Dakar Mutfağı

940a579b2d9a28ca0e57d16c52a08aa3.jpg

Atlantik Okyanusu'nun hemen kıyısında bulunan Dakar'ın mutfağında ülkenin neredeyse her alanına etki etmiş olan Fransız etkisi kendisini gösterir. Deniz ürünlerinin başta geldiği sofralarda pirinç de neredeyse her yemekte yoğun bir şekilde tüketilir. Et ve sebze ürünleri de oldukça revaçtadır. Özellikle Hindistan cevizi ve muz ile birlikte yapılan deniz mahsulleri tadılması gereken lezzetlerdendir.

Dakar'da Senegal mutfağının en önemli popüler yemeği olarak ceebu jen gösterilebilir. Balık ve pirinç ve domates sosundan oluşan yemeğe soğan, havuç ve lahana gibi sebzeler de eşlik edebilir. Diğer ünlü yerel yemekleri sayacak olursak; soğan sosuyla yapılan bir tavuk yemeği olan yassa poulet yine oldukça popüler. Pirinçli bir et yemeği olan ve sebzeler de barındıran maafe ile bizim de bildiğimiz kavurmanın Lübnan kökenli bir başka versiyonu olan şavurma Dakar'da oldukça fazlaca tüketilir. Ayrıca Türk mutfağında da rastladığımız Orta Doğu kökenli bir yemek olan nohut köftesi falafel de tatmanız gereken lezzetler arasındadır.

Dakar'da Afrika mutfağına dair lezzetler tatmak istiyorsanız, La Calebasse, Chez Loutcha, Le Coste gibi mekânlar bu konuda öne çıkan yerlerdir. Fransız ve Akdeniz mutfağını deneyimlemek isterseniz ise okyanusa uzanan bir iskele üzerinde bulunan Lagon 1, yine Atlantik kıyısında muhteşem bir manzaraya sahip olan Le Ngor,AlkimiaRestaurant, La Parilla, Le Coste, Marina Bay ve Fransız mutfağının yanında uluslararası yemekler de sunan La Gastronomique Restaurant lezzet ve çeşit açısından sizi tatmin edecektir.

Önemli not: Dakar'da yemek yediğiniz mekânlarda hesabın yüzde 10'unun bahşiş olarak bırakılması beklenir.