Virginia Hakkında Temel Bilgiler

norfolk-1758195__340.jpg

Amerika Birleşik Devletleri’nin Atlantik Okyanusu’na kıyısı olan eyaletlerinden biri olan Virginia eyaleti, ülkenin doğusunda yer almaktadır. Ekonomiye tarım ve turizm ile oldukça fazla katkıda sağlamakta olup 8,5 milyon kişiyle ülkenin en kalabalık 12. eyaleti, yüz ölçümü bakımından ise 35. eyaletidir. Başkent Washington DC’ye yakınlığı sebebiyle oldukça önemli bir stratejik konuma sahiptir. ABD’de başkanlarından sekiz tanesinin doğduğu yer olmasından dolayı ‘Başkanların Anası’ lakabına sahiptir.

Devamını Oku

Virginia Nerededir?

Amerika Birleşik Devletleri’nin doğu bölgesinde yer alan bir eyalettir. Doğuda Atlantik Okyanusu tarafından sınırlanan Virginia, kuzeyde ve doğuda Maryland, Washington DC ile komşudur. Kuzey Carolina ile güneyde, Tennessee ile güneybatıda komşudur. Batıda da Kentucky ve Batı Virginia tarafından sınırlandırılmıştır.

Virginia’ya Ne Zaman Gidilir?

mist-1563981__340.jpg

Virginia’nın nemli subtropikal iklim görülür. Yaz ayları çok yüksek sıcaklıklara sahipken, kış ayları da oldukça soğuk geçer. Yılda yaklaşık 35-40 günlük bir kasırga dönemine sahip olan eyaletin en sıcak ayı temmuz, en soğuk ayı ise şubattır. En ideal seyahat dönemi ise mayıs ayının sonlarından eylül ayının başlarına kadar olan dönemdedir. Ancak daha serin bir hava ve daha uygun fiyatlar için nisan- mayıs arasını tercih edebilirsiniz.

Virginia’nın Başkenti, Şehirleri ve Bölgeleri

virginia-2142317_960_720.jpg

Virginia, 95 il ve 38 bağımsız şehir olmak üzere ikiye bölünmüştür. Eyaletin başkenti olan Richmond, aynı zamanda büyük şehirlerden biridir. Eyaletin şehirleri genel olarak farklı özellikleriyle bilinir. Turistik, ekonomiye katılan değer, üretim ve doğal güzellikleriyle çeşitli niteliklere sahipleridir. Richmond dışında diğer bilinen şehirler ise Virginia BeachNorfolkChesapeake ve Arlington’dur.

Devamını Oku

Virginia’nın Ekonomisi

old-williamsburg-248355__340.jpg

Virginia, çalışmak için oldukça uygun bir eyalettir. Ekonomisinin çeşitli yerel kaynakları arasında askeri, tarım, ticaret ve hizmet sektörüdür. Aralık 2014’ten beri ülkenin en düşük işsizlik oranına sahip olan eyalet, ülkenin en hızlı gelişen ikinci kasabası olan Leesburg’a ev sahipliği yapmaktadır.

Virginia’daki toplam arazinin yüzde 32’sine sahip olan tarım arazileri, oldukça fazla miktarda gelir sağlamaktadır. Zamanında birincil tütün üreticisi olan eyalet, artık birinci olmasa da yine de büyük çapta bir tütün üretimine sahiptir.

Ayrıca deniz ürünleri açısından da oldukça verimli bir bölgedir. Doğu kıyısı ile tarak, istiridye ve mavi yengeç üretim ve ticaretinde oldukça yüksek sıralarda yer almaktadır.

Ülkenin beşinci en büyük şarap üreticisi konumunda olan eyalet, özellikle Blue Ridge Dağları’nda bulunan tesislerle fazlaca turist de çekmeye başlamıştır.

 Virginia’dan Alınacak Hediyelik Eşyalar

Jambon, yer fıstığı, bira ve şarap geleneksel Virginia ürünlerine örnek verilebilir. Deniz tuzlu yer fıstığı, yerel halkın en çok tercih ettiği yer fıstığı çeşididir. Virginialı çiftçilerin ürettiği yer fıstığından yapılan bu ürün, hediyelik olarak alınabilecekler arasındadır.

Virginia, iklimi sebebiyle ciltte çok fazla kurumanın görüldüğü bir eyalettir. Bu da banyo ve güzellik ürünlerinin çeşitlilik kazanmasına neden olmuştur. Özellikle Virginia balından yapılan Valley Green Naturals ürünlerini mutlaka denemeli ve hem kendinize hem de sevdiklerinize armağan etmek üzere satın almalısınız.

Eyalette çokça tüketilen Cirrus Votka da çok farklı aromasıyla iyi bir tercih olabilir.

Bone Doctors’ın glütensiz ve katkısız barbekü sosları, dönüşte mutfağınıza Virginia atmosferini taşıyacaktır. Çok farklı çeşnilere sahip ürünlerden istediğinizi seçebilirsiniz. En çok tercih edilenin Carolina Bold BBQ sosu olduğunu ekleyelim.

Virginia Chutney’in reçellerine de bir göz atabilirsiniz. Şeftali, elma gibi bol meyveli olan bu reçeller eyalette genelde domuz rosto ve jambonla birlikte tüketilir.

Virginia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type B / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -14.9oC
  • Şub -10.6oC
  • Mar -4oC
  • Nis 4.1oC
  • May 11.6oC
  • Haz 16.1oC
  • Tem 18.4oC
  • Agu 17.3oC
  • Eyl 12.1oC
  • Eki 5.6oC
  • Kas -3.8oC
  • Ara -11.7oC

Kısa Kısa

Nfus: 8,382,950/ Dil: ngilizce / Para Birimi: Dolar (USD) / klim: Nemli Subtropikal/ Ortalama Ka Gnde Gezilir: 15 gn