Google+

Ljubljana

image_placeholder
Ljubljana06:05 AM
23℃
1 EUR=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon-1℃
 • Şubweather-icon0℃
 • Marweather-icon5℃
 • Nisweather-icon8℃
 • Mayweather-icon13℃
 • Hazweather-icon16℃
 • Temweather-icon19℃
 • Ağuweather-icon18℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon10℃
 • Kasweather-icon3℃
 • Araweather-icon0℃
Ülke: Slovenya Nüfus: 278.638 Dil: Slovence Para Birimi: Euro Ortalama Kaç Günde Gezilir:  2 Gün İklim: Okyanusal iklim

'Lubliyana' şeklinde telafuz edebileceğimiz Slovenya'nın başkenti yemyeşil bir yüzüyle sizleri karşılayacaktır. 2016 European Green Capital Ödülü’ne sahip kent yeşilliği ve doğal alanlarıyla öne çıktığı kadar Ljubljana Nehri'nin ve tarihi eserlerinin güzelliğiyle de tamamlanmış oluyor. Keyifli bir yürüyüş yaparcasına gezebileceğiniz bir şehirdir. İnsanların sıcakkanlı, ulaşımın kolay ve yaşamın güvenilir olduğu bir yerdir. Ljubljana, aynı zamanda bir kültür şehridir. Eski ve Yeni şehir olarak ayrılan iki bölge de gezilip görülesi yerlere ev sahipliği yapıyor ve sevimli yeşil şehir olarak aklınızda kalmak üzere keşfedilmek için sizleri bekliyor.

Ljubljana, Slovenya'nın başkenti ve en kalabalık şehri olarak tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Şehrin isminin nereden geldiği hala netleşmemiştir. Uzun yıllar boyunca, Orta Çağ'dan itibaren, Habsburg Hanedanı'nın yönetimi altında bulunan şehir, Almanca Laibach ismini taşımıştır. İtalyanca'da ise Lubiana olarak bilinmektedir. 1918'de Habsburg Hanedanı'nın yönetiminden çıkan şehirde hala Alman ve Avusturya etkileri görülmektedir. Şehrin sembolü olan Ljubljana Ejderhası ise şehrin gezilecek en önemli yerlerinden biri olan Ljubljana Kalesi'nde bulunur. Bu ejderha heykeli ise güç ve cesareti temsil etmektedir. Ejderhanın şehrin sembolü haline gelmesine dair pek çok efsane bulunmaktadır.

Ljubljana'ya ilk yerleşim M.Ö. 2000'li yıllarda şehrin güneyinde bulunan bataklıklarda başlamıştır. Dünyanın en eski tahta tekerleği bu bataklıklarda bulunmuştur ve şu an Ljubljana Şehir Müzesi'nde sergilenmektedir. M.Ö. 50'li yıllarda Romalılar tarafından Ljubljana şehrinin temelleri atılmıştır. 452 yılında ise Hunlar şehri kuşatıp ele geçirmiştir. İlerleyen yıllarda ise pek çok Avrupalı kavim şehir üzerinde hakimiyet kurmuştur. 13. yüzyılda ise Ljubljana'da mutlak Habsburg hakimiyeti kurulmuştur. 15. yüzyıldan itibaren sanatta ve mimaride atılımlar yapılmıştır ve kenti silüeti değişmiştir. Modern dönemde Ljubljana, Yugoslavya'nın bir parçası olmuştur ve günümüzde Slovenya'nın başkenti olarak bir Avrupa Birliği kentidir.

Alp Dağları'nın yakınlarında bulunan Ljubljana'da bu durumun etkisi görülür ve bu sayede şehir eşsiz bir doğaya sahiptir. Burada bulunan binalar ise şehrin silüetini bozmamaktadır ve doğayla uyum içindedir. Eşsiz doğasının dışında şehir pek çok aktivite yapılabilir. Orta Avrupa şehirleri arasında sanat konusunda önemli bir yere sahiptir. Yaşam kalitesi ve imkanları sayesinde öğrencilerin tercih ettiği bir şehir olmuştur ve bu sayede hareketli bir gece hayatına sahiptir.

Tanıtıcı Video:

 

Güneydoğu Avrupa ülkesi Slovenya'nın başketi Ljubljana ülkenin tam merkezinde Save ve Ljubljanica nehirleri üzerinde, Alpler ve Akdeniz arasında kuruludur.

Geolocation

2007 yılından itibaren para birimi Euro'dur. 

Resmi dil Slovence'dir. Şehirde İtalyanca, Macarca, Sırpça ve Hırvatça da  konuşulan diller arasındadır. İngilizce genel olarak bilinir. 

GMT +2 zaman diliminde yer alan şehirde saat Türkiye saatine göre 1 saat geridedir

LÜBLİYANA BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: LIVARSKA 4 1000 LJUBLJANA REPUBLIC OF SLOVENIA
Telefon: 00 386-1 236 41 50 00 386-1 236 41 51
Faks: 00 386-1 436 52 40
embassy.ljubljana@mfa.gov.tr 
http://ljubljana.be.mfa.gov.tr

Ljubljana-Brnik Letalisce Havaalanı uluslararası uçuşlar için kullanılan ve şehre 26 km uzaklıkta bulunan havaalanıdır. Türkiye'den aktarmasız olarak yaklaşık iki saatlik bir uçuşla Ljubljana' ya ulaşabileceğiniz gibi, birçok firmanın aktarmalı seferleriyle de şehre adım atabilirsiniz.

Şehrin festivali dönemini de içine alan ve gezilmesi en ideal aylar Mayıs, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Ljubljana farklı okyanusal iklim, karasal iklim ve Akdeniz iklimi gibi farklı iklimlerin kesişim noktasındadır. Bu nedenle her bir iklimin farklı etkileri görülür. Yaz ayları, özellikle temmuz ve ağustos ayları, güneşli ve sıcak geçer. Ancak yaz aylarında yağış görmek de mümkündür ve sıcaklıklar 30 derecenin üzerine fazla çıkmaz. Kış ayları ise soğuk geçer ve kar yağışı sık görülür. Ayrıca şehrin sisi meşhurdur ve ağustos ayından kış aylarına kadar sis görülebilir.

Ljubljana diğer Avrupa şehirlerine kıyasla daha uygun fiyatta konaklama seçenekleri sunan bir şehirdir. Diğer büyük Avrupa şehirlerinde ödeyeceğiniz miktarlarda çok daha iyi otellerde kalabilirsiniz. Küçük bir şehir olduğundan konaklama için eski ve yeni şehir bölgelerinin ikisi de uygundur.

Ljubljana şehrinde lüks oteller de bulunur. Ljubljana'nın kaliteli otellerinden birisi olan Grand Hotel Union, business ve executive olmak üzere iki ayrı kısma sahiptir. Ana binan yanında bir binada bulunan business kısmında fiyatlar daha ucuzdur. Wi-Fi, klima, küvet gibi hizmetlerin yanında lezzetli bir kahvaltı da fiyata dahildir. Şehrin en beğenilen otellerinden Vander Urbani Resort ise dört yıldızlı bir oteldir ve Ljubljana Nehri'nin kıyısında, tarihi bölgenin içerisinde bulunur. Otelin çatısında bir yüzme havuzu, bar ve şezlonglar bulunur. Ayrıca otelin yemekleri de çok lezzetlidir. CUBO ise Ljubljana'nın yeni açılan otellerinden birisidir. Eski şehire yürüyerek yaklaşık 5 dakika uzaklıktadır ve oldukça şık bir tasarıma sahiptir.

Şehir merkezine yaklaşık 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan Hotel Lev ise hoş bir tasarıma sahiptir. İyi bir ses yalıtımına sahip olan otelde dışarıdan gelen araba sesleri büyük ölçüde duyulmaz. Ayrıca otelin odaları güzel Tivoli Parkı ve Alpler manzarasına sahiptir. Dört yıldızlı Best Western Premier Hotel Slon çok merkezi bir konumda yer almaktadır. Otelin yemekleri de lezzetlidir ve otel bünyesinde bulunan Slon 1552 Restaurant ise şehrin beğenilen restoranlarındandır. Prešeren Meydanı'nın yakınında bulunan City Hotel Ljubljana, şehrin diğer popüler noktalarına da yakındır.

Wolfova Caddesş'nde bulunan Emonec, uygun fiyatlı bir otel arayanlar için seçeneklerden birisidir. Şehirde çok sayıda uygun fiyatlı otel bulunmaktadır. Prešeren Meydanı'na 1.8 kilometre uzaklıkta bulunsa da Hostel Tivoli çok uygun fiyatlı, temiz bir hosteldir. Hostelin fiyatlarına kahvaltı da dahildir. Hostel Celica ise eski şehir kısmına 5 dakikalık yürüme mesafesindedir ve temiz bir oteldir. Metelkova mahallesinde bulunan otel bu sayede Ljubljana'nın en hareketli bölgelerinden birisindedir. Gece hayatının hareketli olduğu bu bölgede genellikle gençler kalmaktadır. Komenskega'da bulunan Ana Hostel de yine tercih edebileceğiniz bir başka hosteldir. 

 

Ljubljana onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Ljubljana Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Ljubljana Otelleri

En Uygun Fiyatlı Ljubljana Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Ljubljana Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Ljubljana Otelleri

Şehir küçük olduğundan ulaşım çok basittir. Bisiklet veya scooter öğrenciler arasında en yaygın ulaşım aracıdır. Turistik gezinizde şehri yürüyerek gezmeniz mümkündür. Yaz döneminde gitmiş olursanır bisiklet kiralamak da uygun olabilir.
Ulaşım araçları olarak halk otobüsleri mevcuttur. Otübüs bilet ücreti 1.2 Euro'dur.  Taksiler de oldukça uygun bir ücretle ulaşımı sağlamanız için bir seçenektir. Ljubljana'da diğer şehirlere ve ülkelere ulaşımı sağlayan bir de tren istasyonu vardır.

Otobüs Web sitesi
Otobüs Haritası
Tren Web Sitesi

Havaalanından Şehir Merkezine Ulaşım
Ljubljana-Brnik Letalisce Havaalanı şehrin 26 km kuzeyinde bulunuyor. Uluslararası uçuşlar için kullanılan havaalanından düzenli olarak kalkan otobüsler ile 4.10 Euro karşılığında veya shuttle ile ortalama 8 Euro gibi bir ücretle yaklaşık yarım saatte şehir içine ulaşmak mümkündür. Taksi ile de 15-20 dakikada yaklaşık 30 Euro karşılığında şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Ayrıca isteyenler için araç kiralamak da mümkün.

Tüm turistik yerlerin yürüme mesafesinde olduğu kültür şehrinde şehrin simgesi durumuna gelmiş ejderhalar ilginizi çekecektir. Ljubljana nehrinde bir tekne turu gezinize güzellik katacaktır. Yeşilliği ile ün yapmış kentte keyifle gezmek için Ljubljana'da gezilecek yerler listesine göz atmalısınız.

Ljubljana Kalesi

501 Mar 2017Gezilecek Yerler

Ljubljana Gezilecek Yerler

Ljubljana Kalesi, şehrin en çok ziyaret edilen noktalarından birisidir. Şehrin doğusunda, 375 metre yükseklikte bulunur. Yeşil bir tepede bulunmakta olan bu kale mimari olarak oldukça dikkat çekicidir. Yıl içerisinde çeşitli organizasyonlara ve kutlamalara da ev sahipliği yapar. Ljubljana'daki çoğu bina 16. ve 17. yüzyıllara dayansa da bu kale bu binalardan daha eskidir. Kaleye çıkmak için birkaç alternatif vardır; bunlar fünikelerle veya yürüyerek çıkmaktır. Müzeye giriş ücreti yetişkinler için 7,5 Euro'dur. Kaleye füniküler kullanarak ulaşmanın bedeli ise 10 Euro kadardır.
 
Tepeye ilk kalenin 11. yüzyılda inşa edildiği düşünülmektedir. Kesin olmamakla birlikte bu kalenin ahşap bir Orta Çağ kalesi olduğu da düşünülmektedir. Günümüzdeki kale zaman içerisinde değişikliğe uğrayarak gelmiş olsa da ilk taş kaleden 13. yüzyıldan kalan yazma ve kitaplarda bahsedilir. 1278'de Habsburg hanedanlığının kaleyi ele geçirdiği bilinmektedir. 15. yüzyıla gelindiğinde duvarlarından surlarına kale neredeyse tamamen yenilenmiştir. Açılır kapanır köprü de bu dönemde inşa edilmiştir. Bu dönemlerde Osmanlı saldırılarına karşı koyabilmek için sağlamlaştırılmıştır. 17. yüzyıldan sonra ise herhangi bir hükümdar veya soylu insan kalede yaşamadığı için kale adeta terk edilmiştir. Bu dönemlerde hapishane olarak kullanılmıştır. 

Gözcü Kulesi, Aziz George Şapeli, kukla tiyatrosu, Sloven Tarihi Sergisi müzede dikkat çeken noktalardır. Gözcü Kulesi 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiştir. Havanın açık olduğu günlerde kulenin manzarası çok güzeldir.

Ljubljana lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Triple Bridge Apartment, FishSquare, Soba Tavcarjeva. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Grba, Apartment Nina Tour As gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Apartment Trnovo center, Apartment Z-Flat, Central Apartment Viktorija Tour As otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Ljubljana aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Ljubljana Köprüleri

1001 Mar 2017Gezilecek Yerler

Ljubljana Gezilecek Yerler-1

Ljubljana şehrinde, Ljubljana Nehri üzerinde pek çok köprü bulunur. Bu köprüler şehrin tarihi ve doğasıyla çok güzel bir uyum içerisindedir. Köprülerden en popülerleri Zmajski Most yani Ejderha Köprüsü ve Tromostovje yani Üçlü Köprü'dür.

Üçlü köprü Preseren Meydanı'na açılır şekilde konumlanmış ve adını üç köprü şeklinde olmasından dolayı almıştır. Ljubljanica Nehri üzerinden geçerek Preseren Meydanı'nı kalenin de bulunduğu Eski Şehir bölümüne bağlıyor. Çoğu kişi tarafından şehirdeki en güzel nokta sayılır. Buluşma noktası olarak klasikleşmiş, yaya ve bisiklet ulaşımına açık olan köprülerdir. Önceden asfaltla kaplanan köprüler 2010 yılında granitle kaplanmıştır.

Ejderha adeta Ljubljana şehrinin bir simgesidir. Güç, cesaret ve büyüklüğü temsil ediyor. Görmeden dönmemeniz gereken yerlerdendir. İki yanında da yeşil ejderhaların bulunduğu köprü araç trafiğine de açıktır ve anlatılan birçok efsanesi vardır. Ejderha Köprüsü 20. yüzyılın başında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Üçlü köprünün ve Ljubljana pazarının yakınında bulunur. Üzerinde şehrin sembolü olan dört tane ejderha heykeli vardır. Ejderha motiflerini şehrin başka noktalarında da görmek mümkündür.

Ejderha Köprüsü'nün yerinde bulunan köprü 1895 yılındaki depremde ağır hasar görmüştür ve yerine bir köprü yapılmasına karar verilmiştir. Ancak maddi olanaksızlıklar nedeniyle taş bir köprü yerine betonarme bir köprü yapılmıştır. Betonarme köprülerin en güzel örneklerinden biridir.
 

Tivoli Parkı

501 Mar 2017Gezilecek Yerler

Ljubljana Gezilecek Yerler-2

Tivoli Parkı, doğallığı sevenler ve yeşille iç içe olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir mekandır. Ljubljana'nın en büyük parkıdır ve Šiška, Rožnik, Vič ile merkez mahallelerinin kesişim noktasında bulunur. Şehir Fransız egemenliği altındayken 1813 yılında Podturn Manor ve Cekin malikanelerinin bahçelerinin birleştirilmesiyle Tivoli Parkı ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde farklı mimarların çalışmalarıyla park günümüze ulaşmıştır.

Yeşilliği ile ün yapmış ülkenin bu güzel parkı aynı zamanda Tivoli Göleti, Cekin ve Podturn Malikaneleri, gül bahçesi, elindeki balığın ağzından su fışkırtan heykel gibi kültürel mekan ve eserlere de ev sahipliği yapıyor. Podturn Manor, 17. yüzyılda Rönesans'a uygun olarak inşa edilmiştir. 19. yüzyılın ortalarında Avusturya İmparatorluğu generali Joseph Radetzky tarafından neoklasik anlayışla baştan sona yenilenmiştir. 1864 yılında malikanenin önüne dört tane demir köpek heykeli yaptırılmıştır.

Cekin Malikanesi ise parkın kuzey tarafında bulunur ve günümüzde Çağdaş Slovenya Tarihi Müzesi olarak hizmet vermektedir. 1720 yılında barok mimariye uygun olarak inşa edilmiştir. Parkın güneybatı tarafında ise Tivoli Göleti bulunur. Gölet 1880 yılında yaptırılmıştır ve dikdörtgen bir şekle sahiptir. Çeşitli balık ve kuş türleri gölet içerisinde ve çevresinde yaşamaktadır. İnşa edildiği yıllarda gölette sadece yerli balık türleri bulunmaktaydı ancak yapılan yanlış yenileme çalışmaları nedeniyle yerli olmayan balık türleri de gölette yaşamaya başlamıştır. Huzur veren manzarasıyla Sloven sanatçılarının en sevdiği noktalardan birisidir.

Keyifli vakit geçirmek için ilk tercihiniz olabilecek Tivoli Parkını kimliğinizi bırakma karşılığında kiralayacağınız bisikletlerle gezebilirmini golf sahasını değerlendirebilir, bol oksijenli atmosferinden yararlanabilirsiniz. 

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.
Ljubljana Turistik Gezi Biletleri

Ljubljana şehrini doya doya gezmek için, turistik noktalara giriş biletinizi önceden alıp bütçe ve zaman tasarrufu yapabilirsiniz. Sıra beklemeden ve indirimli bilet almak için aşağıda önerdiğimiz biletleri inceleyebilirsiniz.

İtalyan mutfağı başta olmak üzere Avusturya ve Alman mutfaklarının etkisini hissedebileceğiniz şehirde bir çok lezzetli ve farklı alternatif bulabilirsiniz. Türk, Orta Doğu, Hint mutfaklarından da restoranlar şehirde mevcuttur.

Štruklji Slovenya'nın geleneksel ve mantıya benzer bir yemeğidir. Idrijski žlikrofi ise patates doldurulmuştur hamur parçaları, et ve sebzeli soslarla yapılan bir yemektir ve görüntüsü de mantıya benzemektedir. Žganci adındaki keşkek yemeğini, Potica ismindeki cevizli hamur tatlısını, gnocchi yerel yemeğini ve deniz ürünlerini deneyebilirsiniz. Somun veya halka şeklindeki ekmeklerinden tadabilir, bürek adında böreğe benzer yiyeceğini veya lezzetli pizzasını deneyebilirsiniz. Şarap ve bira da tercih edebileceğiniz yaygın içecek alternatiflerinden olabilir. Sloven mutfağında tatlılar da önemli bir yere sahiptir. Prekmurska gibanica, haşhaş, peynir, fındık, elma, üzüm gibi malzemelerden yapılan bir kek çeşididir. Potica da yine fındık ve balla yapılan bir kektir.

Genel olarak şehirde restoranların fiyatları uygundur. 4-10 Euro arasında değişen ücretlerle lüks olmayan ama güzel bir restoranda karnınızı doyurabilirsiniz. Nehir kenarında, eski şehirde tercih edebileceğiniz birçok güzel restoran bulunmaktadır. Şehirdeki pizzacıların pizzaları da oldukça lezzetlidir. Gostilna Sokol, Sloven mutfağını tatmak isteyenler için doğru bir seçenektir. Restoranın çalışanları geleneksel kostümler giymektedir. Eipprova Caddesi üzerinde bulunan Manna da Sloven mutfağı için iyi bir tercih olacaktır. Gostilna na Gradu, Trta, Tandoori da tercih edebileceğiiniz değişik restoranlardandır.

Popüler Mekanlar

Bahşiş: Hiçbir yerde bahşiş zorunluluğu yoktur. İsterseniz hesabın %10'u civarında bir tutar verebilirsiniz. 
 

Öğrenci sayısının fazla olduğu şehirde mekanlar genelde öğrencilere yönelik, renkli ve hareketlidir. Gençler ve genç hissedenler için her türlü müzik türünün çaldığı mekanlar bulunur. Nehir kıyısından şehir merkezine doğru uzanan sokaklarda birçok gece kulubü ve bar bulunmaktadır. Gece yarısından sonra içki satışı yasaktır fakat geç saatlere kadar açık olan eğlence mekanlarında rahatça içkinizi içip eğlenebilirsiniz.

Ljubljana'da her türlü içkiyi içebileceğiniz barlar ve sevdiğiniz müzikte dans edebileceğiniz gece kulüpleri bulunur. Prečna Sokak'ta bulunan Patrick's Irish Pub şehrin en sevilen barlarından birisidir. Sıcak bir atmosfere sahip olan barda Guinness biralar ve yöresel biralar satılır. Maçların olduğu günlerde bardaki ekranlardan maçlar yayınlanır ve oldukça heyecanlı bir havası olur. Stefano ulica Caddesi'nde bulunan Nebotičnik, Ljublja'nın en yüksek binalarından birinin üst katında yer alır. 12 katlı bina ise Ljubljana'nın silüetini bozmayan bir binadır. Buradaki terastan eski şehiri, Tivoli Parkı'nı, Ljubljana Kalesi'ni rahatlıkla görebilir, manzaraya karşı içkilerinizi yudumlayabilirsiniz. Dvorni Caddesi üzerine bulunan Dvorni Bar şarap içmek isteyenler için doğru bir adrestir. Slovenya'nın değişik bölgelerinde yetiştirilen üzümlerden yapılan onlarca şarap burada bulunur. Şarapların kadehi 4.50 Euro'dan, şişesi ise 15 Euro'dan başlıyor. Cesta Svobode üzerinde bulunan Pub Bled ise turistlerin, öğrencilerin ve pek çok müdaviminin tercih ettiği, şehrin popüler barlarından birisidir. Ljubljana Nehri kıyısında bulunan Magda minimalist iç tasarımı ve otantik havasıyla ön plana çıkıyor. Magda'da Belçika, Alman biraları, Makedon içkileri gibi farklı ülkelerden yöresel pek çok içki bulunur.

Ljubljana'da birçok gece kulübü de bulunur. Bu gece kulüplerinde eğlence sabahın erken saatlerine kadar sürer. Bazılarında "dress code" olsa da genel olarak kulüplere girmek de pek sıkıntı yaşanmaz. Metelkova Sokak'ta bulunan Metelkova Mesto Yugoslavya döneminden kalma eski bir askeri komplekse kurulmuştur. Birkaç binadan oluşan yerde, her binada farklı müzik çalmaktadır. Değişik tarzıyla turistlerin oldukça ilgisini çeken bir gece kulübüdür. Ayrıca rock, metal, hip hop gibi tarzlarda konserlere de ev sahipliği yapmaktadır. Klub Cirkus ise Ljubljana'nın en popüler gece kulüplerinden birisidir. Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi geceleri açıktır. Her gecesinde farklı bir müzik türü çalmaktadır. Çarşamba geceleri commercial müzik, perşembe geceleri elektronik müzik, cuma geceleri house müzik ve cumartesi geceleri yine son yılların hitleri çalar. Giriş ücreti ise 5 Euro'dur. Şehrin bir diğer popüler gece kulübü ise Top Six Club'dır. House ve techno şarkıları çalan mekan Nama binasının terasında bulunur. Klub 12 ve K4 de yine oldukça popüler gece kulüpleridir.

Popüler Mekanlar

Alışveriş için güzel bir nokta olan şehirde Mestni ve Stari Trg sokakları ve nehir kenarındaki yerler alışveriş denildiğinde ilk akla gelen yerlerdendir. Üçlü Köprü çaprazında kurulan pazarlar ve Covered Market civarı da alışveriş için uygundur. Pazar günleri dışında her gün Vodnikov Meydanı'nda pazar kurulur. Bu pazarda yöresel peynirler, ekmekler, etler ve hamur işleri satılır. Sloven çikolatası içinse Moja Čokolada ise en popüler yerlerden birisidir. Sloven Etnografya Müzesi'nde bulunan mağazada ise çok çeşitli hediyelik eşyalar satılmaktadır. El işi ürünler, ahşap malzemeler için doğru adreslerden birisidir. Kristal, camantikayerel kıyafetler ilginizi çekebilecek yaygın hediyelik eşyalardandır. 

BTC City ve City Park alışveriş merkezi sevenler için şehirdeki en büyüklerden ve aradığınızı kolayca bulabileceğiniz türden mekanlardır. Kongresni Caddesi üzerinde bulunan Geonavtik isimli dükkanda Slovenya ile alakalı İngilizce kitaplar bulunmaktadır. Eski şehirde bulunan Piranske Soline'de Adriyatik Denizi ve çevresinde üretilmiş çeşitli banyo ve mutfak ürünü satılmaktadır. Lotos isimle dükkanda ise mandalinadan çileğe pek çok meyveden yapılan reçel ve marmelatlar satılmaktadır. TIC Ljubljana Shop isimli dükkanda ise şapka, tişört, masa süsü gibi eşya, takı ve kıyafetler satılmaktadır.
 

 • Ljubljana Festivali - 3 Temmuz - 4 Eylül arası dönemde
 • Drugba Godba Müzik Festivali -Mayıs
 • Ljubljana Jazz Festivali – Haziran
 • Ljubljana Klasik Müzik ve Performans Sanatları Festivali - Haziran
 • Ljubljana Maratonu – Ekim
 • Ljubljana Uluslararası Film Festivali - Kasım
 • Yeni Yıl (1-2 Ocak),
 • Slovenya Kültür Günü (8 Şubat)
 • Paskalya, Mayıs Tatili (1 Mayıs)
 • Slovenya Günü (25 Haziran)
 • Reform Günü (31 Ekim)
 • Hristiyanlık Festivali (1 Kasım)
 • Rudolf Maister Günü (23 Kasım)
 • Noel (25 Aralık)
 • Bağımsızlık ve Birlik Günü (26 Aralık)
 • Acil, Ambulans, İtfaiye – 112
 • Polis – 113
 • Normal (Bordo) pasaportlara vize istenmektedir.
 • Hususi (Yeşil) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Hizmet (Gri) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
 • Diplomatik (Siyah) pasaportlara vize uygulanmamaktadır.
devamını oku