Google+

Arama formu

Bratislava’da Festivaller

Bratislava’da Festivaller
 

Bratislava festivaller bakımından da oldukça zengin bir şehir. Şehir, neredeyse her ay farklı festivallere ev sahipliği yapıyor.

Mart ayının sonlarında başlayıp Nisan ortasına kadar devam eden Paskalya Pazarı, Stare Mesto bölgesinde bulunan Frantiskanske Meydanı’nda bulunur. 10.00-18.00 saatleri arasında açık olan pazarda renkli yumurtalara, Slovakya’ya ait hediyeliklere, seramiklere, çeşitli şekerlere, yerel ürünlere ve daha birçok şeye rastlayabilirsiniz.

Bratislava Şehir Maratonu, Mart-Nisan aylarında gerçekleşir. Maratonda yetişkinler için kategoriler olduğu gibi çocuklar için de kategoriler bulunmaktadır. Kısa süreli koşular ve paten gibi farklı kategoriler de mevcuttur. Maraton başlamadan önce ve sonrasında şehirde konserler, şovlar ve havai fişek gösterileri düzenlenir. Maratonun başlangıç noktası Vajnorská caddesidir.

Şarap Festivali, Bratislava’nın dört bir yanındaki şarap mahzenlerinde yerli halkın ve turistlerin katılımı ile gerçekleşir. Küçük Karpat Şarap Rotası’nın açılışı temsil edilmektedir. Mayıs-Eylül dönemi 10.00-21.00 saatleri arasında sürer.

Junifest, Münih’in Oktoberfest isimli festivalinden esinlenerek yaratılmıştır. Tam ismi Junifest Ulusal Bira Festivali olan festival şehirde konserler, şarkı yarışmaları, bira yarışmaları ve çeşitli sanat aktiviteleri ile devam eder. Haziran ayında gerçekleşen festival Incheba Sergi Merkezi’nde gerçekleşir.

Tarihi Eskrim Festivali, Temmuz-Ağustos aylarında Devin Kalesi’nde gerçekleşmektedir. Kalenin her yerinde bulunan kostümlü aktörler ziyaretçileri orta çağ zamanlarına götürmektedir. Özellikle eskrim sporcularının savaş gösterileri ilgi çekicidir.

Bu festivallerin yanında şehirde Uluslararası Film Festivali, Bratislava Sanat Festivali, Bratislava Caz Günleri, The Wilsonic Pop Müzik Festival gibi farklı festivaller de düzenlenmektedir.