Google+

Arama formu

Medine’de Gezilecek Yerler

Medine şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Bunlardan en iyileri Luxury Large Flat in Madinah close to Masjid Nabawi, Furnished Units in Tiba Arak, Dallah Taibah Hotel. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Al Aziziyah Hotel Suites, Masa Homes Furnished Apartments, Crowne Plaza Madinah gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Jar Al Habib Suites, FARAH HOSTEL(للأفراد فقط), alzahra rooms&apartments tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Medine aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Mekke şehrine 450 km uzaklıktaki Medine İslam’ın yayılma sürecindeki öneminden dolayı “Peygamber Şehri” olarak anılmaktadır. Pek çok kutsal mekânıyla hac ve umre ziyaretleri sırasında bilhassa uğranan Medine kenti, İslam mimarisinin ilk örneklerini de görme imkânı sunmaktadır.

Görülmesi gereken diğer yerler: Kıbleteyn Mescidi, Yedi Mescidler, Cennet-ül Baki (Baki Mezarlığı).

Medine Turları

Peygamber Camii (Mescidi Nebevi)

Peygamber Camii (Mescidi Nebevi)

Hz. Muhammed’in hicretten sonra ashabı ile inşa ettirdiği ve namaz kıldırdığı yer olan Peygamber Camii Medine seyahatinde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Hz. Muhammed’in kabrinin de bulunduğu Mescidi Nebevi’de Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir’in mezarı da bulunmaktadır. Günün her saati açık olan Mescidi Nebevi’yi erkekler günün her saati ziyaret edebilirler. Fakat kadınlar için ziyaret saatleri sabah namazı ve öğlen namazından sonradır. Hz. Muhammed’in “mescidimde kılınan bir vakit namaz, Mescidi Haram hariç başka bir mecliste kılınan namazdan hayırlıdır” hadisi mekânı dini açıdan da özel kılmaktadır.

Cennet Bahçesi (Ravza-i Mutahhara)

Cennet Bahçesi (Ravza-i Mutahhara)

Mescid-i Nebevi’nin içinde bulunan Cennet Bahçesi peygamberin Cuma hutbesini verdiği kürsünün bulunduğu alandır. Peygamber Camii içinde yeşil halıların bulunduğu tek kısım burasıdır.

Kuba Mescidi

Kuba Mescidi

Kuba Mescidi İslam tarihinde cemaatle namaz kılmak için inşa edilmiş ilk mescittir. Hz. Muhammed’in inşaatında çalıştığı ve 14 gün konakladığı bu mekânda namaz kılmak dinen sevap sayılmaktadır.

Uhud Dağı

Uhud Dağı

Mescidi Nebevi’ye 5 km uzaklıkta olan Uhud Dağı Medine’nin kuzeyindedir. İslam tarihinde önemli yere sahip Uhud Dağı’nda Uhud Savaşı sırasında 70 kişi şehit olmuştur. Şehitliğin de bulunduğu Uhud Dağı bu yüzden hac ve umre ziyaretlerinde mutlaka uğranan mekânlar arasındadır.