Google+

Belgrad

Belgrad - : - / -
12℃
1 RSD=0.04 TRY
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon1.4℃
 • Şubweather-icon3.1℃
 • Marweather-icon7.6℃
 • Nisweather-icon12.9℃
 • Mayweather-icon18.1℃
 • Hazweather-icon21℃
 • Temweather-icon23℃
 • Ağuweather-icon22.7℃
 • Eylweather-icon18℃
 • Ekiweather-icon12.9℃
 • Kasweather-icon7.1℃
 • Araweather-icon2.7℃
Ülke : Sırbistan Nüfus : 1.630.000 Dil : Sırpça Para birimi : Sırp Dinarı İklim : Ilıman iklim Ortalama Kaç Günde Gezilir : 2 gün  


 

Momo Kapor’un düşük bütçeli Paris dediği Belgrad; Sırbistan’ın en kalabalık şehri ve başkentidir. Belgrad günün her saati yaşayan ve ruhu olan bir yerleşim bölgesidir. İstanbul ve Atina’dan sonraki en eski Avrupa yerleşimi burada kurulmuş ve şehir stratejik konumu itibariyle birçok kez işgal edilmiş; yakılmış yıkılmış ve ardından tekrar kurulmuştur.

115 savaşa ve 44 yıkıma sahne olan şehir MÖ 6. yüzyılda Vinca kültürünün doğduğu yerdir. Trak-Dak kabilesi üyesi Singiler’in sonrasında Keltler’in yaşam alanı olmuş şehir; Roma İmparatoru Augustus tarafından fethedilmiş, 520’li yıllara gelindiğinde ise Slav akınına uğramıştır. Kentin kaderi bununla da kalmamıştır. Şehir Bizans İmparatorluğu’nun, Franklar’ın, Birinci Bulgar Devleti’nin, Macaristan Krallığı’nın, Sırp Despotluğu’nun ve Osmanlı Devleti’nin egemenliği altına girmiştir. Osmanlı ile Avusturya- Macaristan  arasında Belgrad hakimiyeti için çetin savaşlar geçmiş; şehir iki büyük gücün gurur meselesi haline gelmiştir. Daha sonra zayıflayan Osmanlı Devleti himayesi altındaki Sırpların isyanı ile şehir bağımsızlığını kazanmıştır fakat bölgede yine de kalıcı bir huzur ortamı sağlanamamıştır. Belgrad Birinci Dünya Savaşı’nda Avusturya ve İttifak Devletleri tarafından işgal edilmiş  ve Yogoslavya Krallığı’nın başkenti olmuş ardından yaşanan İkinci Dünya Savaşı’nda Alman işgaline uğramıştır. Tito yönetimindeki Sovyet Ordusu tarafından Alman işgalinden kurtulmuş şehir Yugoslavya’ya başkentlik yaparken krallıkta çıkan sorunlar ve iç savaş nedeniyle bir dağılmayı izlemiş ve 2006 yılındaki bu parçalanma sonucu doğan Sırbistan ve Karadağ’dan Sırbistan’ın özerk yönetimli baş şehri olmuştur. Günümüzde ise ülkesinin eğitim, kültür, ekonomi ve bilim merkezi olmasının yanında turistlerinde Sırbistan’da en çok ilgi gösterdiği yer Belgrad’dır.

Belgrad, Sırbistan'da özel bir idari statüye sahip Sırbistan'ın beş istatistiki bölgesinden biridir. Büyükşehir bölgesi 17 belediyeye bölünmüş olup, her belediyenin kendi yerel konseyine vardır. Belgrad Şehri, Sırbistan'ın topraklarının % 3,6'sını oluşturuyor, ülke nüfusunun % 22,5'i ise Belgrad sınırları içinde yaşamaktadır. Belgrad bir Beta küresel kenti olarak sınıflandırılır.

İsmi Sırpça’da “Beyaz Şehir” anlamına gelen bu huzurlu ve aydınlık şehir kara günleri geride bırakmış aydınlık bugünlere ve yarınlara işgaller sonucu tanıştığı ve kaynaştığı kültürler ile birlikte gelmiş ve kozmopolitan bir yapıya ulaşmıştır. Günümüzde 2 milyon nüfuslu, güler yüzlü insanları, güzel yüzlü kızları, yemyeşil parkları, kartpostalları aratmayacak doğal güzellikleri ve eğlenceli geceleriyle Belgrad insanın içerisinde yerleşme isteği bırakan güzide bir Sırbistan şehridir. 

Belgrad Balkanların cazibe merkezlerinden biridir. Sınırsız eğlence vaat eden gece hayatı, bütçelere zarar vermeyen bir tatil kenti olması, canlı ve dinamik yapısı ile önemli bir turistik mekan. Üstelik Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Coşku dolu eğlencelerin ve aktivitelerin yanı sıra, şehrin tarihi dokusu da adeta büyüleyicidir. 

Tanıtıcı Video:

 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Belgrad Avrupa ülkesi Sırbistan’ın kuzeyinde yer alan büyük ve önemli bir şehirdir. Panoniyen Ovası ve Balkanları birbirine bağlayan Sava ve Tuna nehirlerinin birleşim noktasında yer alır. 

Geolocation

Belgrad lokasyonunu gezmenin en pratik yollarından biri de tur paketlerini tercih etmek. Eğer zorlanmadan, bir rehber eşliğinde Belgrad lokasyonunu gezmek isterseniz; Promosyon Belgrad Turu - 299 EUR , Süper Promosyon Baştansona Avrupa Şaheserleri Turu - 499 EUR , Belgrad Turu - 189 EUR , Promosyon Belgrad Turu - 299 EUR , Promosyon Belgrad Turu - 299 EUR gibi seçenekleriniz bulunuyor. Ayrıca tüm Belgrad turlarının listesini buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı'dır. Uluslararası para birimi kodu ise RSD’dir. 

Resmi dili Sırpça'dır.Belgrad’ta konuşulan diğer diller Macarca, Makedonca, Boşnakça, Hırvatça ve Karadağca’dır fakat bu dillerin konuşulması Sırp hükümeti tarafından yasaklanmıştır. 

Türkiye saati ile Sırbistan saati arasında 1 saatlik fark bulunmaktadır. Türkiye saati Sırbistan saatine göre 1 saat ileridedir. 

T.C. Belgrad Büyükelçiliği

 • Adres: Krunska 73, 11000 Belgrade, Serbia
 • Telefon: +381-11-333 24 10 +381-11-333 24 00
 • Faks: +381-11-333 24 33
 • E-posta: embassy.belgrade@mfa.gov.tr
 • Çalışma Saatleri: Pazartesi - Cuma (09:00 -12:30 )(14:00 -17:00 )

Sırbistan ve Türkiye hükümetleri karşılıklı olarak vizeyi kaldırdıkları için şehre gitmeden önce vize almanıza gerek yoktur. Tabii bu girişler 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla mümkündür ve gidecek olan kişilerin pasaportlarının en az 6 ay daha geçerli olması gerekmektedir. Pasaportunda 1 adet boş vize sayfası olmalıdır.

** Sırbistan kapısından girerken ibraz işlemi yaptıracağınızdan dolayı seyahat sigortası, otel rezervasyonu gibi belgeleri yanınızda bulundurmalısınız. 
    

Belgrad, Orta Avrupa’nın gözbebeğidir. Türkiye’den vizesiz gidebileceğiniz bu şehir, hem tarih hem doğa gezginleri için eşsiz bir destinasyondur. Şehrin popüler, merkezi ve uygun fiyatlı olması da yıl içinde binlerce ziyaretçi ağırlamasını sağlar. Belgrad şehrinde çok sayıda otel bulunur. Şehirde yaklaşık olarak 2000’in üzerinde konaklama tesisi bulabilirsiniz. Bu noktada nerede kalacağınıza karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ancak, Belgrad’da öne çıkan konaklama tipi, genellikle daire tipi olan apart seçeneklerdir. Bu tesisler, otellerden de sayıca daha fazladır ve oldukça da uygun fiyatlı ve konforludur. Bunların yanı sıra, her ne kadar oteller merkez çevresinde ve nehrin kıyısında konumlanmış olsa da, merkezden uzak yerlerde de tesisler bulabilirsiniz. Ancak şehir merkezinde kalmanız size her açıdan faydalı olacaktır.


Belgrad'da Nerede Kalınır?

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Belgrad otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Belgrad onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Belgrad Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Belgrad Otelleri

En Uygun Fiyatlı Belgrad Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Belgrad Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Belgrad Otelleri


 

Belgrad kışları karlı, yazları sıcak, ilkbahar ve sonbaharı ise yağmurlu geçen bir şehirdir. Aralık ile Mart arasındaki dönemde ortalama 3-4 derece arasında olan sıcaklıklar, yazları 26-27 derecelerde seyreder. Yağmurlu ilkbahar ve sonbahar günleri de misafirlerini ağırlayan şehir; eğlence ve gece hayatından dolayı en fazla yazın ziyaretçilerle buluşur. Şehri gezmek için en ideal zamanlar ise mayıs ile eylül arasındaki dönemi kapsayan aylardır. 
 

Doğu Avrupa şehirlerinden Belgrad, hem doğal hem de tarihi özellikleriyle turistlerin en gözde yerlerinden biridir. Özellikle ülkemizden Belgrad’a çok fazla turist akın etmektedir. Belgrad otelleri, özgün bir atmosfere ve nispeten ucuz fiyatlara sahiptir.

Belgrad Otelleri

Belgrad’da lüks otel şubeleri, tasarım oteller, uygun fiyatlı tesisler bolca bulunur. Ancak şehrin asıl karakteristik konaklama yerleri apart otel ve dairelerdir. Burada sevimli ev sahiplerinin güzel ve bakımlı odalarını kolaylıkla kiralayıp tatilinizin tadını ev konforunda yaşayabilirsiniz. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Belgrad otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

İstanbul’dan Belgrad'a hergün karşılıklı uçuş bulunmaktadır. Uçuş süresi 1 saat 40 dakika olup aradaki mesafe 1384.12 km’dir. Ayrıca günde iki kere Sirkeci’den kalkan ve Bulgaristan üzerinden şehre giden trenle de ülke ülke gezerek Belgrad’a varabilirsiniz. Belgrad Tren İstasyonu şehir merkezi yakınındadır. Şehre karayolu ile gitmek isterseniz ise E-70 ve E-75 karayolları üzerinden özel aracınız ya  da otobüs ile gidebiliyorsunuz. Yine Avrupa şehirlerinden geliyorsanız uçağın yanında kara ve deniz yollarını kullanarak Belgrad’a ulaşabileceksiniz.  
 

Belgrad Şehir İçi Ulaşım

 

Orta büyüklükte bir şehir diyebileceğimiz Belgrad’da kaldığınız süre boyunca çok fazla toplu taşıma aracı kullanmanıza gerek kalmayacaktır. Çünkü şehirdeki gezilecek yerler hep birbirine yakın mesafede bulunmaktadırlar. Yine de yürümek istemeyeceğiniz ya da biraz daha şehri tanımak maksatlı yapacağınız yolculuklarda taksi ya da toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şehirde taksi ücretleri gayet uygundur fakat turist olduğunuzu belli ederseniz dolandırılma ihtimaliniz de yok değildir. Bu yüzden dikkatli olmanız ya da havaalanından ulaşım kısmında bahsettiğimiz fişli sistemi kullanmanızı öneririz.

Şehirdeki toplu taşıma alternatifleri ise tramvay, otobüs ve minibüs üzerine kuruludur. Şehirde otobüs ya da küçük otobüs de diyebileceğimiz minibüsler çok tercih edilen ulaştırma araçları olmasına rağmen genelde bakımsız ve yıpranmış vaziyettedir. Buna bir de kalabalık eklenince turistlerin pek tercih etmediği bir toplu taşımaya dönüşürler.
 

Belgrad Gezilecek Yerler
 

Farklı yüzyıllardan kalma eserlerin bulunduğu, iyi korunan bir şehir olan Belgrad’da gezip görülecek birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin başında Kalemegdan Kalesi ve parkı, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi ve Cumhuriyet Meydanı, Taş Meydan gibi şehrin önemli tarihi bölgeleri gelmektedir. 
 

Kalemegdan Kalesi ve Parkı

503 Şub 2017Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler-1

Şehrin en turistik bölgesi olan Kale Meydan şehir merkezine yakın konumu sayesinde kolayca ulaşabileceğiniz bir yerdir. Sava ve Danube nehirlerinin birleşim alanındaki Belgrad Kalesi şehrin en önemli simgelerinden biri olup olan yer aldığı bu meydanda şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan Parkı da bulunmaktadır. Savaş zamanında askeri üs olarak kullanılan kaleyi çevreleyen geniş plato üzerine kurulu bu park yine aynı dönemlerde düşmanı gözlem altında tutmak için kullanılmıştır. Kalemegdan tarihi Belgrad tarihi ile denk olup ülkenin şehrin en eski bölgesidir. Oldukça yakın bir tarihe kadar Kale Megdan surları içinde halkın istihdamı sağlanmıştır. 1521’de Muhteşem Süleyman tarafından fethedilen Belgrad, bir Osmanlı sancağı olmuştur.  

Kaleye çıkıp Belgrad manzarasını izleyebilir, etrafındaki parkta güzel bir yürüyüş yapabilir ve yine buradan hediyelik eşyalar alabilirsiniz. Parkı ziyaret esnasında birçok ünlü ismin heykelini göreceksiniz. Ayrıca park içerisinde askeri müze, sanat merkezi, şehir enstitüsü, hayvanat bahçesi, çocuk parkı, spor alanı ve restoranlar bulunmaktadır. Kalenin içinde anahtar teslim anıtı, Fransa’ya şükran anıtı, balıkçı çeşmesi, Savaş öncesi ve sonrası dansçıları gibi heykel ve anıtlar mutlaka görülmelidir. Ayrıca kaleden muhteşem Yeni Belgrad manzarası izlenebilir. Bunların dışında hakkında korkunç hikayelerin anlatıldığı Roma Kuyusu da kaledeki ilgi çeken yerler arasında.

 • Kaleyi gezmek ücretsizdir fakat parkta bulunan askeri müzeyi gezmek için 150 RSD ödemeniz gerekmektedir. Askeri müze pazartesileri kapalı olup diğer günler ise 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 • Web Sitesi: http://www.beogradskatvrdjava.co.rs/
-

Belgrad lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Urban Loft, Perfect Location, Apartment Queen Natalia, Harmony Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartments Vračar Dubljanska, Slavija Charm gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Queen's Apartments, Beogradski Sajam, Premia Apartments otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Belgrad aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Aziz Sava Katedrali

503 Şub 2017Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler-2

Sırp Ortodoks kilisesinin kurucusu olan hükümdar oğlu Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin Türkler tarafından yakıldığı düşünülen yere inşa edilen Sava Katedrali dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak bilinmektedir. Yalnız teknik anlamda bir katedral özelliği taşımasa da büyüklüğü nedeniyle öyle sayılmaktadır. Şehrin simgelerinden biri olan ve Sırp Ortodokslar için önemli bir yere sahip olan bu kilise – tapınak ihtişamlı mimarisiyle Helsinki Katedrali’ne de benzetilmektedir. Dış görünüş itibari ile Ayasofya'yı andıran kilise, Belgrad'daki ortodoks dünyasının en ünlü dini mabedidir. Şehrin en işlek yeri olan Slavija Meydanı’na çok yakın. Katedrali Terazije Meydanı‘ndan da rahatça görebilirsiniz. Yapımına 1935 yılında başlanan kilisenin inşaatı bazı siyasi olaylar ve savaşlar nedeniyle bugün bile tamamlanamamıştır. Aziz Sava Kilisesi'nin içerisinde hala onarım çalışmaları devam etmektedir. Kilisenin tamamlanabilmesi için içindeki mozaiklerin yapımının bitmesi bekleniyor. Mozaiklerin Sırp Ortodoks Kilisesi'nin 800.kuruluş yılı olan 2019'da tamamlanması beklenmektedir. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan yapının Osmanlı paşalarından biri olan Sinan Paşa tarafından 1594'te yaktırıldığı söylentiler arasında. Kilisenin kalıntılarının yakılmasından 300 yıl sonra 1894'te onarım çalışmaları yavaş yavaş başlamış ancak iki dünya savaşı ve değişen dengeler kilisenin yapım çalışmalarını zaman zaman durdurma boyuruna gelmiştir. Sırp-Bizans mimari tarzında inşa edilen Aziz Sava Kilise'si, 10 bin kişilik kapasitesi ile Balkanlar'ın en büyük Ortodoks kilisesi ünvanına sahip olacak. 

-

Nikola Tesla Müzesi

807 Şub 2017Gezilecek Yerler

Belgrad Gezilecek Yerler-3

Belgrad gezilecek yerler listesine Nikola Tesla Müzesi ile devam ediyoruz. Alternatif akımın mucidi Sırp asıllı önemli bir bilim adamı olan Nikola Tesla anısına yapılmış bu küçük ama ilginç müzede Tesla’nın yaptığı deneyleri görme ve icatlarını deneyimleme şansını yakalamış olacaksınız. Sırp kahramanı kabul edilen Tesla’nın yaptıklarını görüp daha iyi anlamak için müzeyi Belgrad Üniversitesi öğrencilerinin sağaldığı rehberlik hizmetinden  yararlanarak gezmenizi öneririz. Böylece başardıklarının daha iyi farkına varacak ve bu hakkı yenilmiş bilim adamına saygınız artacaktır.

1952'de kurulan müze Tesla'nın kişisel eşyalarını sergilemek amacı taşımaktadır. Müzede 160.000 kadar kişisel belge ve 5700 kadar kişisel eşya sergilenmekte olup Tesla'nın icatlarını yakından görme fırsatı bulabilirsiniz. Tesla Müzesi'nde Tesla'nın hayatımıza kattığı; florasan lamba, neon ışıkları, hızölçer, elektron mikroskobu, mikrodalga fırın gibi önemli eşyalarle bir dehanın kendi zamanının çok ötesindeki buluşlarına şahit olacaksınız. Tesla, bu iki katlı yapının giriş katında sizi heykeliyle karşılayacak.

Tesla şimdiki Sırbistan, önceki Yugoslavya bölgesinde 1856'da doğmuştur. Mühendislik yapmak istediği için önce Graz'daki politeknik okuluna daha sonra da Prag'da üniversite eğitimine devam etti. Bu sırada anadili Sırpça'nın yanında bildiği Almanca'ya ek olarak İngilizce, Fransızca ve İtalyanca'yı da öğrendi. Zor bir hayat yaşayan Tesla, bilimsel çalışmalarının çoğunu Edison, Westinghouse gibi girişimcilerle mücadele ettiği ve icatlarını başkalarına kaptırdığı için hakkı en çok yenmiş biliminsanları arasında sayılır. Bu icatlarının hikayelerini müzede izletilen kısa videolar sayesinde öğrenebilirsiniz. Tesla'nın külleri de bu müzede camın arkasındaki bir kapta bulunmaktadır. 

Müze Belgrad'ın en merkezi yeri olan Republic Square'e 15 dakikalık mesafede olup Belgrad'da kesinlikle görülmesi gereken yerlerden.
Vejeteryan, kadınlarla ilişkisi olmayan, aşırı titizlik hastalığı bulunan Tesla'nın hayatının son dönemleri parasal sıkıntılarla geçmiştir. Tesla, 1943'te 86 yaşında Amerika'da bir otel odasında kalp krizinden hayatını kaybetmiştir. Öldüğünde bir silah teknolojisi üzerinde çalışmakta olan ünlü dehanın tüm dökümanlarına ABD tarafından el koyulmuştur. Bugün icatlarıyla günümüz teknolojisini şekillendirmiş olan mucitin resmi 100 Sırp Dinarının üzerinde yer almaktadır.

 • Deneyleri ve icatları haricinde Tesla’nın yaşamına da dokunmanızı sağlayacak bu müzenin giriş ücreti 500 RSD’dir. Fiyata rehberlik hizmeti de dahildir. 
 • Müze Ziyaret Saatleri: 10:00-18:00.
 • Web Sitesihttp://www.tesla-museum.org/
-

Belgrad Mutfağı


BizansAkdeniz, Avusturya, Macar ve Türk mutfaklarıyla benzer ve daha karma bir yapıda olan Sırp mutfağı çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Baharatlara özel bir yer verilen bu kültürde “paprika” isimli acı kırmızı biberleri sofralarda görmek ise çok olasıdır. Et tüketimine büyük önem verilen kültürde balık tüketimi de kırmızı et kadar olmasa da yaygındır. Şehirde yemek fiyatları gayet uygun olmakla birlikte restoranların çoğu Knez MihailovaStrahinjica ve Skardarlija caddelerinde bulunmaktadır.
 Avrupa’nın en iyi gece hayatına sahip şehirleri listesinde üst sıralarda yer alan Belgrad; capcanlı ve çok hareketli bir gece hayatına sahiptir. Gecenin geç saatlerinde bile her yaştan insanı sokaklarda görebileceğiniz bu şehrin enerjisi çok yüksektir. Yorulmak, tükenmek bilmeyen coşkulu Belgrad gece hayatı, şehrin tarihi dokusu, rengi ve ışıkları ile bütünleşince müthiş bir eğlenceye tanık oluyorsunuz. Üstelik alkollü içeceklerin ve kaliteli mekanların oldukça ucuz olduğu bu ülkede discolar, publar, strip barlardan sokaklara taşan eğlenceyi sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Özellikle yazları eğlence dozunun hiç düşmediği bu şehirde nehir kıyısında bulunan mekanların birinde akşamınızı geçirebilirsiniz. Buradaki yüzer kulüpler ve barlar çok popüler olmakla birlikte çoğu akşam verdiği canlı müzik hizmetiyle büyük beğeni toplamaktadır. Ayrıca şehirde bar ve gece kulüplerinin haricinde casinolar ve meyhaneler de bulunmaktadır. Daha kültür eşiği yüksek ve sakin bir gece geçirmek isterseniz ise bir tiyatroya ya da müzik dinletisinde yerinizi ayırtabilirsiniz. 

Belgrad gece kulüplerinde her çevreden insanı bir arada bulabilirsiniz. Eğlence, dans ve alkolün etkisi ile herkes oldukça sıcak kanlı ve dinamik. Gece yarısından sonra Belgrad sokaklarındaki ritme kulak verdiğinizde kendinizi şehrin en canlı gece kulüplerinde bulabilirsiniz. Bazı mekanlara giriş rezervasyonlu olmakla birlikte bazılarına Sırp bir arkadaşınız varsa çok kolay girebiliyorsunuz. Yine de mekanlara gitmeden önce rezervasyonunuzu mutlaka yaptırın. 
Sava Nehri üzerindeki gece kulüpleri belki de Belgrad'ın gece hayatına yön veren en seçkin kulüpleridir. En iyi DJ'leri burada bulabileceğiniz gibi en büyük electro house partilerine de burada katılabilirsiniz. Belirli günlerde canlı performansların ve defilelerinde sergilendiği bu kulüpler gerçekten oldukça davetkar.
Belgrad gece hayatındaki tüm bu sınırsız eğlence, dans ve coşku cebe zarar vermeyen, bünyeyi gençleştiren ve yormak bilmeyen bir atmosfer vaat ediyor. Gece boyu eğlenip sabah işe gidenler, çevre ülkelerden sırf eğlenmek için geceleri gelenler, bu şehre aşık olanlar... Belgrad gerçekten baş döndürücü bir şehir.
Bir gecede birden çok kulüp gezerek eğlencenize eğlence katabileceğiniz gibi hiç sıkılmadan eğlenebileceğiniz bu ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor, uçmak çok kolay ve gece hayatı çok uygun.. Tüm bunlar düşünülünce Belgrad pahabiçilmez bir eğlence merkezi. Belgrad'a gitmeden önce gece etkinliklerine göz atmak ve bir plan oluşturmak istiyorsanız gece aktivitelerinin girildiği bir web sitesi olan http://belgradeatnight.com/ sitesine önceden göz atmanızda fayda var.
Bu ülkenin insanları bakımlı, entellektüel ve coşkulular... Sırp erkekleri iri yarı, sağlıklı ve korumacılar; kızları ise esmer, uzun boylu, renkli gözlü ve bakımlılar. Kulüpler, publar ve discolar; eğlenmek, dans etmek ve müziğin tadını çıkarmak amacıyla sabahın ilk ışıklarına kadar capcanlı.
Club Önerileri;

 • Club Plastic- Perşembe ve cumartesi günleri açık olan mekan şehrin merkezinde yer almaktadır ve kentin en gözde gece kulüplerinden biridir.

         Adres: Dalmatinska&Takovska caddeleri köşesi, Belgrad. 

 • Club Angels- Pariska caddesinin en gözde mekanı. RnB, Hip-Hop, 80'ler, 90'lar ne arasan var. çarşamba günleri özel etkinliklerin olduğu mekan 300-400 kişilik. Giriş ücretsiz olmakla birlikte rezervasyonsuz içeri almıyorlar.

          Adres: No:1 Pariska Caddesi, Belgrad.
 


 

Türkiye’den çokta farklı alışveriş seçeneklerinin olmadığı bu şehirde hatıra olarak bir şeyler almak istiyorsanız Aleksandra Bulvarı’na gitmenizi öneririz. Burada pek çok ünlü markanın mağaza ve butikleri bulunmaktadır. Aynı zamanda yerel ürünleri bulabileceğiniz bu caddeden hediyelik eşya da alabilirsiniz. Yine Terazije Caddesi’nde de Aleksandra Bulvarı’ndakine benzer mağazalar bulunmaktadır. Knez Mihailova ise İstanbul’un İstiklal Caddesi gibi hem alışveriş yapabileceğiniz hem de oturup yemeğinizi yiyebileceğiniz ya da kahve içebileceğiniz bir yerdir. Şehrin en önemli alışveriş merkezleri ise: Sava Center ve City Passage’dır. 

Belgrad’ın tüm butikleri arasında şüphesiz en iyisi Supermarket içinde bulunan aralarında Acne, Melissa, Cutler and Gross, Marc by Marc Jacobs, Lomography, S’NOB, Converse ve dünya çapında ünlü sayısız markanın bulunduğu ürünlerdir. Akşam saatleri için sushi servisi; sabah kahvaltısına omlet ve bagel satışı mevcut. Ayrıca vintage tutkunları için birbirinden güzel modası geçmeyen ürünlerin bulunduğu bir de bölüm var. Belgrad’ın uygun fiyatlarının bu mağazada da geçerli olmadığı, daha Avrupa standartlarına yakın olduğunu belirtmekte fayda var.

Šlic adındaki yerli tasarımcıların tasarladığı kıyafetler de Belgrad’da alışveriş listenize eklenecek yerler arasında. Fermuar anlamına gelen dükkanda her şey birkaç örnek olarak tasarlandığı için hoşuna giden şeylerin bedeninize uygun olanı yoksa diktirmek zorunda kalabilirsiniz.
Şehirde vintage ürünler satan bir çok mağaza bulunmaktadır. Bunlardan en ünlüsü Kapetan Minisa’daki Jane Doe Vintage Shop’tur.


 

 • Gitar Festivali
 • Uluslararası Film Festivali (Şubat ayı)
 • Dans Festivali (Nisan)
 • Şarap Festivali (Mayıs)
 • Yaz Festivali (Temmuz)
 • Uluslararası Caz Festivali
 • Bira Festivali (Ağustos)
 • Yeni Yıl Günü (1-2 Ocak)
 • Ortodokslar için Noel (7 Ocak)
 • Sırbistan Ulusal günü (15-17 Şubat)
 • Kutsal Ortodoks Cuması (Bankalar açık) (10 Nisan)
 • Paskalya Bayramı (12-13 Nisan)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs - 2 Mayıs)
 • Kurtuluş Bayramı (11 Kasım)

Sırbistan telefon kodu: +381 / Belgrad telefon kodu: 11
Polis: 192
İtfaiye:193
Ambulans: 194
Belgrad Nikola Tesla Havaalanı: (+381 11) 209 4444
Belgrad Kültür Merkezi: +381 11 32 81 859

Umuma Mahsus ve Geçici Pasaport ile Seyahat Belgesi hamilleri, Sırbistan'a yapacakları turizm amaçlı seyahatleri veya transit geçişlerinde, Sırbistan'da toplam ikamet süresi, ilk giriş tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde, altı ay içerisinde 90 günü geçmemek kaydıyla vizeden muaftır.