Google+

Cidde

Cidde - : - / -
--℃
1 SAR=0.00
Type G250V13 A
 • Ocaweather-icon23℃
 • Şubweather-icon23℃
 • Marweather-icon25℃
 • Nisweather-icon28℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon31℃
 • Temweather-icon32℃
 • Ağuweather-icon32℃
 • Eylweather-icon31℃
 • Ekiweather-icon29℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon25℃
Ülke: Suudi Arabistan Krallığı Nüfus: 3.400.000 Resmi Dil: Arapça Para Birimi: Suudi Arabistan Riyali (SAR) İklim: Sıcak Çöl İklimi Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün Big Mac Index: $ 2.93 (Türkiye $ 3.87) UNESCO Dünya Miras Listesi’ndeki Bölgeler: Al – Balad

Cidde, başkent Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci kentidir.

Cidde Hakkında Bilinmesi Gerekenler
destinations.com

Cidde, başkent Riyad’dan sonra Suudi Arabistan’ın en büyük ikinci kentidir. Kızıldeniz kıyısında yer alan liman kenti Cidde aynı zamanda Mekke’nin limanı ve deniz yoluyla gelen hacıların karaya çıktıkları yerdir. Havayolu taşımacılığında da geçiş yeri olan kent, Suudi Arabistan Krallığı’nın diplomatik merkezi konumundadır. Liman kenti olması sebebiyle uzun süre ülkenin dışarı açılmış tek kenti olmuştur.

İslamiyetten çok önce kurulduğu bilinen Cidde, halife Osman döneminde Mekke’nin limanı durumuna getirilerek önem kazanmıştır. 11. yüzyılda surlarla çevrilen kent, Mısır ve Hindistan arasında çalışan gemilerin uğrak yeri olarak gelişimini sürdürmüştür. 1517’de Memluklardan Osmanlı egemenliğine geçen Cidde; önce sancak, sonra Habeş eyaletinin merkezi, daha sonra da Hicaz vilayetinin parçası olmuştur. 

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Cidde; Suudi Arabistan’ın güneybatısında, Mekke yakınlarında, Kızıldeniz kıyıları üzerinde konumlanır.

Geolocation


alasayvan.net

Cidde kentinde Suudi Arabistan Riyali (SAR) kullanılır. 1 Suudi Arabistan Riyali yaklaşık 0.80 Türk Lirasına denk gelmektedir. 

Cidde (UTC+3) ile Türkiye (UTC+2) arasında 1 saat fark bulunmaktadır. Cidde, Türkiye’den 1 saat ileridedir. Türkiye’de saat 10.00 iken Cidde’de 11.00’dir.

Suudi Arabistan’ın resmi dili Arapça'dır. 

Diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport sahiplerinin Suudi Arabistan’a seyahat etmeleri için vize almaları gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu pasaportunda İsrail vizesi olan, İsrail’e giriş çıkış damgası olan pasaportları işleme almamaktadır. Aynı zamanda 35 yaş altı bekar kadınlara Suudi Arabistan vizesi verilmemektedir. Ülkeye ticari bir gerekçeyle gidecek olan 35 yaş altı kadınların vize alması için, Dış İşleri Bakanlığı’ndan davetiye alması ve eşi yada kan bağı olan akrabalarının refakati gereklidir. Hac ve umre ziyaretleri sebebiyle oluşabilecek yoğunluğu göz önünde bulundurarak Suudi Arabistan vize işlemlerine en az 30 gün önceden başlanmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Cidde Başkonsolosluğu

 • Adres: P.O. Box:70, Jeddah 21411 (Medinah Road, Al-Arafat Street Al-Hamra)
 • Telefon: +966 12 660 16 07 / +966 12 665 48 73 / +966 532 07 96 51
 • Resmi websitesi: cidde.bk.mfa.gov.tr


twimg.com

Sert ve sıcak çöl ikliminin etkili olduğu Cidde, sahil şeridinde olması nedeniyle Suudi Arabistan’ın iç kesimlerindeki şehirlere oranla daha yumuşak ve kısmen nemli bir havaya sahiptir. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 38 – 40 derece; kış aylarında ise 21 – 25 derecede seyreder. Cidde’ye gitmek için en uygun zaman sıcaklıkların daha düşük olduğu kış aylarıdır.

 İstanbul’dan Cidde’ye direkt uçuşlar bulunmaktadır. Uçuş süresi yaklaşık 3 saat 30 dakikadır.

Cidde’de iki, üç, dört ve beş yıldızlı ultra lüks oteller olmak üzere yaklaşık 200 farklı konaklama alternatifi bulunmaktadır. Otel fiyatları başkent Riyad’a göre oldukça uygundur. Konaklamak için en ideal bölge ise Falastin / Palestine Street (Filistin Caddesi) ve caddenin kuzeyinde kalan bölgedir.

Cidde Şehir İçi Ulaşım
susieofarabia.files.wordpress.com

Cidde’de, Suudi Arabistan’ın diğer tüm kentlerinde olduğu gibi şehir içi ulaşım ağı gelişmemiştir. Ulaşımda taksi ve otobüs kullanılır. En yaygın ulaşım seçeği taksidir. Taksi açılış ücreti 10 Riyal, kilometre başına ücret ise 10 riyaldir. Taksiyle oldukça düşük ücretler karşılığında seyahat edebilirsiniz. Şehirdeki taksilerin büyük bir kısmı lisanslıdır ve belirli bir taksimetre tarifesine göre hizmet verirler. Ancak korsan taksi sayısı da oldukça fazladır. Astronomik ücretler ödemek istemiyorsanız özellikle havalimanı çevresinde bulunan korsan taksilere karşı dikkatli olmalısınız.

Cidde Gezilecek Yerler
marymount.edu

Mercan evleriyle eski şehir bölgesi, çok katlı, yüksek ve modern binaları ile Kızıldeniz kıyısındaki Cidde; zengin fakir, eski yeni, geleneksel ve modern gibi zıtlıkların farklı bir uyum içerisinde yaşandığı bir şehirdir.

Arap Mutfağı
squarespace.com

Arap mutfağı temel olarak Türk mutfağına benzer. Ancak Arap yemekleri yoğun yağlı, baharatlı olması ve farklı pişirme stilleriyle Türk yemeklerinden ayrılır. Mutfağın vazgeçilmez malzemeleri arasında; pirinç, tavuk eti, dana eti, deve eti, soğan ve çeşitli baharatlardır. Cidde, geleneksel Arap mutfağının yanı sıra İtalya, Fars, Fransa ve Ortadoğu mutfaklarından lezzetli spesiyaller sunar. Kentin çok çeşitli etnik yapısı, oldukça zengin bir yemek kültürü oluşmasını sağlamıştır.

Cidde’nin en sevilen temel yemekleri ise; fıstıklı yada domatesli olarak hazırlanan tavuklu pilav “nejdi kabsa”, dana eti veya deve etiyle hazırlanan pilav çeşidi “yemeni mandi”, büyük porsiyonlarla sunulan ızgara et çeşitleri, yağda kızartılmış tavuk parçaları “brost”, Arap mutfağının en ünlü spesiyali olan kızarmış nohut köftesi “falafel”, yani Cidde’deki adıyla “magliya” ve tavuk etli dürüm “şavurma”dır. 


orangesmile.com

Cidde, şeriat kuralları ile yönetilir. Bu nedenle Suudi Arabistan’ın diğer kentlerinde olduğu gibi şehirde gece hayatı kültürü yoktur. Alkol satışı kesinlikle yasaktır ve otellerde dahi alkol bulunmamaktadır. Gündüzlerin aşırı sıcak olmasından dolayı Araplar gece gezer ve alışveriş merkezleri geç saatlere kadar açıktır. 


susieofarabia.files.wordpress.com

Cidde alışveriş konusunda pek çok farklı alternatif sunar. “Tahliya Caddesi”, Cidde’nin en gözde alışveriş caddesidir. Bu lüks ve modern cadde; dünyaca ünlü lüks mağaza zincirlerine ve butiklere ev sahipliği yapar. Kentin tarihi bölümü olan “Al – Balad” semti ise açık hava pazarları ve sokak satıcılarıyla Cidde’nin geleneksel yüzünü oluşturur. Al – Balad’ın kalbinde yer alan “Souq al-Alawi” çarşısı, şehrin en popüler açık hava pazarıdır. Burada Cidde’ye özgü hediyelik ürünler, giysiler, aksesuarlar ve elektronik ürünlere kadar her şeyi çok ucuza bulabilirsiniz. Cidde’nin önde gelen büyük alışveriş merkezleri ise; Heraa International Mall, Mall of Arabia, Red Sea Mall, Stars Avenue Mall, Jeddah Mall, Le Mall, Coral Mall, Megamall, Aziz Mall, Roshan Mall, Al – Andulus Mall ve Al – Salaam Mall’dur.


media.tumblr.com

Cidde’de İslam dininin önemli bayramları festival havasında kutlanır.

 • Cidde Yaz Festivali (Jeddah Ghair Festival): Temmuz – Ağustos
 • Ramazan Bayramı: Her sene değişir
 • Kurban Bayramı: Her sene değişir
 • Mevlit Kandili: Her sene değişir
 • Ramazan Bayramı – Her sene değişir
 • Kurban Bayramı – Her sene değişir
 • Suudi Arabistan Milli Günü – 23 Eylül
 • Ambulans: 997
 • İtfaiye: 998
 • Polis: 999
 • Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı: +966 9200 11233

Suudi Arabistan Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan’a seyahat etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, pasaport türüne bakılmaksızın vize almak zorundadırlar. Resmî görevle giden vatandaşlardan vize ücreti talep edilmemektedir. Kısa süreli Suudi Arabistan vize başvuruları, Suudi Arabistan Türkiye dış temsilciliği üzerinden yapılmaktadır. Hac/ Umre için vize başvuruları, yetkili acentelere yapılmalıdır. Turistik vize için Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Konsolosluğu’na başvuru yapılabilir.