Google+

Arama formu

Valparaiso Mutfağı

Valparaiso Mutfağı

Şili mutfağını, 16. yüzyılda gelmeye başlayan İspanyolların mutfağı ve Mapuçe gibi Şili’de yaşamış toplulukların geleneksel yemekleri oluşturur. Daha sonra İtalyan ve Alman göçleri de bu mutfağa zenginlik kazandırmıştır. Bu çeşitliliğe sahip Şili yemeklerine dünyaca ünlü Şili şarapları ile Şili’nin ulusal içkisi olan pisco (üzüm brendisi) eşlik eder.

Şililer çoğunlukta kahvaltıyı ekmek, tereyağı ve reçel, beraberinde içecek olarak da çay ve kahve ile geçiştirirler. Kıyma, soğan, zeytin, kuru üzüm, katı yumurtayla yapılan börek (Empanadas), sabah kahvaltılarının gözdesidir. Empanadas’ın yanında "pebre sosu" tercih edilir. Pebre, Şili’ye ait domates, soğan, sıvı yağ, biber ve kişnişle hazırlanan geleneksel bir sostur. En önemli yemek saati akşamdır.

Geleneksel Şili yemekleri daha çok deniz ürünleri ile yapılır. Yılan balığı çorbası “Caldillo de congrio” en ünlü yemeklerindendir. Kil tabak içerisinde sıcak olarak servis edilir. Yılan balığı aynı zamanda kızartılarak da yenir. Şilililer ülkelerini ziyaret edenlere, "Eğer yılan balığını tatmadıysanız Şili'yi görmüş sayılmazsınız" derler.

Şili mutfağında tahıl ve sebzeler de ağırlıktadır. Kırmızı et yemekleri mönülerinde kısıtlıdır. Ana malzemeleri bal kabağı, domates, barbunya, mısır, kurutulmuş portakal, pul biber, soğan, sarımsak ve fesleğen olan "Porotos Granados" yemeğinin tarihi İspanya sömürgesi öncesi döneme dayanır.

Geleneksel olarak yemeğin önce suyu ile sebzelerinin yenilip, daha sonra asıl lezzeti olan etini yedikleri "Cazuela" yemekleri çok sevilir. İspanyol mutfağında Cazuela tencere yemeklerinin ortak adıdır. Tavuk, hindi ya da biftek ana malzemeleriyle çeşitleri yapılan Cazuela’nın içerisinde arpacık soğanı, bezelye, dilimlenmiş havuç, Brüksel lahanası, tatlı mısır ve küçük bir parça bal kabağı bulunur.

İnce ekmek dilimlerinin arasına dilimlenmiş domates, söğüş et, haşlanmış taze fasulye, acı yeşilbiber, mayonez, avokado, hardal konarak yapılan "Chacerepo" en popüler sandviçtir.

"Cazuela Marina" yere yaklaşık bir metre derinliğinde kazılmış bir kuyunun en altına taşlar dizilmesiyle pişirilir. Yakılacaklar yerleştirilir, küp içinde hazırlanan yemek taşların üzerine konur. Küp, kırmızılaşıncaya kadar pişirilir. Aynı zamanda tencerede de pişirilir. Cazuela için kullanılan malzemeler; midye, patates, çeşitli balıklar (isteğe göre), incir ve lahanadır. Yemekte önemli olan her şeyin eşit olarak karışmasıdır. Bir saat içerisinde hazırlanır.

Yemeklerden sonra hazmettirici özelliği bulunan 23 bitkinin alkol içinde marine edilmesiyle yapılan "Araucano bitter" içilir. Şili'deki hemen hemen bütün restoranlarda yemek sonrası servis edilir.

Popüler restoranlar

Bijoux, Le Filou Montpellier, Cafe Turri Paseo Gervasoni, Delicatessen Emporio, La Concepción, Estación Cielo Amierto.

Bahşiş

Şili’de bahşiş genellikle hesaba eklenir. Ancak eklenmediği durumlarda toplam hesabın yüzde 10’unu bırakmak yeterli olacaktır.