Google+

Krasnodar

ASYARusyaKrasnodar
Krasnodar - : - / -
--℃
1 RUB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon-1.4℃
 • Şubweather-icon-0.2℃
 • Marweather-icon4.7℃
 • Nisweather-icon11.3℃
 • Mayweather-icon16.9℃
 • Hazweather-icon20.8℃
 • Temweather-icon23.5℃
 • Ağuweather-icon23℃
 • Eylweather-icon17.8℃
 • Ekiweather-icon11.8℃
 • Kasweather-icon5.7℃
 • Araweather-icon1.2℃
Ülke: Rusya  Nüfus: 713.426 (2010)  Dil: Rusça  Para Birimi: Ruble  Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün İklim: Ilıman Karasal  Big Mac Indeksi: 2.55 $ (Türkiye 3,87$)  

Kuzey Kafkasya'da yer alan Krasnodar Güney Rusya Bölgesi'nin başkenti olarak kabul edilir. Azak denizine 120 kilometre ve Karadeniz'e 100 kilometre uzaklıkta olan kentin ortasından Kuban nehri geçmektedir. Kentin nüfusu 2010 ölçümlerine göre 713.426'dır.

Krasnodar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
karlsruhe.de

Krasnodar oldukça önemli bir tarihi ve kültürel kenttir. Coğrafi olarak Kuzey Kafkasya ya da Güney Rusya'ya denk düşen Krasnodar kenti asıl olarak 1794 yılında Büyük Katherina'nın izni ve gözetimi ile Kazak yerleşimciler tarafından Rusya İmparatorluğu'nun sınırlarını korumak için kuruldu. Günümüzde Kuban Eyaleti'nin başkenti olan kentte birden fazla halk bir arada yaşamaktadır. Yüzde 85'inden fazlası Rus olan kentin geriye kalanı Ermeni, Gürcü, Ukraynalı, Tatar ve Rum'dur.
 
Kentin ilk ismi "Katherina'nın hediyesi" anlamına gelen Yekaterinodar'dır. Ancak 1917'deki Rus Devrimi'nin ardından kentin ismi "Güzel Hediye" anlamına gelen Krasnodar olmuştur. Kent, Osmanlı-Rus savaşının ardından Batı Kafkasya'nın Rusya'ya geçmesinin ardından 1794 yılında kurulmuştur.  Bölgedeki yerleşim ise oldukça eskiye dayanır. Arkeolojik çalışmalara göre kentin tarihi İsa'dan önce 6'ncı yüzyıla kadar gider.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Kuzey Kafkasya ya da Güney Rusya olarak nitelendirilebilecek bir noktada yer alan Krasnodar Azak denizine 120 kilometre ve Karadeniz'e 100 kilometre uzaklıktadır. Moskova ile arasında 1539 km mesafe vardır. Şehrin denizden yüksekliği 25-30 metre kadardır. 

Geolocation


trtturk.com

Krasnodar'da para birimi olarak Ruble kullanılmaktadır.

Krasnodar'da saat dilimi olarak UTC +3 kullanılmaktadır. UTC +2'nin kullanıldığı Türkiye ile arasında 1 saat fark vardır. Yani Tükiye'de saat 12 iken Krasnodar'da saat 13'tür. 

Krasnodar'da resmi dil Rusça'dır.

Rusya Federasyonu'na umuma mahsus pasaport hamilleri 60 günü geçmeyen turistik ve iş görüşmesi amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet pasaportu olanlar için 60 güne kadar ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde vizeden muaftır. Diplomatik pasaporta sahip olanlar ise 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Türkiye Cumhuriyeti Novorossisk Büyükelçiliği

 


reviewpro.com

Nemli karasal iklimin hâkim olduğu kentte Ocak yılın en soğuk ayıdır. Kışın çok yoğun olmasa da kentte kar yağışı görülür. Yaz ise ortalama sıcaklık 24 derece civarıdır. Kenti ziyaret için en iyi zaman yaz dönemidir.
 

Krasnodar'a havayolu şirketlerinin aktarmasız uçak seferleri vardır. İstanbul'dan yaklaşık iki saatlik uçuş mesafesinde olan Krasnodar'a kara yoluyla da ulaşmak mümkündür. Gürcistan üzerinden Rusya sınırlarına girerek kara yoluyla Krasnodar'a gidilebilir. Son dönemlerde ise Rusya ile yaşanan siyasi kriz nedeniyle ülkeye giriş çıkışlarda zorluk yaşanabiliyor. 

Krasnodar kent merkezi Kuban Nehri'nin sağ tarafından yer alır. Otellerde daha çok bu bölgede yoğunlaşmıştır. Kentte oldukça fazla sayıda otel bulunmaktadır. O nedenle kalcak yer sıkıntısı çekmekten korkmayın. Otel fiyatları 10 dolarda 300 dolara kadar yükselmektedir. Dünyaca ünlü otellerin şubeleri de kentte bulunmaktadır. 

Krasnodar Şehir İçi Ulaşım
en.krd.ru

Şehir içi ulaşımı sağlayacak birçok alternatif mevcuttur. Kent yoğun bir tramvay, otobüs, taksi ağına sahiptir. Bunun dışında Kuban Nehri üzerinde seferler düzenleyen botlar bulunmaktadır. Bunun dışında otobüs ile minibüs arasında “marshrutkas” kentte yoğun olarak kullanılmaktadır. Bunlara taksiminibüs denebilir. Kentte otostop yaygındır. Otostop ile bir yerden bir yere gidebilirsiniz.
 

Krasnodar Mutfağı
moscow.athome-network.com

Birçok farklı kültürün bir arada yaşadığı Krasnodar kozmopolit bir kenttir. Yeme içme alışkanlıklarına da yansıyan bu çok kültürlülük kentte kendini gösteriyor. Kente Rus mutfağı hâkim olsa da Gürcü, Ermeni ve Kazak esintileri de kent restoranlarda kendini gösteriyor. Kentte her bütçeye uygun restoranlar bulunsa da yiyecekler oldukça ucuzdur. 

Krasnodar Gezilecek Yerler
wikimedia.org

Krasnodar daha çok Krasnaya Sokağı çevresinde büyümüştür. Kentin merkezi konumundaki bu sokakta birçok kafe ve bar bulunur. Kentin köklü tarihi ve çeşitliliği mimarisine ve kültürüne de yansımıştır. Kent size Çerkez, Kazak, Çarlık Rusya'sı ve Sovyet döneminden bir buket sunuyor.
 

Krasnodar Gece Hayatı
ytimg.com

Şehirde haraketli bir gece hayatı bulunmaktadır. Kentin birçok noktasına barlar ve klüpler yayılmıştır. Ancak gece hayatı için en hareketli merkez kentin merkezi konumundaki Krasnaya sokağıdır. Uralskaya Caddesi'nde de bazı mekânlar bulunmaktadır. Yorgun bir günün ardından yerel grupların verdiği konserlere de gidebilirsiniz. Alkollü içecekler, özellikle votka, oldukça ucuzdur. 


twimg.com

Krasnodar'da birçok alışveriş dükkânı bulabilirsiniz. Hediyelik eşya olarak yöreyi tanıtan eşyalar alınabileceği gibi yöreye özgü eşyalarda alınabilir. Bölgeye özgü seramik ve ahşap işçiliği turistlerin ilgisini çekmektedir. Yüzyıllardır biriken bilgi birikimi ile profesyonel ustaların elinden çıkan ahşap eşyalar içerisinde en ünlüsü elbet ki matruşkalardır. Bunun dışında Krasnodar'ın efsanelerinden ve kentteki simgelerden yola çıkarak hazırlanmış heykelcikleri satın alabilirsiniz. Alışveriş dükkânlarını kent merkezinde bulabilirsiniz. Ayrıca kentte büyük alışveriş mağazaları bulunmaktadır. Buralarda dünyaca ünlü mağazaların şubeleri bulunmaktadır. 


gazprom.com

 • Krasnodar Expo (Mayıs) 
 • Kubana Festivali (Temmuz) 
 • Photovisa Festivali (Ekim-Kasım)
 • Yeni Yıl Tatili  (1-11 Ocak) 
 • Vatan Savunması Günü (23 Şubat) 
 • Dünya Kadınlar Günü (7-9 Mart) 
 • İşçi Bayramı (1-4 Mayıs) 
 • Zafer Bayramı (9-11 Mayıs) 
 • Rusya Milli Günü (12-15 Haziran) 
 • Ramazan Bayramı (17-19 Temmuz) 
 • Kurban Bayramı (24-27 Eylül) 
 • Cumhuriyet Bayramı (29 Ekim)
 • Halkların Birliği Bayramı (4 Kasım)
 • Acil durum 112
 • Devlet Hastanesi Ambülansı: +7 861 252- 1679
 • Krasnodar Polis: +7 861 233 5997