Google+

Semerkand

Semerkand - : - / -
--℃
1 UZS=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon1.3℃
 • Şubweather-icon2.9℃
 • Marweather-icon8.4℃
 • Nisweather-icon14.8℃
 • Mayweather-icon19.6℃
 • Hazweather-icon24.2℃
 • Temweather-icon25.9℃
 • Ağuweather-icon24.1℃
 • Eylweather-icon19.6℃
 • Ekiweather-icon13.6℃
 • Kasweather-icon8.4℃
 • Araweather-icon4.1℃
Nüfus: 504,423 / Dil: Özbekçe / Para Birimi: Özbekistan Somu (UZS) / İklim: Akdeniz / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 6 gün

Orta Asya’da Özbekistan’ın şehri olan Semerkand, İpek Yolu üzerinde bulunduğundan tarih boyunca önemli bir şehir olmuştur. Bu ticaret anlayışı şimdilerde önemli bir sanayi şehri oluşuyla devam eder.

Ülkenin en eski ve üçüncü büyük şehri olan Semerkand, Cengiz Han ya da Abbasiler gibi pek çok kültürün egemenliğinde kalmış, 14. yüzyılda Timur İmparatorluğu’nun başkenti olmuştur. Bu dönemden şehrin merkezindeki Bibi Hamım Camii, Timur’un anıt mezarı Gur Emir gibi günümüze kadar kalmayı başaran önemli ve tarihi yapılar halen şehri süslemektedir.

Geçmişin izleri sadece tarihi yapılarda değil, geleneklerde de devam etmektedir. Nakış, altın işlemeciliği, ipek dokumacılığı, bakır işlemeciliği seramik sanatı, oymacılık ve ahşap üzeri boyama hala devam ettirilen önemli geleneklerdir. Şehir, 2001 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıştır.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Yüzyıllar boyunca tarihin ve kültürlerin önemli bir geçiş noktası olan Semerkand şehrinde gezilecek yerler daha çok anıtlar, müzeler ve camilerden oluşur. Şehirdeki her yapıda mimari bir ihtişam dikkat çeker.

Görülmesi gereken diğer yerler: Sher-Dor Medresesi, Tilya-Kari Medresesi, Shakh-i Zinda Türbesi, Hazreti Hızır Camii, Davud Peygamber Türbesi, Zümrüt Hoca Camii, Kok Camii, Chorsu Antik Ticaret Merkezi, Abu Mansur Matridiy Türbesi, Rukhobod Türbesi, Aksaray Türbesi, Abdu Duran Hoca Türbesi, Namazgâh Camii, Kok Saray Kalıntıları

Registan

5009 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Registan

Bulunduğu meydana adını veren Registan, Türkçede ‘kumlu yer’ anlamına gelir. 15. yüzyılda Uluğ Bey tarafından kurulan yapıda üç ayrı medrese yer almaktadır. Orta Asya mimarisinin önemli örneklerinden biri olan Registan’ın üzerindeki karolar dikkat çeker.

Registan’ın bulunduğu meydan içinse şehrin kalbi demek yanlış olmaz. Şehir merkezindeki alan pek çok önemli tarihi eseri ve mimari yapıyı içinde barındırır. Tarihi dönemde şehrin ticaret merkezi olan pazarın yer aldığı meydanda tarihsel turun dışında, yöresel restoranlarda yemek yemek ya da kafelerde dinlenmek de mümkün.

-

Semerkand lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Sultan Hotel Boutique, Astor Hotel, Platan. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Sevara Hotel, Jahon Palace gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Shaxzoda Lux Hotel, Majestic Palace Hotel, Ideal Hotel otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Semerkand aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Uluğ Bey Medresesi

3009 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Uluğ Bey Medresesi

Timur İmparatorluğu dördüncü sultanı Uluğ Bey tarafından 1417-1420 yılları arasında yaptırılmış olan medrese, Registan Meydanı’ndadır. 15. yüzyılda Orta Asya’nın en önemli eğitim kurumu olan medresede ünlü bilgin ve filozof Nureddin Abdurrahman Cami eğitim görmüştür.

-

Bibi Hanım Camii

4609 Ağu 2016Gezilecek Yerler

Bibi Hanım Camii

Timur’un karısının adını alan ve Timur tarafından yaptırılan cami, Orta Asya’nın en önemli mimari yapılarından biridir. Devasa ölçülerdeki cami, hem Timur’un gücünü temsil etmesi hem de kendisinin Hindistan seferi sırasında kazandığı zaferlerin anıtı olarak yaptırılmıştır. Çoğunluğu tuğla olan yapının sadece yan salonlarının sütunları için taş kullanılmıştır. Bibi Hanım Camii’de tuğla süslemeler ve çini mozaikler dikkat çeker.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Sabah’ta (GMT +5) ile Türkiye (GMT +2) arasında 3 saat zaman farkı vardır. Yani Türkiye’de saat 15.00 iken Sabah’ta saat 18.00’dir. Ancak Türkiye yaz saati dönemine geçtiğinde bu fark 2 saate düşer.

Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Semerkand’da kullanılan para birimi Özbekistan Somu’dur. 1 TL yaklaşık 1.000 Özbekistan Somu’nu eder.

Ülkenin resmi dili Özbekçe olduğundan Semerkand’ın da resmi dili Özbekçe’dir. Ancak pek çok kaynağa göre ülkede yoğun olarak bulunan Taciklerin etkisiyle pek çok kişi Farsça da konuşmaktadır. Bunun dışında ülkede bölgesel olarak bulunan etnik grupların etkisiyle Karakalpakça, Rusça, Kazakça ve Tatarca da konuşulmaktadır.

Günaydın: Salom / Xayrli Erta

Hoşçakal: Xayr

Teşekkür ederim: Rahmat, yaxshiman

Orta Asya’da bulunan Semerkand’da genellikle sıcak ve güneşli bazense rüzgârlı bir hava hâkimdir. Kışların çok sert olmadığı şehirde, yazalar sıcak ve kuru geçer. Temmuz ayında sıcaklık 34 dereceye kadar çıkarken, kış aylarında en düşük sıcaklık -4 derecedir. Deniz tatili yapılabilecek bir şehir olmadığından, Semerkand’a gitmek için nisan-mayıs ya da eylül-ekim ayları tercih edilir.

Özbekistan’ın en güneyinde yer alan Semerkand, Zeravşan Vadisi’ndedir. Doğusunda Tacikistan, kuzeybatısında ve batısında Nevai, kuzeydoğusunda Cizzak ve güneyinde Kaşkaderya şehirleri yer alır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

İstanbul’dan Semerkand’a ulaşım için direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı ya da direkt olarak Taşkent seferleri mevcuttur. Ardından Taşkent’ten yaklaşık 4 saatte giden küçük otobüslere binebilir ya da treni tercih edebilirsiniz.

Semerkand’da konaklamak için 3, 4 ya da 5 yıldızlı temiz ve güzel otel seçenekleri mevcuttur. Eğer şehrin hareketliliğinden çok fazla uzaklaşmak istemezseniz Eski Şehir merkezinde konaklayabilirsiniz. Bunun dışında kalan bölgelerde ise daha ekonomik seçenekler mevcuttur.

Semerkand’da şehir içi ulaşım sabah 06.00’dan akşam 21.00’e kadar minibüs ve otobüslerle sağlanabiliyor. Minibüsler 600, otobüsler 400 Özbekistan Somu alıyor. Gece yolculukları için taksi kullanabilirsiniz. Örneğin, eski şehir merkezinden yeni şehir merkezine ulaşım ortalama 3000 Özbekistan Somu tutuyor.

Daha çok tahıl tarımı yapılan Özbekistan yemeklerinde ekmek ve eriştenin yeri çok özeldir. Ayrıca ülkede koyun bolluğu olması, yemeklerde koyun etinin vaz geçilmez olmasını sağlamıştır. Ülkenin en popüler yemeği bir tür pilav yemeği olan pirinç, et, havuç ve soğanla hazırlanan ‘palov’dur. Yağlı et ve sebzelerle hazırlanan ‘shurpa’ ile et, kabak ve baharatlarla tandırda pişirilen ‘samsa’ da özel yemeklerdendir.

Popüler restoranlar

Cafe Labig’or: Registan Meydanı’ndaki mekânda klasik Özbek yemekleri var. Lulya Kebabı ise özellikletavsiye edilir.

Karimbek: Gagarin Caddesi’ndeki restoranda mönü hem Özbek hem de Rus mutfağından esinlenilmiş yemeklerden oluşuyor. Akşam 20.00’den sonra dansöz çıkan mekân, eğlence için de ideal.

Besh Chinor: Geleneksel bir mutfağa sahip mekânda Özbek pilavı, mantı ve kebaplar tavsiye ediliyor.

Bahşiş

Özbekistan restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Özbekistan, kendine has bir kültürü olduğundan dansları da özeldir. Tabii ki turistlerin de bunu keşfetmesi için bazı mekanlarda bu dansları izlemeniz mümkün. Her ne kadar gece geç saatlerde temkinli olmanız önerilse de, şehir merkezinde rahatlıkla eğlenebileceğiniz bar ve kulüpler mevcut. Amir Timur Caddesi’ndeki kokteylleriyle öne çıkan Blues Cafe, Sharq, Afrosiab Hotel’in gece kulübü ve Bar Chinzano tercih edilebilir.

Bunun yanı sıra Viator şirketinin gündüz ve akşamları düzenlediği şarap tadımına da katılabilirsiniz. Şarap yapımı konusunda iddialı olan Özbekistan’a ait 10 seçkin şarabı denemek için şirketin sitesinden yer ayırtabilirsiniz. Sizi otelinizden alıp götürecekler.

Sharq Taronalari
İsmi, ‘Doğu’nun Melodileri’ anlamına gelen festival, sadece Özbekistan’ın değil, Orta Asya’nın da en büyük kültürel etkinliği. Semerkand’ın merkezindeki meydan olan Registan’da her iki yılda bir Ağustos ayının sonunda UNESCO himayesinde düzenlenen festival, adeta uluslararası bir müzik şöleni gibi.

1a377a8c2.jpg

Orta Asya’nın en eski şehirlerinden biri olan Semerkand, tarih boyunca pek çok kültüre ev sahipliği yapmış olmanın verdiği deneyimle, el sanatları konusunda pek çok orijinal ürün bulabileceğiniz bir şehir. İpek halılar, seramik ürünler, süslü bıçaklar dışında şifalı otları ya da kuruyemişleri ilgi çekicidir. Şehir merkezindeki Siyob Bazaar adlı büyük pazar yerinde aradığınız pek çok şeyi bulabilirsiniz. Şehrin önemli yapılarından Bibi Hanım Camii’nin arkasındaki pazar, sabah 7’den akşam 7’ye kadar açık.

TAŞKENT BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: AKADEMIK YAHYA GULAMOV KUCHESI NO: 87 TASHKENT REPUBLIC OF ÖZBEKISTAN

Telefon: 00 998-71 113 03 00

Faks: 00 998-71 113 03 33

embassy.tashkent@mfa.gov.tr

http://taskent.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Özbekistan

Yeni Yıl (1 Ocak)

Vatan Koruyucuları Günü (14 Ocak)

Ekstra Çalışmama Günü (7 Mart)

Kadınlar Günü (8 Mart)

Nevruz (21 Mart)

Anma Günü (9 Mayıs)

Eid al-Fitr (7 Temmuz)

Kurtuluş Günü (1 Eylül)

Eid al-Adha (13 Eylül)

Öğretmenler Günü (1 Ekim)

Anayasa Günü (8 Aralık)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Özbekistan’a girmek için vize alması gerekmektedir.