Santa Marta Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Santa Marta, Kolombiya’nın Magdelena departmanının merkezi konumundaki şehirdir.  Karayip Denizi ile komşu olan Santa Marta şehri, ülkenin kuzey kesiminde konumlanır. Bir liman kenti olarak hızla gelişme gösteren kent, 1525 senesinde İspanyol bir istilacı tarafından kurulmuştur. Kendisiyle aynı adı taşıyan bir koyda bulunan kent Karayipler bölgesindeki en turistik noktalardan biri olarak her sene çok sayıda ziyaretçiyi misafir ediyor. Bayrağının mavi ve beyaz renkten oluştuğu Santa Marta, bu renklerle barışı, gökyüzünü ve karla kaplı Sierra Nevada dağlarını sembolize ediyor.


Santa Marta Ekonomisi

Ekonomik kaynağının büyük bölümünü eşsiz doğası ve güzelliği sayesinde turizmden elde eden Santa Marta’da ayrıca ticaret ve liman faaliyetleri de önemli rol oyunuyor. Balıkçılık ve tarım da ekonomik faaliyetler arasında büyük bir yere sahip. En temel tarım ürünleri arasında muz, kahve, kakao ve manyok bulunuyor.


Santa Marta Gezilecek Yerler

Büyülü bir cennet olarak nitelendirebileceğimiz Santa Marta’da gezip görebileceğiniz çok sayıda yer bulunuyor.

Quinta De San Pedro Alejandrino: İskenderiyeli Aziz Peder Quinta için 17. asırda inşa edilen anıt, Karayip Denizi kıyısına oldukça yakın bir noktada bulunur. Günümüzde bir müze ve tarihi bir yapı olarak hizmet veren anıt turistik bir cazibe merkezi halini almıştır. Müze girişinde küçük bir ücret ödenmektedir. Ayrıca çocuklar için indirim de uygulanmaktadır.

Rodadero: Yalnızca Kolombiya’nın değil Karayipler’in en popüler plajları arasında başı çeken Rodadero, bembeyaz kumları, civarındaki dağları, güneşİ ve kayak gibi su sporları olanakları ile gidenlerin gönlüne taht kurar. Ayrıca burada bulunan akvaryumu doyasıya gezebilir, yunuslarla yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz.

Parque De Los Novios: Kuru bir göl üzerine kurulmuş olan bu park, Santa Marta halk pazarının ilk bölgesi olarak biliniyor. Bölgede yıllar içinde en çok göze çarpan plaza olan Parque De Los Novios, Adalet Sarayı’nın önünde konumlanıyor. Turistlerin ve bölge halkının sıklıkla ziyeret ettiği alan bar ve restoranlarla daha da canlılık kazanıyor. Gece hayatıyla adı birlikte anılan Parque De Los Novios ziyaret edebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. 

Pueblito: Tayrona kültürünün en çok hissedildiği yer olan Pueblito, Tayrona Milli Parkı’nın bir kısmını kaplıyor. Otantik olarak nitelendirebileceğimiz Pueblito’da yuvarlak taş konstrüksiyonlar, büyük oyulmuş taş levhalarla döşenmiş iç yollar, merdivenler ve farklı tasarım ve dekorasyonlarla inşa edilmiş taş köprüler görebilirsiniz. Burada özellikle fotoğraf çekmekten keyif alabilirsiniz.

Tayrona Altın Müzesi: Bolivar Parkı’nın kuzeyinde konumlanan bu müze, 1530 senesinde şehre inşa edilen ilk bina olma unvanını da elinde bulunduruyor. İlk olarak Hükümet Konağı olarak kullanınlan yapı, bölgenin tarihi  ve kültürel mirasını koruma misyonunu taşıyor. Gümrük Evi olarak da adlandırılan bu müzede, kuyumculukta uygulanan farklı teknikleri inceleyebilirsiniz.


Fotoğraf: https://magictourcolombia.com/wp-content/uploads/2017/06/Islas-del-Rosar...


Santa Marta Konaklama

Oldukça turistik bir yer olarak her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Santa Marta’da tercihize göre oteller bulabilirsiniz. Ödemeyi Kolombiya Pesosu olarak yapacağınız için fiyatlar uygun olacaktır. Ancak bölgenin turistik olduğunu da unutmamakta fayda var. Erken rezervasyonla daha uygun fiyatlara rezervasyon yaptırabilirsiniz.


Santa Marta'ya Ne Zaman Gidilir?

Tropikal savan iklimin hakim olduğu Santa Marta’da kuru iklim Aralık ve Nisan ayları için hakim olurken, Mayıs ve Kasım arasında yağışlar görülür. Bu sebeple Aralık ile Nisan ayları arasında gitmek daha keyifle gezmenize sebep olabilir.
 

Santa Marta Yeme İçme

Kendine özgü tatları ile Kolombiya’nın lezzetlerine merhaba demeden önce burada mutlaka kahve içmeniz gerektiğini ve hatta hediye olarak da kahve alabileceğinizi hatırlatmakta fayda var. Bölgede çorba en çok tüketilen yemekler arasında. Her yemekten önce mutlaka az porsiyon da olsa çorba içiliyor. Ajiaco Con Pollo da içinde tavuk bulunan bir çorba. Ana malzemeleri arasında mısır ve patates de bulunuyor. Mısırdan yapılan bir çeşit ekmek olan arepa da arasında peynir ya da et konarak tüketilebiliyor. Muz yaprağının içine et, tavuk, mısır ve çeşitli baklagiller konan tamales con molidos da tam bir sokak lezzeti. Hindistan cevizi sütüyle hazırlanan Cazuela de mariscos da damaklarınızı çatlatacak cinsten bir lezzet olarak karşınıza çıkıyor.


Santa Marta Ulaşım

Simon Bolivar Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yalnızca 16 kilometre mesafede bulunuyor. Vize gerekmeyen Kolombiya seyahati için İstanbul’dan Bogota, Cali ve Medellin’e uçuş yapabilirsiniz. Buradan otobüs aracılığı ile Santa Marta’ya ulaşabilirsiniz. İstanbul ve İzmir’den seyrek de olsa kalkan gemileri de ulaşım için tercih edebilirsiniz.