Santiago Mutfağı

empanadas-2335902_960_720.jpg

Santiago mutfağı sizleri mutlu edecek bir özelliğe sahiptir. Sadece Güney Amerika mutfağına ait yiyeceklerin olmadığı Santiago mutfağında Asya ve Batı mutfağından da birçok farklı yiyecek bulmanız mümkündür. Güney Amerika mutfağını yakından tanımak isteyenler ise Santiago’da çok geniş yelpazede farklı geleneksel yiyecekler bulabilir.

Santiago mutfağında öncelikle yiyebileceğiniz ilk yöresel tat empanada’dır. Empanada Türkiye’de yiyebileceğiniz çiğ böreğebenzer bir tat olarak karşımıza çıkmaktadır fakat ülke genelinde deniz ürünleri çok yaygın olduğu için bunun karidesli ve peynirli versiyonlarını da bulmanız mümkündür. Bu yiyeceği restoranlarda bulabileceğiniz gibi sokak satıcılarında da rastlayabilirsiniz. Bunun yanında Santiago’da pastel de chocio, deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzettir. Mısırlı tart olarak tarif edebileceğimiz bu lezzet, mısırın püre haline getirilip içerisine çeşitli baharatlar, soğan ve sarımsağın harmanlanması ile oluşturulur. Bunun yanında Mercado Central bölgesinde deneyebileceğiniz diğer önemli bir lezzet ise locos, diğer bir adı ile abalone yemeğidir. Esasen bir İtalyan yemeği olarak bilinen daha sonra Şili ve Santiago mutfaklarının vazgeçilmezi olan locos, salyangoz, zeytinyağı ve çeşitli baharatlarla zenginleştirilen bir yemektir. Balık pazarında çokça rastlayacağınız bu lezzetin ücreti ise 11 dolar karşılığındadır.

Santiago halkının sağlıklı olarak nitelendirdiği ve çokça tükettiği diğer bir lezzet ise tahıllı yoğurt ve sebze ağırlıklı sandviçlerdir. Sokak satıcılarında sıkça bulabileceğiniz bu lezzetlerin en önemli adresi ise La Combi’dir. Genelde ara öğünlerde kullanılan yoğurt, sebze, tahıl ve meyve karışımları ile oluşturulan bu lezzet Santiago’da önemli bir atıştırmalık olarak karşımıza çıkar. Küçük bir arabada satış yapan La Combi, hem Santiago halkının hem de turistlerin önemli uğrak yerlerindendir. Lacombi hot dogs, Lacombi wraps ve Lacombi pizzetas burada bulabileceğiniz diğer atıştırmalıklar arasında yer alır.

Santiago’ya gelmişken yemek ile beraber denemeniz gereken içecekler arasında ise Şili şarabı, ulusal bir içki olan pisco ve kompostoya benzer bir tat olan mote con huesillo içeceği yer almaktadır. Bu tatlar şehirden kesinlikle ayrılmadan önce denemeniz gereken tatlardır. Santiago’da lezzetli yemek yiyebileceğiniz restoranlar arasında Giratorio Restaurant, Vandetto Patio Restaurant, Puerto Bellavista,La Biferia, De la Ostia, Machu Picchu, Faldiu, Aqui Esta Coco,Baco Vino y Bistro,Del Cocinero Bistro, Ciudad Vieja ve La Flaubert Restaurant bulunmaktadır.

Akşam yemeği için Bellavista bölgesinde olmayı düşünenler için önerimiz ise Barrica 94 restorandır. Hem alkol hem de yemek çeşitliliğinin en fazla olduğu bu restoran, fiyatlarının uygun olması ile de öne çıkmaktadır. Mekân oldukça kalabalık olduğu için rezervasyon yaptırmanızda fayda vardır fakat yer bulamamanız halinde çevrede oturabileceğiniz birçok güzel mekân bulabilirsiniz. Oturabileceğiniz diğer bir yakın mekân ise Patio Bellavista Restaurant’dır.