Google+

Mbabane

Mbabane - : - / -
--℃
1 SZL=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon21.5℃
 • Şubweather-icon22.1℃
 • Marweather-icon22.2℃
 • Nisweather-icon21.6℃
 • Mayweather-icon19.5℃
 • Hazweather-icon17.5℃
 • Temweather-icon15.6℃
 • Ağuweather-icon15.5℃
 • Eylweather-icon16.6℃
 • Ekiweather-icon17.8℃
 • Kasweather-icon18.7℃
 • Araweather-icon19.8℃
Genel Bilgiler / Rehber

Mbabane, Svaziland'ın başkenti olup ülkenin en büyük kentidir. Şehir, Mdimba Dağları ve Polinjane Nehri çevresinde kurulmuştur. Şehir, Güney Afrika'ya sadece 23 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehrin en önemli geçim kaynağı ve ekonomisinin temel taşı demir madenciliğidir. Yerel dilin kullanılmasının yanında İngilizce de şehirde oldukça yaygındır.

Nüfus : 96.457
İklim / Hava Durumu

Svaziland ülkesinin başkenti olan Mbabane kenti, ülke ile benzer iklim özellikleri taşımaktadır. Mevsimlerin bize göre ters yaşandığı ülkede, yaz ayları olan kasım-mart arası hava sıcaklığı 20 derece civarındadır. Bu dönem aynı zamanda en yağışlı dönemdir. Mayıs-Ekim arası ise kış mevsimi yaşanır ve yağışlar daha azdır. Sıcaklık ortalaması bu dönemde 13 derecedir.

Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Mbabane'ye direkt uçuş bulunmamaktadır. Aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Mbabane'de havaalanı da bulunmamaktadır. Ülkenin tek havaalanı Manzini kentinde yer almaktadır. Mbabane'ye gitmek için en iyi alternatifler, Güney Afrika - Johannesburg ya da Mozambik - Maputo aktarmalı uçuşlardır. Diğer alternatif ise Maputo'ya uçarak orandan Kara yolu ile Mbabane'ye geçmektir.

Mbabane Turları
 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Ne Zaman Gidilir?

Ortalama sıcaklıkların 13 derece civarında olduğu Mayıs - Ekim dönemi yağışsız sezon olduğundan seyahat etmek için daha elverişlidir. Yağışlı sezondan kuru sezona geçişin yaşandığı Nisan ayı da tercih edilebilir. Kasım - Mart dönemi ortalama sıcaklıklar 20 derece civarında olsa da çok fazla yağış almaktadır ve nem oranı çok yüksektir. Bu nedenle seyahat etmek için çok uygun değildir.

Nerede Kalınır?

Mbabane lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Mountain Inn, Eden Guest House. Bir de booking.com'un Mbabane aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Ülke genelinde olduğu gibi, Mbabane'de hem batı mutfağı hem de yerel mutfaktan örnekler sunan restoranlar bulabilirsiniz. Batı mutfağı sunan restoranlar oldukça sınırlı sayıdadır. Yerel lezzetleri ise hem restoranlarda hem de, sokak satıcılarında bulmanız mümkündür. Mısır bazlı yemekler ön plandadır. Ayrıca antilop (halk arasında sert vahşi et) etinden yapılan yemekler meşhurdur. Yerel pazarlarda satılan geleneksel yemekler etli Swazi güveci, mısır ve mısır unu ile yapılmış yemekler en popüler yemekleri arasındadır. Koçanı ile birlikte kızartılmış bütün halindeki mısırlar oldukça lezzetlidir ve denemeye değerdir.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler

Mbabane kenti içerisinde gezilebilecek yerler genel olarak yerel pazarlardan ibarettir. Bunlar dışında çok fazla alternatif bulunmamaktadır. Yüz ölçümü küçük bir ülke olduğundan bir araba kiralayarak, ülkedeki birçok yeri gezebilirsiniz. Özellikle de Swazi kültürünü yakından tanıyabileceğiniz kasabalara gitmeniz önerilmektedir. Mbabane'de yer alan Svaziland'a özgü ve el yapımı mum satışı yapan çok sayıda atölye ve fabrikaya uğrayabilirsiniz. Bunun dışında günü birlik düzenlenen Kruger Doğal Yaşam Parkı'na gidebilirsiniz.

Ne Yapılır?

Şehir içinde yapılabilecek çok fazla aktivite yoktur. Ancak, çevre köylere yapılan kültürel turlara katılarak Svaziland yaşamına daha yakından tanık olabilirsiniz. Ayrıca ülkede bulunan doğa parklarına yapılan gezilere katılarak, Afrika'nın zengin ekolojisini daha yakından tanıma şansını yakalayabilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı kültürü çok gelişmemiş olan şehirde, büyük otel barları ve bir kaç gece kulübü dışında seçenek bulunmamaktadır.

Alışveriş / Ne Alınır?

Şehirde çok büyük alışveriş merkezleri bulunmamaktadır. En önemli alışveriş mekanları, şehirde kurulan yerel pazarlardır. Bu pazarlarda hem çok renkli kareler yakalayabilir hem de yerel halk ile kaynaşma fırsatı bulabilirsiniz. Mbabane'den alınabilecekler arasında Afrika' ya özgü pek çok yerel ürün bulunmaktadır. Bunlar arasında en öne çıkanlar ise, küçük heykeller, mumlar, seramikler, boyanmış ahşap işleri ve çok çeşitli takılardır.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Şehirdeki güvenlik seviyesi alt seviyelerde olduğundan, geceleri dışarı yalnız başınıza çıkmamaya özen göstermelisiniz. Hırsızlık ve kapkaç şehirde en fazla işlenen suçlardandır. Ülkede olduğu gibi başkent Mbabane'de de salgın hastalıklar bakımından büyük problemler yaşanmaktadır. en önemli salgın hastalıklar sıtma ve tüberkülozdur. AIDS konusunda, dünya sağlık örgütünün raporuna göre dünyada 1. sırada bulunmaktadır. Salgın hastalıklar ve AIDS nedeni ile insanların ortalama ömür süresi diğer bölge insanlarına göre oldukça kısadır.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 30 güne kadar vizeden muaftır.