Koh Samui Mutfağı

pad-thai-246830_960_720.jpg

Samui, son derece yetenekli şeflerin yer aldığı, dünya standartlarındaki birçok restoranıyla kendi başına bir mutfak oluşturma hedefindedir. Hakiki ve geleneksel Tay mutfağından dünya mutfağına birçok yemekleri yiyebileceğiniz restoranlara sahiptir. Tay mutfağına ait yemekler genellikle güçlü aromatik bileşenler ve baharatlarla hazırlanır. Tayland yemekleri dünyanın en sağlıklı mutfaklarından biri olarak kabul edilir.

Bir ada mutfağının vazgeçilmezi tabii ki deniz mahsulleridir. Samui’de yengeç, ıstakoz ve karides gibi günlük yakalanan kabuklu deniz ürünleri sık tüketilir. Adada çok tüketilen yemeklerden olan phad Thai, eriştenin tavada kızartılmasıyla yapılan ve baharatlarla bezenmiş popüler bir yemektir. Massaman köri ise genellikle sığır eti veya tavukla servis edilen bir Müslüman yemeğidir. Tayland mutfağına ait tatlıların en popüleri ise kalamae’dir. Kalamae yapışkan pirinç unu, palmiye şekeri ve Hindistan cevizi kremasından yapılmış bir tatlıdır. Baharatlı ve ekşi bir çorba olan tom yum ise Tayland’ın meşhur çorbalarındandır. Tom yum deniz ürünlerinin yanında limon suyu, balık sosu, biber gibi aromalarla zenginleşen lezzetli bir çorbadır.

Koh Samui’nin en güzel restoranlarının başında ise Dining on the Rocks geliyor. Bu restoran 270 derecelik açıyla okyanus manzarasına hâkim olabileceğiniz romantik akşam yemeklerinin merkezidir. Lamai’de yer alan Kob Thai, rahatlatıcı atmosferi ve lezzetli Tay yemekleriyle dikkat çeken yerlerdendir. Adanın en başarılı restoranlarından biri de kuzey Chaweng’de yer alan Tree Tops’tır. Sadece sekiz adetmasaya sahip olan restoranda her masa yerden oldukça yüksek bir ağaç ev şeklinde dizayn edilmiştir.