Irkutsk Mutfağı

IMG_2756.jpg

Irkutsk’ta üç çeşit mutfaktan denemeye değer yemekler bulabilirsiniz. Sibirya, Buryat ve Baykal mutfağına ait çeşitli yemekler ile birlikte uluslararası mutfağa ait menülere sahip restoranlar da bulunmaktadır. Sibirya mutfağına ait en dikkat çekici yiyecekler karaciğer dilimleriyle yapılan yemeklerdir. Buryat mutfağında ise bir çeşit hamur işi olan doyurucu “poza” ve et güveci “buhler” en ünlü yemeklerdir.

Baykal mutfağını ise Baykal Gölü’nden çıkarılan omul balıklarından yapılan yemekler oluşturmaktadır. Bu yemeklerden en dikkat çekeni ise baharatlarla ve mezelerle süslenen sagadaydır. Tüm bu harika yemeklerin üzerine Sibirya bitki çayını içebilirsiniz.

Sütlü yemekler Irkutsk’ta oldukça popülerdir. Ekşi krema, tuz ve siyah çavdardan yapılan salamata yaygın sütlü yemeklerdendir. Salamata, Irkutsk’un ulusal bir hazinesi olarak kabul edilir ve kutlamalardan önce meze olarak sunulur. Yerliler arasında belki de en çok sevilen yemek tsuivandır. Moğolistan’a özgür bir şehriye yemeği olan tsuivan haşlanmış etli eriştelerin soğanla birlikte kızartılmasıyla yapılır. Tsuivan Buryatlar arasında popüler, yeşil renkli sütlü bir içecek olan tarasun ile servis edilir. Rus ve Avrupa mutfağına ait lezzetli yemeklere sahip Chitatel, kitaplıklara sahip şık bir restorandır. Buza, gençler arasında popüler olan ve hamur işi yemekleriyle ünlü bir restorandır. Yerel köfteleri de oldukça lezzetli olan bu restoranda omul balığı ile hazırlanan sezar salatayı da deneyebilirsiniz. Kendi bira fabrikası ile ünlü bir pub zinciri olan Grot, Avrupa ve Rus mutfaklarına ait yemeklere sahiptir.