Google+

Arama formu

Bratislava Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bratislava Hakkında Bilinmesi Gerekenler
 

1.yüzyılda Posonium olarak bilinen şehir 9. yüzyılda Büyük Moravya İmparatorluğu’nun egemenliği altına girmiştir. 1278 yılında ise Macaristan şehre el koymuş ve şehir yaklaşık 500 sene boyunca Macaristan’ın başkenti olarak kalmıştır. Çekoslovakya’nın kurulması ile Slovakya’nın başkenti konumuna geçen şehir sonrasında belli bir süre Alman yönetimindeki bağımsız bir eyaletin başkenti olarak da kalmıştır. 1 Ocak 1993’te Çekoslovakya’nın ikiye ayrılması ile şuanki statüsüne erişti, Slovakya’nın başkenti oldu.

Bratislava’nın tarih boyunca farklı egemenliklerin altına girmesi, özellikle birçok egemenliğin başkenti olması şehirde kozmopolit bir yapıya sebep olmuştur. Günümüzde farklı kültürlerin etkisi Bratislava mutfağından, edebiyatına; festivallerinden, mimarisine kadar birçok alanda görülmektedir.

Bratislava oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen kesinlikle görülmesi gereken başkentlerden biridir. Orta Avrupa’nın buluşma noktası olarak kabul edebileceğimiz Bratislava, çoğu Avrupa şehrinin aksine geleneksel yapısını korumayı başarabilmiştir. Şehrin Stare Mesto (Eski Şehir) olarak adlandırılan tarihi bölümü geleneksel yapının en çok korunduğu alan olmakla birlikte en turistik noktadır. Sokaklarında gezerken kendinizi zamanda yolculuk yapmış gibi hissetmenizi sağlayan güzellikte bir mimariye sahip olan şehir görülmesi gereken onlarca turistik noktayı da içinde barındırır.

Dört mevsimi ayrı güzel olan şehirde doğanın tadını çıkarabilir, Slovak mutfağına ait lezzetleri tadabilir, tarih kokan yapıları ziyaret edebilir ve Bratislava’nın renkli gece hayatında eğlenceyi yakalayabilirsiniz. Şehirde size eşlik edecek heykellerle fotoğraf çektirmeyi ve Tuna Nehri üzerindeki köprülerin tadını çıkarmayı da unutmayın.


Tanıtım Videosu: