Google+

Bangkok

image_placeholder
Bangkok - : - / -
--℃
1 THB=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon28℃
 • Marweather-icon29℃
 • Nisweather-icon30℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon29℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon28℃
 • Eylweather-icon28℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
Ülke: Tayland  Nüfus: 8,280,925 Resmi Dili: Tayca Para Birimi: Baht (THB) İklim: Tropikal İklim Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2-3 Gün Big Mac Index: 3.17 $ (Türkiye 3.87 $)  

Bangkok Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hareketli gece hayatı, dizi dizi gökdelenler ve aşırı sıcak Bangkok denince akla gelenlerdir. Her ne kadar kirli, kaotik ve sıcak kelimeleri Bangkok için çok kullanılsa da şehir her zaman enerjik ve hareketlidir. Tayland'ın en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Şehrin Tayca'daki resmi adı dünyanın en uzun yer adına sahiptir: Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Yuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit. Halk dilinde Krung Thep yani Melekler Şehri veya Doğu'nun Venedik'i olarak da anılır. Ülkenin tropik iklime sahip olması ve gökdelenlerin çokluğu nedeniyle Bangkok çok sıcaktır. Öyle ki, Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından dünyanın en sıcak büyükşehri seçilmiştir. Birçok insan Bangkok'u gelenekselle modernin değişik bir buluşması olarak görür. Şehrin bir yanında gökdelenler ve lüks rezidanslar yükselirken bir yanında da gecekondu mahalleleri bulunur. 

Resmi nüfusu 8.280.925 olan kent -ki bu sayı kaçakların da hesaba katılmasıyla daha da artmaktadır- sıcaklığın yüksek olduğu, nüfusun çoğunluğunun açlık sınırında yaşadığı ve dünyaca ünlü firmaların ürünlerini ucuza mal etmek için fabrikalarını kurduğu yerlerden biridir. Tahminlere göre, 11 milyondan fazla nüfusa sahip olan şehir, yoğun trafiği nedeniyle fazla hareketli ve yorucu olarak değerlendirilir.  Ayrıca kent, birçok etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. BudistMüslümanHristiyan ve yerel dinlere mensup farklı inançlardaki insanlar  bu kentte farklı bölgelerde yaşamaktadırlar. Bölgede nüfus bakımından çoğunluğuna sahip olan grup azınlık durumunda olan insanlar üzerinde baskı kurabilmektedir. Bu bakımdan çetecilik anlayışı oldukça gelişmiştir. Ayrıca Bangkok'un olumsuz yanlarından birisi de para karşılığı yapılan seksin denetimsiz olması ve  kadın ticaretinin sokaklarda alenî bir biçimde gerçekleştirilmesidir. Ancak yine de Bangkok turistler için oldukça güvenli bir şehirdir. Bangkok halkı Tayland'ın geri kalanında da olduğu gibi turistlere karşı yardımsever ve hoşgörülüdür.

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışı seyahatinizde yaşayabileceğiniz aksaklıklara karşı yurtdışı seyahat sigortası yapmanız tavsiye edilir. Pek çok ülkenin vize işlemleri sırasında talep ettiği seyahat sigortasını online olarak dakikalar içerisinde, 6 Euro’dan başlayan fiyatlarla Axa Sigorta’dan alabilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Bangkok, Asya’nın güneyinde Tayland Körfezi'nin yanı başında yer alır. 

Geolocation

Tayland’nın resmi para birimi Tayland bahtıdır.
Kısaltma: THB
Sembol: ฿

Tayland’ın resmi dili Tayca’dır. Kentte Tayca’dan sonra en yaygın dil Çince’dir.

Türkiye, Tayland’dan 4 saat geridedir.

BANGKOK BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: 61/1 SOI CHATSAN, SUTHISARN ROAD, HUAYKWANG, BANGKOK, 10310 THAİLAND
Telefon: +66-2- 355 54 86 - +66-2- 355 54 8 87
Faks: 00 66-2 274 72 61
embassy.bangkok@mfa.gov.tr
http://bangkok.be.mfa.gov.tr

Tropikal iklim kuşağında olan Tayland’da mevsimler serin mevsim, sıcak mevsim ve yağışlı mevsim olmak üzere üçe ayrılır. Kasım ve Şubat ayları arasında geçen serin mevsim seyahat için en ideal dönemdir. Sıcaklıklar genelde 20-27 derece arasında değişir. Bu dönemde muson yağmurları bitmiş olur ve bunaltıcı sıcaklar yerini ılıman bir havaya bırakır. Mart ve Haziran ayları sıcak mevsime tekabül eder. Bu dönem ülkenin en yüksek sıcaklığa ulaştığı dönemdir ve bu sıcaklıklar 35 derece üzerindedir. Yüksek sıcak ve şehirleşme nedeniyle de oldukça ağır, kirli bir hava oluşur. Bu mevsimde geziniz umduğunuz gibi keyifli geçmeyebilir. Son olarak yağışlı mevsim Temmuz ve Ekim ayları arasında seyir etmektedir. Ülkede bu dönem muson yağmurları etkisi görülmektedir. Hemen hemen her gün yağmur yağışı görülür. Bu dönemde turist sayısı daha az olur ve şehir daha az kalabalık olduğu için gezileriniz için de uygun bir dönem olabilir. Yağışlı mevsim ayrıca sıcak mevsimden sonra geldiği için yağmurlar hava sıcaklığını birkaç derece düşürür.

Türkiye'den haftanın her günü aktarmasız olarak İstanbul-Bangkok seferleri düzenlemektedir. Uçuş süresi 9 saat 20 dakikadır. 

Bangkok, dünyanın en lüks otellerine ev sahipliği yaptığı gibi en ucuz otellerine de sahiptir. Bu nedenle her bütçeye ve zevke göre otel bulmak mümkündür. Ancak bazı konularda dikkatli olmak gerekir. Bazı otellerin internet sitesi olmayabilir. Bazı oteller için de internetten rezervasyon yapılması durumunda %30'a varan tasarruf sağlayabilirsiniz. Otel resepsiyonunda gecelik bir oda için sizden 200 baht talep ederlerken internetten rezervasyon yapmanız durumunda 150 baht ödeyebilirsiniz. Ayrıca Bangkok'ta turistleri dolandırmaya çalışan çok fazla insan vardır. Bu nedenle otelleri iyi araştırıp düzgün yerlerde rezervasyon yapmak mantıklı olacaktır. Ayrıca şehir çok sıcak olduğu için klimalı bir odada kalmak tatilinizin daha rahat geçmesini sağlayacaktır. Öte yandan şehirde fuhuş çok yaygın olduğu için birçok otel ekstra misafir kabul etmemektir veya ekstra misafirlerin kalabilmesi için yüksek fiyatlar talep etmektedir. 

Bangkok’ta otobüs, metro, tren ve tekne hizmetlerinden oluşan toplu taşıma sistemi oldukça gelişmiştir. Toplu taşımada en etkin olan araçlar otobüslerdir. Otobüs bağlantıları ile kentte her noktaya ulaşılabilmektedir. Metro ise sadece kısıtlı bir alanda hizmet vermektedir. Mavi otobüsler normal sistemde çalışmakta olup sarı otobüsler ekspres özelliğine sahiptir. 

Kent içerisinde hava trenleri (BTS Sky Train) mevcuttur. Viyadükler üzerinden kurulan bu sistem önemli bir zaman kazancı sağlamaktadır. Saen Saep Kanalı üzerinde iki rotalı feribot sistemi de toplu taşıma bünyesi altındadır. Doğu ve Batı yönlerinde Venedik benzeri romantik bir gezi imkanı sunmaktadır.

Kentte iki adet havalimanı bulunmaktadır. Havalimanından kentin birçok noktasına ulaşımda, toplu taşıma bünyesi altında yer alan otobüsler günün 24 saati hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra taksiler de bulunmaktadır. Bangkok’ta Türk lirasına göre taksi fiyatları oldukça ucuzdur. Mümkün olduğunca taksi ile seyahat etmeniz önerilir.

Tüm toplu taşımalarda kontörlü kart sistemi geçerlidir. Kullanıma bağlı olarak tek seferlik seyahat ücreti 34 THB / 3 TL tutarındadır. Toplu taşıma hakkında ayrıntılı bilgi ve rotasyon için tıklayınız.

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok'ta gezilecek yerleri keşfe çıktığınızda hiç görmediğiniz kadar Buda heykeli görebilirsiniz. Sokaklarda, caddelerde, meydanlarda bağdaş kurup oturan Buda heykelleri Bangkok kültürünün önemli bir parçasını oluşturmaktadır. New York’u andıran yüksek binaları, eğlence mekânları, Budist tapınakları, saraylar ve keşfetmenizi bekleyen birçok yer için erkenden yola koyulmanızı tavsiye ederiz. Gezip görmeye doyamayacağınız Uzakdoğu'nun uzak kültürü tekrar tekrar sizi çağıracaktır. Bu sıcak ve kalabalık şehir günümüz metropollerinden biri haline gelmişken kendi kültürünü farklı köşelerinde yaşatır. Gökdelenlerle dolu kalabalık bir caddede yürürken köşeyi döndüğünüzde karşınıza Tayland'ın geleneksel ahşap evleri çıkabilir. Hoşgörüsüyle de meşhur olan yerli halkın turistlere karşı yardımsever olduğunu fark edeceksiniz. Günün her saati hareketli olan Bangkok'u gezmek için birkaç gün ayırmak gerekir.

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok'un tarihi kısmı Chao Phraya Nehri boyunca uzanır. 150 seneye yakın bir süre kraliyet ailesinin ikamet yeri olan Büyük Saray da nehir kıyısında bulunur. Sarayın hemen yanında bulunan Wat Phra Kaew ise Tayland'ın en kutsal tapınağıdır. Yatan Buda Heykeli'ne ev sahipliği yapan Wat Pho Tapınağı, Tay masajının da doğduğu yer olarak kabul edilir. Wat Arun da şehrin en güzel tapınaklarından birisidir. Altın Buda Heykeli'ne ev sahipliği yapan yer ise Wat Traimit Tapınağı'dır. Tayland'da ipek endüstrisini canlandıran Amerikalı Jim Thompson'ın Evi de Bangkok'ta bulunur. Bangkok'un sayılı dinlenme yerlerinden biri olan Lumpini Park soluklanmak için ideal bir noktadır. Dusit Sarayı da Tay ve Batı sanatlarının harmanlandığı bir saraydır. Ülkenin en büyük müzesi Bangkok Ulusal Müzesi birbirinden değerli objeleri barındırır. Geleneksel ahşap Tay evlerinden oluşan Suan Pakkad Saray Müzesi de görmeye değerdir. 

Listede adı geçen yerlerle ilgili bilgiler aşağıda mevcuttur. 

Tayland mutfağı son 50 yılda uluslararası bir üne kavuşmuştur. Tayland mutfağı genel olarak Güneydoğu Asya mutfak kültürlerinin bir sentezidir. Sofra dengesi baharatlar yardımı ile tatlı, tuzlu, acı ve ekşi üzerine kurulmuştur. Tayland mutfağında baharatlar büyük bir önem taşımaktadır. Öyle ki meyveler dahi baharatlar eşliğinde tüketilmektedir.

Uzak Doğu’nun birçok ülkesinde olduğu gibi Tayland’da da pirinç ve deniz ürünleri önemli bir konumdadır. Genel anlamda bölgeler arası büyük bir değişiklik göstermeyen Tayland mutfağında özel soslar da yemeklere ayrı bir lezzet katar. Ülkenin başkenti Bangkok’ta 50.000 adet restoran bulunmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğunu yerel restoranların işgal etmesinin yanı sıra azımsanamayacak sayıda dünya mutfağından da birçok restoran yer almaktadır. Bunun yanı sıra kent sokaklarında yer alan seyyar satıcılar da oldukça yaygındır. Burada insanlar akşam yemeklerini sokakta pişirip artanını satarlar. Bu farklı lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz. Bangkok’ta yemek fiyatları Türkiye'ye oranla ucuzdur.

Sukhumvit bölgesi restoranların en yoğun olduğu bölgelerden birisidir ve burada dünya mutfaklarından yemekler yapan yerler bulunur. Ancak bu bölgede fiyatlar genel olarak yüksektir. Khao San Yolu'nda ise daha uygun fiyatlı restoranlar mevcuttur. Fiyatı ne olursa olsun Bangkok'ta lezzetli bir Tayland yemeği yemek mümkündür. Krua Apsorn, Likhit Kai Yang, Nang Gin Kui, Jay Fai, Nahm tavsiye edilebilecek onlarca restorandan sadece birkaçıdır.

Bangkok Gece Hayatı

Bangkok’un birçok kimse için en çekici yanı gece hayatıdır. Aynı Las Vegas’ta ve Amsterdam’da olduğu gibi burada da sınırsız bir gece hayatı mevcuttur. Gece hayatının merkezi olan Pattaya’da onlarca gece kulübü, pub ve go-go bar bulunmaktadır. Gece hayatını sevenler için Bangkok en doğru şehirlerden biridir. Her yıl binlerce turist şehrin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra gece hayatı için Bangkok'a gelir. Kokteyl lounge'larından gece kurulan pazarlara, çılgın gece kulüplerinden kabare şovlarına kadar her türlü aktiviteyi Bangkok gecelerinde yaşamak mümkündür. Ancak Tayland devleti bu hareketli gece hayatıyla ilgili birtakım kısıtlamalara getirmiştir. Kapalı mekanlarda sigara içmek yasaktır, birçok mekan gece 02.00'den sonra kapanır ve sık sık pasaport/kimlik kontrolleri yapılır. Tayland polisiyle sorun yaşamamak için pasaportunuzu her zaman yanınızda bulundurmakta fayda var.

Smalls hafif Paris kafesi havası olan, hafta içi caz müzik çalan ve hafta sonu DJ performansı sergilenen bir kokteyl barıdır. Thong Lo bölgesinde bulunan WTF Bar, Cafe and Gallery lezzetli atıştırmalıklarıyla sevilen bir bardır. Mekanın sahipleri barda Bangkok'un şiir etkinliklerinin de düzenlenmesini sağlamaktadır. The Adhere 13th Blues Bar ise Bangkok'un en güzel canlı müzik yapan barlarından birisidir. Burada sahne alan grubu dinlemek oldukça keyiflidir. Özellikle hafta sonları hem Taylandlılar hem de turistler tarafından oldukça rağbet gören bir bardır. Maggie Choo's ise tercih edilebilecek bir loungedur. İçki fiyatları biraz yüksektir ancak şehrin şık yerleri arasında sayılan bir mekandır. Burayı tercih eden kitle genellikle smart casual giyinir. Sirocco Sky Bar, Bangkok'un en yüksek ikinci binasının 64. katında bulunur. Harika bir manzaraya sahip olan barda içkinizin yanında istiridye yiyerek canlı caz müziğin tadını çıkarabilirsiniz.

Bangkok'ta Alışveriş

Bangkok, Asya’nın en iyi alışveriş mekânlarına sahiptir. Kentte yüzlerce AVM ve pazar bulunur. Siam Meydanı bölgesinde, dünyanın en ünlü markalarının mağazaları ve butik dükkanlar vardır. Kentin en büyük pazarı Chatuckak Hafta sonu Pazarı’dır. Burada vintage eşyalardan yiyeceklere her çeşit ürünü bulabilirsiniz. Pazar dünyanın en büyük pazarları arasında yer aldığı için haritası da yapılmıştır. Bu haritayı kullanarak ilgilendiğiniz ürünlerin olduğu tarafları gezebilirsiniz. Giyim, aksesuar, yeme-içme, ev dekorasyonu, antikalar, hediyelik eşyalar, el işleri ve bahçecilik gibi kısımları bulunur. Şehirde hava sıcak olduğu için ve kalabalığa yakalanmamak için günün erken saatlerinde gelmekte fayda var. 

Çin Yeni Yıl Kutlamaları: Tayland’da yaşayan Çinlilerin organize ettiği, ocak ayının son haftası ile şubat ayının son haftası arasında ay takvimine göre yeni yılın gelişi kutlamaları düzenlenmektedir.

Uçurtma Festivali: Uçurtma Festivali her iki yılda bir şubat-nisan ayları arasında düzenlenmektedir. Uluslararası düzeyde katılımlarla gerçekleşen uçurtma festivalinde Sanam Luang ve Lumphini Park rengarenk bir gökyüzüne sahne olur.

Dünya Thai Dövüş Sanatları Festivali: Her yıl mart ayında gerçekleşen bu festival bir hafta sürer. Dövüş gösterilerinin yanı sıra Waikru Muay Thai seremoni gösterisi festivalin ruhani tarafını yansıtır.

Pirinç Sezonunun Başlatılması Seremonisi: Önemli bir pirinç üreticisi olan Tayland’da her yıl pirinç ekim döneminin başlangıcı vesilesi ile bu festival kutlanmaktadır. Mayıs ayında başlayan festivaller kral ve ya prensin katılımlarıyla gerçekleşir.

Işık Festivali: Işık Festivali tamamen Budizm ile ilgilidir. Budistler için büyük bir önem arz eden bu günde sabahları suya girilir ve ruhani arınma gerçekleşir, kentte her yer renkli ışıklarla döşenir, başta Hindistan olmak üzere Budist inancının yaygın olduğu birçok ülkede Işık Festivali (Loi Krathong) büyük kalabalıkların katılımları ile gerçekleşmektedir. Ay takviminin 12. ayının dolunayında miladi takvime göre kasım ayının ortalarında kutlamalar başlamaktadır.
 

 • 1 Ocak – Yeni Yıl
 • 4 Mart – Maka Buça Günü
 • 6 Nisan – Çakri Günü
 • 13-14-15 Nisan – Tay Yeni Yılı Songkran Festivali
 • 1 Mayıs – İşçi Bayramı
 • 5 Mayıs – Taç Giyme Günü
 • 13 Mayıs – Kraliyet Çiftçilik Töreni
 • 1 Haziran – Visaka Buça Günü
 • 30 Temmuz – Asalha Buça Günü
 • 31 Temmuz – Budist Perhiz Günü
 • 12 Ağustos – Kraliçe’nin Doğum Günü ve Anneler Günü
 • 23 Ekim – Kral Çulalongkom Günü
 • 4-5-7 Aralık – Kral’ın Doğum Günü ve Babalar Günü
 • 10 Aralık – Anayasa Günü
 • 31 Aralık – Yeni Yıl Arifesi
 • Polis / Ambulans: 191
 • Turizm Polisi: 1155
 • İtfaiye: 199       

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.