cadde üzerinde bulunan kafelerde kahve içip ya da dondurma yiyerek gezmeye başlamak güzel olacaktır. Ya da her yeri gezdikten sonra tekrar buraya dönüp belki restoranlarda bir şeyler yenebilir.

Priştine’de çoğu Bizans ve Osmanlı döneminden kalma 21 adet kültürel varlık bulunuyor. Aslında 1945’e kadar şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunuyormuş ancak bu tarihten sonra Yugoslavya’nın aldığı karar neticesinde çoğu yıkılmış.

Rahibe Teresa Caddesi’nin sonunda Arnavutluk’un ulusal lideri İskender Bey’in heykeli ve arka tarafında ise hükümet binası bulunuyor. İskender Bey (Skenderbeg) zamanında Osmanlı’nın Batı’ya açılmasını geciktiren taçsız bir kral olarak biliniyor. Yaklaşık 25 yıl Osmanlı ordularına karşı direnmiş.

Hükümet binası ise 1980 yılında yapılmış ve o dönem şehrin en yüksek binasıymış. Savaş sırasında zarar gördüğü için sonradan onarılmış ve bugünkü halini almış. Hükümet binasının ön tarafında çok sayıda fotoğraf yer alıyor. Bu kişiler Kosova Savaşı sırasında kaybolmuşlar ve devamında ise bulunmaları için buraya hepsinin fotoğrafı asılmış. Gerçekten çok fazla var!

Pazar Camii (Bazaar Mosque), Osmanlı döneminde, şehrin fethedilmesi onuruna 15. yüzyılda yapılmış. Adı ise bu bölgede pazar bulunmasından dolayı Pazar Camii olarak kalmış. Yakınında ise Jashar Paşa Camii görülüyor. İlk olarak 15. yüzyılda yapılmış, 19. yüzyılda ise Vali Jashar Paşa tarafından restore edilmiş ve bu adı almış. Avusturya-Macaristan mimarisiyle (neo-rönesans) yapılmış. Burası zamanında Kosova Vilayeti’nin yönetim yeriymiş, ardından ordu tarafından kullanılmış. En son ise müzeye dönüştürülmüş. Müzede arkeoloji ağırlıklı çok sayıda eser sergileniyor. En önemli eser ise 6000 yıllık tanrıça heykeliymiş (goddess on the throne).

Fatih Camii, 1461 yılında yapılarak Fatih Sultan Mehmed’in adını almış. 2010-2013 yılları arasında ise TİKA tarafından onarılmış. Fatih Camii’nin tam karşısında, 19. yüzyılda vali Jashar Paşa tarafından yaptırılan bir saat kulesi de bulunuyor. Burada yer alan eski bir kulenin yanması sonucunda yapılmış.

Priştine’de 18 ve 19. yüzyıllarda yapılarak dönemin zengin bir ailesi tarafından kullanılan iki ev bugün etnografya müzesi olarak hizmet veriyor. Müzenin odalarında doğum, yaşam, ölüm ve maneviyat anlatılıyor.

Priştine Turistik Gezi Biletleri

Priştine şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

Kosova’nın kuzeydoğusunda yer alan Priştine, Golyak Dağları’nın yakınlarındadır. Şehir, Kosova Ovası’nın üzerinde yer almaktadır.

Geolocation

Karasal iklimin hâkim olduğu Priştine’de kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Yazın sıcaklıklar 24-30 derece arasında seyreder. Kış aylarında sıcaklık -3 dereceye kadar düşer. Priştine’ye hem hava sıcaklıkları hem de düzenlenen festivallerden ötürü daha çok haziran-ağustos ayları arasında gidilir.

Priştine’de uluslararası bir havalimanı mevcuttur. Türkiye’den direkt uçuşlar yapılmaktadır. Ancak dilerseniz Londra, Frankfurt, Bremen, Budapeşte, Oslo ya da Zürih gibi merkezlerden de gitmek mümkündür. Havalimanından şehir merkezine ulaşım yaklaşık yarım saat sürmektedir.

Priştine’de konaklama için pek çok otel ve pansiyon seçeneği mevcuttur. Eğer uygun fiyatlı seçenekler arıyorsanız eski şehir bölgesine bakmanız gerekir. Hem merkeze yakın olmak hem de yüksek meblağlar ödememek için Mother Theresa Caddesi’ni tercih edebilirsiniz. Bu bölgede 5 yıldızlı oteller de mevcuttur. Otellerin çoğunda Türkçe konuşan çalışanlarla karşılaşabilirsiniz.

Priştine onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Priştine Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Priştine Otelleri

En Uygun Fiyatlı Priştine Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Priştine Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Priştine Otelleri

Bus_in_Pristina_-_01.JPG

Priştine’de şehir içi ulaşım için en sık kullanılan araçlar otobüslerdir. Bilet ücreti genellikle otobüse binilince verilmektedir. Pek çok yerde karşınıza taksiler de çıkacaktır ama tabii ki ücretleri otobüse göre daha pahalıdır. Şehir içinde dilerseniz pek çok noktaya yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Türk, Sırp, Yunan, Arnavut ve Balkan mutfağından etkilenen bir yapıya sahip Priştine mutfağı. Börek, sarma, dolma, pide, kebap ya da sucuk gibi tanıdık lezzetler görmek mümkün. Et yemekleri ve deniz ürünleri de sıkça tüketilmektedir.

“Fliya” adı verilen Arnavut böreğini ve “sut pide” adlı yöreye özgü şerbetli hamur tatlısını pek çok restoran ve kafede bulabilirsiniz. “Raznjici”, şişe geçirilerek pişirilen et yemeğidir. “Cevapcici” ise kömürde pişirilen etin sarımsak ve baharat çeşitleriyle hazırlanmış halidir.

Popüler restoranlar

Pjata, Il Passatore, The Lounge, Himalayan Gorkha, Restaurant Ex, Rron Restaurant, Fellini, Aroma 2.

Bahşiş

Kosova restoranlarında garsonlar bahşiş vermenizi beklemez. Ama dilerseniz hesabın yüzde 10-15’ini bahşiş olarak bırakabilirsiniz.

Kosova’nın gece hayatı açısından en gelişmiş şehri Priştine’dir. Bunda şehirdeki öğrenci nüfusunun fazla olması da etkilidir. Gece kulübü tercih edenler için Duplex ve Spray önerilmektedir. Eğer canlı müzik seviyorsanız adresiniz Jazz Club 212 ya da Why Not olmalı. Klasik bar anlayışı içinse Legere, Rings, Che Bar ya da Bamboo Bar tercih edilebilir.

Uluslararası Genç Müzisyenler Festivali (Mart-Nisan)

Özgürlük Festivali (Haziran)

SURF Şehir Festivali (Haziran-Ağustos)

PriFilmFest (Eylül)

Caz Festivali (Kasım)

Skena Up Film ve Tiyatro Festivali (Aralık)

El işçiliğinin oldukça yaygın olduğu Kosova’da alışveriş için en ideal şehirlerden biridir başkent Priştine. Özellikle gümüş, bakır ve pirinçten yapılan özel tasarım ürünler pek çok mağazada karşınıza çıkacak. Bunun dışında ahşap oyma ürünler ve müzik aletleri de alınabilecek popüler ürünler arasında geliyor.

Şehirde alışveriş için Priştine Pazarı’nı, ALBI Alışveriş Merkezi’ni ve Bill Clinton Bulvarı çevresini gezebilirsiniz. Hediyelik eşya dükkânları ise UCK ve Garibaldi sokaklarında bir hayli fazladır. Grand Hotel’in çevresinde ise pek çok kitapçı bulunuyor. Özel eserler arayanlar burayı da mutlaka görmeli.

Kosova (GMT +2) ile Türkiye (GMT +2) arasında saat farkı yoktur.

Kosova’ya bağlı olan Priştine şehrinin para birimi Euro’dur. 1 TL yaklaşık 0,30 Euro’dur.

Kosova ülkesinde bulunan Priştine’nin resmi dili Arnavutça ve Sırpça’dır. Bunlar dışında Boşnakça, Türkçe, Goranice ve Romanca da konuşulmaktadır.

PRİŞTİNE BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Rruga İsmail Qemali No: 59 Arberia – Priştine - Kosova

Telefon: 00 381 38 226044

Faks: 00 381 38 226031

embassy.prishtina@mfa.gov.tr

http://pristine.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Prizren Başkonsolosluğu görev alanı hariç tüm Kosova

Yeni Yıl (1-2 Ocak)

Noel (7 Ocak)

Bağımsızlık Günü (17 Şubat)

Paskalya (27-28 Mart)

Anayasa Günü (9 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Avrupa Günü (9 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Priştine’ye girmek için vize almasına gerek yoktur.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

devamını oku