Roma Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık tarihi ile İtalya’nın başkenti Roma gezilecek yerler açısından oldukça zengin bir şehir. Tarihin en köklü ve güçlü medeniyetlerinden birinin kurulduğu Roma dünyanın en fazla ziyaretçi ağırlayan şehirlerinin başında geliyor. Yaklaşık 3.000 yıllık tarihi birikimi, sanat ve mimari dolu sokakları, lokal renkleri ile Roma, tarih, kültür, sanat ve mimariyi mükemmel bir uyum ile harmanlıyor. Adeta bir açık hava müzesi gibi olan Roma’da gezilecek en güzel yerleri sizler için listeledik.

Roma Pass Kart

Roma Pass Kart kent içerisinde sunulan en kapsamlı indirim kartı olarak adlandırılmaktadır. Tercihe bağlı olarak 48 veya 72 saat boyunca belirli sayıdaki mekânı ücretsiz ziyaret etme, kentin popüler merkezlerine girişte indirimlerden yararlanabilmek hatta en önemlisi tüm toplu ulaşım sisteminden para ödemeden limitsiz yararlanabilme olanağı sunmaktadır. 

Roma’da Nerede Kalınır?

Roma’da Konaklama yapmak için 6 ana bölge bulunmaktadır. Bunlar Roma’nın ana ulaşım ağı olan Merkez Tren İstasyonu (Termini) çevresi, şehrin en hareketli noktası olan Tarihi Kent Merkezi olan Centro Storico, birçok tarihi yapıyı sınırlarında bulunduran Rione I Monti bölgesi, alışveriş yapmak isteyenler için Via Veneto caddesi, Trastevere bölgesi ve Vatikan çevresi’ dir. Bu yerler turistlerin genellikle en çok tercih ettiği yerlerin başında gelmektedir. 

Kolezyum

Roma gezilecek yerler listemizde ilk sırada M.S. 72 yılında yapımına başlanılan Kolezyum var, Kolezyum adını girişteki heykelden almaktadır. Depremden dolayı oldukça harap olmasına rağmen tarihi dokusunu korumayı başarmış, turistlerin ilk ilgisini çeken ve adından sıklıkla bahsedilen bir yapıdır. Kolezyum'un tarihte adını duyurduğu en önemli olaylardan biri içerisinde gladyatör dövüşlerinin yapılmasıdır. Dönemin halk kahramanı olarak görülen gladyatörler burada dövüştürülür ve dövüş sonunda kaybeden öldürülürdü. Halkın o dönem en büyük eğlencesi vazgeçilmez bu dövüşlerdir. Hatta büyük suçlar işlemiş gladyatörler dövüşürken bir de vahşi hayvan da alana çıkarılır ve hayanın kaybedeni parçalaması izlenmektedir. Ancak bu vahşete Hristiyanlığın gelmesi ile son verilmiştir. Bunların dışında bir dönem tiyatro, barınma yeri, taş ocağı, dini kışlalar olarak da kullanılmıştır.

Ulaşım için metronun Colosseo durağında inmek en kısa yollu ulaşımdır. Ayrıca 3 no’lu tramvay ve otobüslerin 85, 81, 87, 175, 60 numaraları ile de ulaşılmaktadır. Web sitesi ziyaret edilebilir. Tam bilet 2017 fiyatıyla 15.50 Euro iken indirimli bilet 10.50 Euro (AB vatandaşı 18-25 yaş arası)'dur. Kolezyum'un ziyaret saatleri aylara göre farklılık göstermektedir. Şubat-Mart aylarında 09.00-16.30, Ağustos- Eylül aylarında 09.00-18.30, Ekim-Mart aylarında 09.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Kolezyum'un etrafındaki diğer yapılar ise, Roma Forumu, Palatine Tepesi, ve Arch of Constantine'dir.

Roma Forumu

Roma gezilecek yerler listesinde ikinci adresimiz ise Roma Forumu. Dünyanın en büyük arkeolojik alanlardan biri olan Roma Forumu eski dönemlerde Roma’nın ticaret ve hukuk merkezi ve pazar alanı olarak kullanılmıştır. Kolezyum’un yakınlarında yer alan yapı turistler tarafından oldukça ilgi gören yapılar arasında ilk sıralardadır bu yüzden oldukça kalabalık bir ziyaretçi kitlesine sahip olduğundan dolayı Roma Pass veya erken gelmek avantaj sağlamaktadır. Forum’da yer alan çoğu yapı zarar görmüştür ve harbede halindedir. Roma Forumu İçinde bulunan tapınaklar, binalar ve anıtlar ile dünyadaki en büyük arkeolojik alanlardan biridir.

Roma Forumu içerisinde yer alan önemli yapılar; Castor ve Pollux Tapınağı, Romulus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Vesta Tapınağı, Venus ve Roma Tapınağı, Aemilia Bazilikası, Julia Bazilikası, Septimius Severus Kemeri, Titus Kemeri, politikacıların Roma vatandaşlarına konuşma yaptığı yer Rostra, Roma Senatosu’nun yeri Hostilia Mahkemesi (Curia Hostilia), Maxentius ve Konstantin Bazilikası, Tabularium, Antoninus ve Faustina Tapınağı, Urbi Göbeği (Umbilicus Urbi), Sezar Tapınağı’dır.

Ulaşım için Colosseo durağında inerek gidebilirsiniz. Giriş ücreti 2017 fiyatıyla Kolezyum dahil 18 Euro’dur.Web sitesi ziyaret edilebilir. Ziyaret saatler ise 1 Kasım-15 Şubat her gün 08.30-16.30,16 Şubat-15 Mart her gün 08.30-17.00,16 Mart-31 Mart 08.30-17.30,1 Nisan-30 Eylül her gün 08.30-19.00, 1 Ekim-1 Kasım her gün 08.30-18.30,1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde ziyarete kapalıdır.
 

Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

Trevi ‘üç yol’ anlamına gelen çeşme Nicola Salvi tarafından yapılmıştır. Çeşmenin ismini altında üç yer altı suyunun  birleştiği varsayılarak konulduğu düşünülmüştür. Yapının hikayesi ise rivayete göre kral ve askerleri susuzluktan ölmek üzereyken şuan bulunduğu noktada olan bu çeşme belirmiştir. Çeşmedeki suyu içerek kral ve askerler ölmekten kurtulmuştur. Yapımı 30 yılda tamamlanmış olan çeşmenin üzerinde birçok heykel bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi deniz tanrısı olan Neptün’dür. Avrupa’nın en önemli çeşmelerinden olan yapı aynı zamanda birçok filmde yer almaktadır. Ayrıca Roma'ya gelen turistlerin çoğu dilek tutup çeşmeye para atmaktadırlar. Böylece dileklerinin kabul olacağına ve Roma'ya tekrar geleceklerine inanmaktadırlar. Çeşmenin havuzunda her hafta binlerce Euro toplanmaktadır. Bu paralar hayır kurumu olan Caritas’a verilerek yoksullara yiyecek ve içecek yardımı yapılmaktadır.

Roma’nın en ünlü yapılarından biri olan çeşmenin etrafı günümüzde özellikle gece saatlerinde çok haraketlidir. Yapıya ulaşım 52, 53, 61, 62, 63, 71, 80, 95, 116, 119 numaralı otobüs hatları ile sağlanabilmektedir. Çeşmeye en yakın durak Barberini durağıdır. Bu durakta inerek hem İspanyol Merdivenleri’ni hem de çeşmeyi gezmek mümkündür. Web sitesi ziyaret edilebilir. Trevi Çeşmesi’ne yakın olan yerler, Piazza Navona, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Trojans Market, Trojan’s Column ve Roma Forumu’dur.

Pantheon

İmparator Hadrian tarafından yapılan yapı, tapınak olarak inşa edilmiş ve ‘tüm tanrıların tapınağı’ anlamına gelmektedir. Roma’daki en eski ve en iyi korunmuş beton kubbeli ve Antik dönemden kalan en iyi şekilde korunmuş yapıdır. Pantheon'un girişinde bulunan yazı Marcus Agrippa'ya ithafen yazılmıştır. Pantheon’un en önemli kısmı kubbesidir. Zamanla Katolik kilisesi haline gelen yapının kubbesi 43 metredir ve ortasında içeriye ışık girmesini sağlayan Oculus adında bir de delik bulunmaktadır. İnanışlara göre şeytanlar bu delikten gökyüzüne çıkarmış. Ayrıca bu delik içeriye ışık girmesini sağlayan tek noktadır. Dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi, olarak bilinen kubbenin yapımında Romalılara özgü bir beton kullanılmıştır.
 
Yapının girişinin iki kısmında Augustus ve Agrippa’nın heykelleri bulunmaktadır. Tapınağın iç dizaynı gelenek ile yeniliği birleştirmiştir. Pantheon 609 yılında Bakire Meryem Kilisesi olarak kutsanmıştır. Rapheal ve krallar, ressamlar, mimarlar gibi birçok önemli kişilerin mezarı burada bulunmaktadır. 19. yüzyıl Kraliçesi Margherita eşi Kral I. Umberto ile yandaki şapelde yatmaktadır. Rotundanın (Daire şeklinde kubbeli bina veya oda) karşı tarafında birleşik İtalya’nın ilk kralı olan II. Vittorio Emanuele’nin cenaze anıtı bulunmaktadır.

Yapıya ulaşım 8 numaralı tramvay ve 64, 71, 81, 87, 116,119, 46, 40 numaralı otobüslerle sağlanmaktadır. Web sitesi ziyaret edilebilir. Girişin ücretsizolduğu yapının açık olduğu saatler, Pazartesi-Cumartesi 08.30-19.30, Pazar 09.00-18.00 ve Pazar ayini 10.30’dadır.

İspanyol Merdivenleri

Birine Roma'da nerelere gidilir? diye sorsanız büyük ihtimalle İspanyol Merdivenlerini önerecektir. Trevi Çeşmesi’ne oldukça yakın konumlanmış bu yapı özellikle yerel halkın toplanma ve buluşma noktası haline gelmiştir. Bölgede alışveriş yapabileceğiniz caddeler, en popüler alışveriş caddesi olan Via Condotti ve hoş vakit geçirebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. İspanyol Merdivenleri'nin bulunduğu Piazza Spagna meydanı gerek turistler gerek Roma halkı tarafından ziyaret edilen en popüler ve hareketli açık hava meydanıdır. Adını bölgede bulunan İspanyol Elçiliği’nden almıştır.

Kral XV. Louis için Francesco De Sanctis tarafından 1723-1726 yılları arasında tasarlanmıştır. Yapım amacı ise üst bölümünde yer alan Trinita dei Monti Kilisesi’ne meydandan ulaşım sağlamaktır. Merdivenlerin üst kısmında Trinita dei Monti Kilisesi, alt kısmında Fontana della Barcaccia isimli bir de çeşme yer almaktadır.

Toplam 135 basamak bulunan merdivenler, aynı zamanda Avrupa’nın en geniş basamaklarına sahiptir. İspanyol Merdivenleri’ni ziyaret ederken dikkat edilmesi gereken nokta belediye tarafından merdivenlerde yiyip içmek yasaklanmıştır. Filmlere de konu olan merdivenler Audrey Hepburn’ün oynadığı “A Roman Holiday” filminde Gregory Peck ile Hepburn’ün karşılaştığı yer olarak seçilmiştir.

Trevi Çeşmesi İspanyol Merdivenleri’ne sadece 10 dakikalık yürüme mesafesindedir. İspanyol Merdivenleri’ne yakın olan diğer yapılar ise, Piazzo del Popolo, Villa Borghese, Mouselo Agusto’dur. Ulaşım Spagna metro durağında inerek veya 116, 117, 119 numaralı otobüsler ile sağlanmaktadır.

Vatikan

Vatikan ayrı bir devlet olmasına rağmen Roma gezilecek yerler listesinde ne işi var diye merak ediyor olabilirsiniz. Ancak Roma'nın içinde bulunan ve dünyanın en küçük ülkesi olan Vatikan, Hıristiyanlık dininin ve Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak Roma'da gezilmesi gereken yerler arasındadır. Şubat 1929’dan buyana bağımsız bir devlettir. Devlet ordusunda ayrıca 100 kişilik İsviçre vatandaşından oluşan bir grup vardır.

Vatikan’da görülmesi gereken, önemli pek çok yapı bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Aziz Petrus Bazilikası, Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri ve Aziz Petrus Meydanı’dır.Aziz Petrus Bazilikası Vatikan’ın en meşhur meydanı olan Aziz Petrus Meydanı’nın önünde bulunmaktadır. Hıristiyanlığın en önemli yapılarından ve Roma’daki en büyük 4. bazilikadır ve 60.000 kişilik kapasiteye sahiptir.

Vatikan Müzeleri farklı birçok bölümlerden oluşmaktadır. İçerisini gezmek için bir gününüzü ayırsanız bile bütün eserleri görmeniz mümkün değildir. Yüzyıllar boyu papalar tarafından toplanan birçok heykel, resim ve diğer tarihi eserlere ev sahipliği yapmaktadır. Müzenin en önemli bölümü Papa IV. Sixtus için yaptırılan Sistina Şapeli’dir. Şapelde birbirinden farklı konuların betimlendiği tavan, duvar panoları, freskleri, birbirinden değerli sanat eserleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi tavanda yer alan Michelangelo tarafından yapılan “Adem’in Yaratılışı” sahnesidir. Sistina Şapeli’nde halen Papaz, ayin ve vaftiz törenlerine katılmaktadır. Turistler tarafından oldukça ilgi gören Şapel her yıl 4 milyondan fazla turist almaktadır. Vatikan’a ulaşım Ottoviano metro durağı ile veya 62 numaralı otobüslerle sağlanmaktadır.

Castel Sant Angelo

Eski bir Roma kalesi olan yapı bir zamanlar Fatih Sultan Mehmet’in oğlu Cem Sultan’ın mahkûm olduğu ve Papa’ya ev sahipliği yaptığı yerdir. Roma’nın en önemli tarihi yapılarından biridir. Adını Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden almıştır. M.S 139 yılında inşa edilen kale Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmıştır. Daha sonra da İmparator Aurelianus’un yaptırdığı kent duvarlarına dâhil edilmiş ve Ortaçağ’da kaleye dönüştürülmüştür.

Kale ile Vatikan arasında yer alan gizli geçiş ile siyasi karmaşa dönemlerinde papaların ikametgâhı olmuş ve papaların güvenliği sağlanmıştır. Vatikan Koridoru adı verilen bölüm Vatikan Sarayı’ndan Castel Sant Angelo’ya dek uzanmaktadır. Castel Sant Angelo günümüzde Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliği yapmaktadır. Müze içindeki en önemli bölümlerden biri içinde ölü küllerinin bulunduğu kaplardın sergilendiği Sala delle Urne'dir. İmparator Hadrian ve ailesinin külleri de bir zamanlar burada bulunsa da şu an nerede olduğu bilinmemektedir.

Diğer bir bölüm ise Sala Paolina'dır. Kalenin merkezini boydan boya kat eden VI. Alexander Merdivenleri ve Perino del Vaga ve Pellegrino Tibaldi’nin göz alıcı freskleriyle (1544-7) süslenmiş bölüm, kalenin görülmesi gereken bölümlerindendir. Ayrıca kalenin önünde Roma'nın en güzel köprülerinden olan Hadrian Körüsü yer almaktadır. Kaleye ulaşım otobüslerin Lepanto durağından sağlanabilir. Giriş 2017 fiyatlarıyla 5 Euro’dur. Pazartesileri kapalıdır.
 

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Santa Maria Maggiore Bazilikası Büyük Roma bazilikalarından biridir. Bazilikanın inşası dönemin papasının rüyasında Meryem anayı görmesi ile başlamıştır. Papa rüyasında Meryem ananın bazilikanın inşası için şuan ki yeri gösterdiği bunun üzerine Papa’nın bazilikanın inşasına başladığı söylenmektedir. Roma’nın görülmesi gereken bazilikalarının başında gelmektedir.  Yapımında altınlar, oldukça gösterişli malzemeler kullanılmıştır. Bazilika farklı mimari tarzların bir arada kullanımı konusundaki en başarılı örneklerden biridir.

İşçiliğiyle dikkat çeken bazilikanın yapımında gösterişli mermerler ve etkileyici mozaikler kullanılmıştır. Yapının tepesinde yer alan piramit şeklindeki çan kulesi Roma’nın en uzun çan kulesidir. Çan kulesi gibi Cosmati işçiliği ve apsis mozaikleri de Ortaçağ’dan kalmadır. Kilisenin nefi ve nef mozaikleri 5. yüzyıl tarihli orijinalleridir. Tavanı daha sonra İspanya Kraliçesi Isabella’nın papaya hediye ettiği Yeni Dünya’dan getirilmiş altın yaldız ile kaplanmıştır.

En önemli bölümleri ise, hacılara yol göstermesi için Papa V. Sixtus tarafından diktirilen kilisenin önünde yer alan Piazza dell’Esquilino Dikilitaşı, Papa V. Paulus Borghese için Flaminio Ponzio tarafından yaptırılan (1611) şapel Cappella Paolina, Domenico Fontana’nın Papa V. Sixtus (1585-90) için yaptığı mezarın yer aldığı şapel, Cosmati mermer işçiliği ile yapılan Kardinal Rodriguez’in Mezarı (1299) ve Jacopo Torriti’nin apsisteki muhteşem mozaiklerinden olan Bakire’nin Taçlandırılması (1295)’dır. Bölgede yaşayanlar her yıl 5 Ağustos’ta kutlamalar için toplanır ve kilisenin kubbesini çevreleyen galeriden beyaz gül yaprakları atılarak kilisenin kuruluşu anılır. Yapıya ulaşım metronun Termini durağında inerek veya 75, 84, 70 numaralı otobüslerle sağlanmaktadır.

Piazza Venezia

Roma'da gezilecek yerler arasında ki bir diğer durak ise Piazza Venezia. Roma’nın en ünlü meydanlarından biri olmakla birlikte, turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerin başında geliyor. Şehrin merkezi sayılan meydan, Venedik elçilik binasından etkilenerek Venedik Meydanı olarak anılmaya başlamıştır.

Ortasında bir de devasa boyutlarda bir anıt bulunmaktadır. Altare della Patria olarak da bilinen anıt, Giuseppe Sacconi tarafından yapılmıştır. Abidenin üst kısmına çıkılarak Roma manzarası seyredilebilmektedir. Anıt, I.Dünya Savaşında ölen on bir askerin anısına yapılmıştır. Anıtın önünde hiç sönmeyen bir ateş yanmakta ve bunun başında askerler nöbet tutmaktadır. Mahşerin dört atlısı denilen heykeller, binanın iki tarafında üst bölümleri süslemektedir. Meydanda bulunan Venedik elçiliği günümüzde sanat galerisi olarak kullanılmaktadır. Bu elçilik binasında Mussolini ülkeyi yönetmiş ve balkonundan halka hitap etmiştir.

Meydanda İmparator Traian’ın, Datça’da (Romanya) kazandığı zaferin anısına dikilen kolon sütun taş, onun arkasında MS.3. yüzyılda yapılan Roma döneminin en büyük alışveriş merkezi görülmektedir. 3-4 katlı olarak yapılan bu alışveriş merkezinin bazı katlarında yemek, bazı katlarında ise giysiler satılmaktaydı. Günümüzde meydan çevresinde güzel restoranlar ve kafeler yer almaktadır. Anıt için girişin ücretsiz olduğu meydana ulaşım otobüs veya metroların Collesseo durağında inilerek yapılabilir.
 

Piazza del Popolo

Roma'nın en büyük meydanı Piazza del Popolo'dur. Roma’nın en popüler parklarından biri olan Borghese Park’ın hemen yanında bulunmaktadır. Halkın eğlence merkezi olan meydan birçok önemli noktaya yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Burada birçok festivale, eğlenceye katılabilmeniz mümkündür.  Ayrıca birbirinden güzel kafeler  ve restoranların bulunduğu caddeler bu meydan ile bağlantılıdır. Bu meydan Avrupa’nın en güzel meydanları arasında gösterilmektedir. Oldukça geniş olan meydan mini gezi treni ile dolanabilmektedir. Piazza del Popolo, Via del Corso ile Piazzale Flaminio arasında yer almaktadır. Meydanın hemen girişinde ise ikiz kiliseler Santa Maria in Monte Santo Kilisesi ve Santa Maria dei Miracoli Kilisesi bulunmaktadır. Bu iki kilise de Roma’nın en güzel kiliseleri arasında gösterilmektedir.

Meydanın en bilindik yeri, Mısır’dan getirtilen Dikilitaş’tır. Meydanın kuzey tarafında Porta del Popolo adı verilen oldukça popüler bir kapı bulunmaktadır. Adriyatik kıyısı ile Roma’yı bağlamak için M.Ö 220 yılında inşa edilmiş ve Roma’ya giden en önemli yollardan biri olan Via Flaminia meydanın en önemli bölümüdür. Meydana ulaşım metronun A hattı ile yapılabilir. Metronun Spagna ya da Flaminio durağında inilerek ulaşılabilir. Eğer meydana metro ile değil de otobüs kullanılmak isteniz ise de 95, 88, 117, 495, 119 ve 490 numaralı otobüsleri tercih edilebilir. Piazza del Popolo meydanına yakın gezilebilecek diğer yerler ise İspanyol Merdivenleri, Aşk Çeşmesi, Panteon ve Piazza Navona’dır.
 

Konstantin Takı

Kolezyumun yanında bulunan Konstantin Takı ilk Hıristiyan imparator olan Konstantin’in zaferini kutlamak adına 4. yüzyılda dikilmiştir. Konstantin’in 312 yılında kazandığı Milvian Köprüsü Savaşı onuruna, saltanatının 10. yılı olan 315 yılında inşa edilen bu yapı günümüze kadar sağlam bir şekilde gelebilmiştir. Bu ve benzeri zafer anıtlarının mesaj göndermek gibi bir amacı da vardı. Bu nedenle kazandıkları zaferi kutlamak, hatırlatmak ve diğer ülkelere göstermek adına bu anıtlar için şehrin stratejik alanları seçilirdi.

21 metre yüksekliğinde 25.6 metre genişliğinde ve 7.4 metre derinliğinde dikdörtgen bir blok olan bu anıtta kemerin üzerince Latince bir yazı bulunmaktadır.  Bu yazı İmparator Flavius Konstantin’e, senatoya ve Romalı insanlara hitaben yazılmıştır. Yazıda devletin intikamının Roma ordusu ile alınarak buraya bir zafer takı dikildiğinden bahsedilmektedir. Bu zafer takının üzerinde toplam sekiz adet, dikdörtgen içinde görünen kabartmalarda Konstantin’in savaşları ve sivil yaşantıları anlatılmaktadır. Tak bir özelliğiyle diğerlerinden ayrılmaktadır. Bu özellik üzerinde yer alan kabartmalar sıfırdan yapılmamış olması diğer ünlü anıtlardaki kabartmalar sökülerek tak üzerine yerleştirilmiş olmasıdır. Arco di Costantino üzerindeki betimlemelerden İmparator Hadrianus’un sevgilisi Antinous’a adadığı tapınaktan alınma bir av sahnesi yapıda dikkat çekicidir. Taka ulaşım için C3, 60, 75, 81, 85, 87 ve 175 numaralı otobüsler ile bölgeye ulaşabilirsiniz. Metro tercih edilecek ise Colosseo metro durağı takın yakınındadır. Ayrıca bölgeye 3 numaralı tramvay ile de ulaşmak mümkündür.

Piazza Navona Meydanı

Roma'nın en haraketli ve en ünlü meydanlarından biri olan Piazza Navona Meydanı, eski bir stadyum görünümünde inşa edilmiştir. Meydan Romalılar döneminde 30 bin kişilik bir stadyum olarak kullanılmıştır. Barok mimarisinin baş yapıtı olarak kabul edilen bu meydanda Dört Nehir Çeşmesi ve tam karşısında Sant’Agnese Kilisesi barok tarzını yansıtmaktadır. Mimar Gian Lorenzo Bernini'nin Dört Nehir Çeşmesi'nin yanı sıra  meydanda Francesco Borromini ve Pietro da Cortona’nın eserleri de vardır. Hatta bu meydanın Borromini ve Bernini'nin rekabetini sembolize ettiği de söylenir. Çünkü Bernini nehir tanrıları ile paganizmi ön plana çıkarırken Borromini meydanda kilise ile Hıristiyanlığı yansıtmaktadır. 

Meydan gündüz-gece farketmeksizin her zaman çok hareketlidir. Meydanda restorantlar, barlar, gece klüpleri ve çok sayıda kafe yer almaktadır. Sokak müzisyenleri, ressamlarla birlikte sürekli canlı kalan bir meydandır. Meydana yakın bir metro durağı bulunmamaktadır. Bu nedenle otobüs kullanmak daha iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca şehir merkezine yürürken de meydan görülebilmektedir. Meydana otobüs ile gitmek için ise 70 numaralı otobüsü kullanarak Termini durağında, 87 numaralı otobüsü kullanarak Colesseo durağında ve 492 numaralı otobüsü kullanarak Piazza Barberini durağında inilerek meydana ulaşılabilir.

Palatino Tepesi

7 tepeli bir şehir olan Roma'nın en merkezde olan ve kentin tarihi kalıntılar açısından en zengin bölgesi Palatino Tepesi'dir. Roma Forumu'ndan yaklaşık 40 metre yukarıda ve Circo Massimo ile arasında yer almaktadır. Tepe, Roma mitolojisinde önemli bir yere sahiptir. Efsaneye göre, Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus ikiz kardeşler, bir dişi kurt tarafından Palatino’daki bir mağarada büyütülmüşlerdir. Kurdun çocukları besleyerek onların hayatta kalmalarını sağladığına inanılmaktadır. Tepede M.Ö. 9. yüzyıldan kalma Demir Çağı kulübe kalıntılarına rastlanması bölgenin Roma’nın kuruluşuyla efsanevi bağlarını arkeolojik olarak desteklemektedir. Ayrıca efsaneye göre Roma şehrinin kökeni buradadır. Yapılan kazılar, M.Ö. 1000 yıllarında da burada yaşamın olduğunu göstermektedir. Burada eski imparatorların evleri, tapınaklar ve ılıcalar bulunmaktadır. İmparator Augustus’un Evi ve Augustus’un karısı Livia’nın Evi olarak bilinen iki bina, bölgedeki en korunmuş evler arasındadır. Ayrıca Kybele Tapınağı, Domus Augustana, Domus Flavia, Cryptoporticus, Romulus Kulübeleri, Stadyum ve Farnese Bahçeleri Palatino Tepesi’nde yer alan en önemli yapılardandır.

Palatino Tepesi’ne ulaşmanın iki yolu bulunmaktadır. İlki Roma Forumu üzerinden diğeri ise Via di San Gregorio’daki girişten yapılmaktadır. Palatino Tepesi'ne metro ile gelinecek ise metronun Colosseo durağında inilerek tepeye ulaşılabilir. Otobüs tercih edilecek ise de C 3, 810, 850, 60, 75, 186, 85, 271, 175, 87 ve 571 numaralı otobüslerle Kolezyum'un yakınında inerek tepeye yürülebilir. Kolezyum, Forum ve Palatino Tepesi tek bölge şeklinde Antik Roma olarak gezilebilmektedir. Giriş ücretlidir ancak Roma Pass ücretsiz müze hakkıyla Antik Roma içinde bulunan yerlerin birinde kullanılırsa 24 saat içinde ücretsiz olarak gezilebilmektedir. Kış aylarında 09.00-16.30 saatleri arasında, yaz aylarında ise 09.00-19.30 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.Palatino Tepesi resmi tatillerde ziyarete kapalıdır.

Capitolino Tepesi

Capitol Tepesi,Roma’nın en yüksek olan yedi tepesinden bir tanesidir. Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalmaktadır. Capitol, birkaç antik kalıntı içermektedir. Ancak çoğu Ortaçağ’da yapılmış bir piazza etrafındaki saraylar tarafından tamamen örtülmüştür. Bu alanın büyük bir kısmının mimarisi Michelangelo tarafından biçimlendirilmiştir. Capitolino Tepesi, Capitolino, Campidoglio Meydanı ve meydanın etrafındaki Senatorio, Palazzo dei Conservatori ve Nuovo Saraylarından oluşmaktadır. Meydanın tam ortasında Marcus Aurelius heykelinin bir replikası bulunmaktadır. Günümüzde Capitolino Tepesi’nde, Capitolino Müzeleri olarak adlandırılan pek çok müze yer almaktadır.

Döneminde şehrin en büyük ve en güzel tapınağı olduğu kabul edilen, Roma'nın beşinci kralı Yaşlı Tarquin tarafından yapımına başlanan antik döneme ait Capitoline Triad adındaki tapınağın günümüze çok az kalıntısı ulaşmıştır. Bu tapınak da bu tepede yer almaktadır. Santa Maria in Aracoeli Kilisesi de meydana bitişik, bir zamanlar tepenin zirvesinde duran antik arx ya da hisar yakınlarında konumlanmıştır. Bugün hala kalıntıları görülebilen 4 adet dükkanın bulunduğu Roma insulasının temelidir. Roma'nın halk hükümetinin merkezi olma rolü yüzünden Ortaçağ'da tepenin kutsal işlevi zayıflamış ve 11. yüzyıldan itibaren yerleşim yeri olarak eski önemine yeniden kavuşmuştur.

Roma Gezilecek Diğer Yerler: Palazzo Massimo alle Colonne, Circo Massimo, Santa Croce in Gerusalemme Bazilikası, Palazzo della Cancelleria, Santa Maria in Trastevere Bazilikası, Domus Aurea, Sant’andrea al Quirinale Kilisesi, Bioparco (Hayvanat Bahçesi), Capitolini Müzesi (Musei Capitolini).