Google+

Ngorongoro

AFRİKATanzanyaNgorongoro
Ngorongoro - : - / -
--℃
1 TZS=0.00
Type M250V16 A
 • Ocaweather-icon16.1℃
 • Şubweather-icon16.2℃
 • Marweather-icon16.3℃
 • Nisweather-icon15.8℃
 • Mayweather-icon14.8℃
 • Hazweather-icon13.4℃
 • Temweather-icon13.1℃
 • Ağuweather-icon13.7℃
 • Eylweather-icon14.9℃
 • Ekiweather-icon15.9℃
 • Kasweather-icon16℃
 • Araweather-icon15.9℃
Genel Bilgiler / Rehber

Tanzanya’nın en fazla turist çeken bölgelerinden biri olan Ngrongoro, 1959 senesinden beri korunma alanıdır. Ngrongoro bölgesi günümüzden yaklaşık iki buçuk milyon yıl önce volkanik patlamalar neticesinde oluşmuş bir kraterdir. Volkanik patlamalar öncesinde buranın, Afrika’daki en yüksek dağ olan Klimanjaro’dan bile daha yüksek olduğu tahmin edilmektedir.

1978 yılında Unesco Dünya Mirası Listesi'ne giren bölge, toplam 8.292 kilometrekare alanı kaplamaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.020 metre ile 3.587 metre arasında değişmektedir. Güneybatısında Eysai Gölü, kuzeyinde ise Gol Dağları yer alır. Yaklaşık 304 kilometrekare alanı kaplayan krater tabanı 30.000’e yakın vahşi hayvana ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle pek çok vahşi yaşam belgeseli de bu bölgede çekilmektedir. Soyu tükenmekte olan siyah gergedanları ile de ünlüdür.

Burası aynı zamanda ilk insan ayak izlerinin de bulunduğu yer. Ngrongoro’da yer alan Olduvai Gorge bölgesi, 48 kilometrelik bir alana yayılmıştır. Olduvai, dünyanın en eski hominid fosillerinin bulunduğu arkeolojik sit alanıdır. Ayak izlerinin bulunduğu diğer arkeolojik sit alanı olan Laetoli’ye 45 kilometre mesafededir.

Tanıtım Videosu:
 

 
İklim / Hava Durumu

Yağmurlu sezon ve kuru sezon olmak üzere iki ayrı dönemi olan Ngorongoro'da yağışlar kasımdan nisana kadar sürmektedir, kuru sezonsa mayıstan ekime kadar devam eder.

Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?

Yaban hayatı yıl boyunca kraterde devam ettiğinden ziyaret etmek için tam anlamıyla iyi ya da kötü zaman yok. Bununla birlikte, krater katının araçlarla meşgul olmasından dolayı düşük sezonda ziyaret etmek daha keyifli olabilir. Magadi Gölü'nde (kraterin merkezinde) daha yüksek su seviyeleri olduğunda flamingoların yoğunluğu da artmaktadır. Yaklaşık 30.000 büyük hayvanın yaşadığı Ngorongoro'yu ne zaman ziyaret ederseniz edin her ziyaret mükemmel bir safari garantilidir.

 

Nerede Kalınır?

Ngorongoro lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Exploreans Ngorongoro Lodge - All Inclusive. Bir de booking.com'un Ngorongoro aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Umuma mahsus pasaport sahibi (Bordo Pasaport) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde vizeye tabidir.
 
Hususi pasaport (Yeşil Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Hizmet pasaport (Gri Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 
Diplomatik Pasaport (Siyah Pasaport) sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları; Tanzanya seyahatlerinde 90 gün süreyle vizeden muaftır.