Google+

Arama formu

Kaliningrad Hakında Bilinmesi Gerekenler

Kaliningrad Hakında Bilinmesi Gerekenler

Rusya Federasyonu'na bağlı olan Kaliningrad Rusya ana karasına sınırı olmayan bir federe bölgenin başkentidir. Ünlü filozof Imanuel Kant'ın mezarının bulunduğu kent eski Prusya Krallığı'nın başkenti olmasından dolayı Köninsberg olarak da anılır. Kentin nufusu 453 bin 461'dir.

Kaliningrad Baltık Denizi kıyısında çoğunluğu Ruslardan oluşan küçük bir kenttir.
Kaliningrad'ın ismi birinci ve sekizinci Yüksek Sovyet Prezidyumu Başkanı Mihail Kalinin'den gelmektedir. 453 bin 461 nüfusa sahi olan kent Rusya Federasyonuna bağlıdır ancak kara yoluyla bir bağ kurulamamaktadır. Rusya Federasyonu ile Kaliningrad arasında Litvanya, Polonya, Belarus, Polonya bulunmaktadır. Eski Doğu Prusya Krallığı başkenti olan kentin Alman kaynaklarındaki ismi Königsberg'dir.
 
Kaliningrad'ın tarihi 13'ncü yüzyıla kadar gitmektedir. Baltıklara doğru genişlemek isteyen Tötonşövalyeleri tarafından 1255 yılında kurulan kaleye daha sonra Bohemya Kralı  "Königsberg" ismini verdi. Prusya Dükalığı'ndaki ilk Protestan kent olma özelliğini taşıyan kent.
 
Yüzyıllar boyunca Köningsberg Doğu Almanya'daki önemli bir merkez oldu. Avrupa'daki uluslararası ilişkilerde önemli rol oynayan kent farklı tarihi ve kültürel geleneklerin buluşma noktası haline geldi. Yedi Yıl Savaşları'ndan İkinci Dünya Savaşı'na kadar Avrupa'da süren uzun savaşlarda kent kritik bir merkez olarak önemli roller üstlendi.
 
Kent oldukça canlı, enerjik, zengin bir kent olarak öne çıktı ve bölgenin ticaret merkezlerinden biri oldu. İkinci Dünya Savaşı'nda harap olan kent Sovyetler Birliği'nde kaldı. Daha sonra kente Mihail Kalinin'e atıf yapılarak bugün ki ismi Kaliningrad verildi.