Google+

Arama formu

Kandy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kandy Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kandy, Sri Lanka’nın merkez bölgesinde, neredeyse tam ortasında yer alan en büyük ikinci şehirdir. Kandy Platosu’nda dağlık bir alanın ortasındadır. Şehir merkezinde muhteşem bir manzara oluşturan Kandy Gölü bulunmaktadır.

Sri Lanka’daki kraliyet döneminin son başkenti olan Kandy, pek çok önemli tapınağa, tarihi yapıya ve doğal güzelliğe ev sahipliği yapmaktadır. Sınırların içerisindeki “Temple of the Tooth” ya da diğer adıyla “Sri Dalada Maligawa”, 1988 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası Sit Alanı ilan edilmiştir.

Yağmur ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepelerin arasına kurulmuş olan Kandy’nin şehir merkezi oldukça kompakt bir yapıya sahiptir. Rahatlıkla yürüyerek gezilebilen şehirde, merkezindeki göl manzarası ayrı bir güzellik katmaktadır. Özellikle gündüz saatlerinde şehir merkezi hem turistler hem de yerel halkla dolup taşar.

Kandy şehrine tropikal iklim hâkimdir. Yağmur ormanlarının da etkisiyle şehirde yağışlı dönem çoktur. Ayrıca yüksek bir mevkide bulunduğundan ülkedeki diğer şehirlere göre daha serin hava şartlarına sahiptir. Ocak-nisan ayları arasında yağış görülmez. Bu dönemde hava sıcaklıkları 22-30 derece arasındadır. Mayıs-temmuz ve ekim-aralık ayları arasında muson sezonu yaşanır. Şehirdeki en soğuk ay ocak, en sıcak ay ise temmuz’dur.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=BK6EesY2uOM