Google+

Arama formu

Krabi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Krabi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tayland’ın en güzel şehirlerinden biri olan Krabi mavinin ve yeşilin en güzel örneklerini sunan dünyadaki sayılı yerlerden biridir. Birçok ulusal parka ev sahipliği yapan şehir, doğa harikalarıyla turistleri adeta büyülemektedir. Çoğu sahil filminin çekildiği Koh Phi Phi Adası yanında 130 adaya giden tüm teknelerin kalkış yeri olarak bilinen Krabi, denize açılan en güzel kapılardan biridir. Sahilleri, mağaraları, adaları, ormanları, şehir merkezi, insanları, pazarları, sahil partileri, tapınaklarıyla birçok konumda sizi dostça kucaklayacak olan bu şehirde yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Aynı zamanda Krabi kenti funky barların, batı restoranlarının, taze meyve sebzelerin de vazgeçilmez noktasıdır diyebiliriz. Tırmanış deneyimlemek, fillere dokunmak, maymunlarla birlikte yürümek, Tayland masajını deneyimlemek, tertemiz suda yüzmek, tekne kiralayarak özgürce dolaşmak ve daha onlarcası.

Tayland’ın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Krabi, eski renk tabloların, taş aletlerinin, boncukların, seramiklerin ve iskelet kalıntılarının bulunduğu pek çok uçurum ve mağaraya sahiptir. Öyle ki Krabi’nin milattan yüzyıllar öncesinde “homosapien” insan türüne ev sahipliği yaptığı düşünülmektedir. Daha öncesinde “Ban Thai Samor” olarak bilinen şehrin milattan önce 1200 yılında Ligor Krallığı’na ait olduğunu biliyoruz. Yaklaşık 200 yıl önce fil kralı olarak bilinen Jao Praya Nakorn tarafından yeniden kurulan şehire o dönemde yüzlerce fil getirilir. Günümüzde hala birçok insan sadece fil görmek için bile Krabi’yi ziyaret etmektedir. Anakarada bulunan yayla ve ovalarla kırılan dağlık coğrafya ve civarındaki 130 ada buranın cezbedici bir bölge olmasını sağlıyordu, zamanla Krabi gelişti, şeklini ve doğasını bozmadan turistik bir nokta haline gelmeyi başardı. Uzun palmiyelerden oluşan şehir merkezine modern binalar yapılmış ve aynı zamanda doğal yapısı bozulmamıştır. Şehrin kendini bu şekilde koruması turistler için güzel sebepler yaratmaktadır. Taylandlı Müslümanlar kentin sakinleridir ve turizm sektöründe hizmet etmeyi seven bu insanlar seyahatinizi oldukça renklendireceklerdir. Sokaklarda ve plajlarda karşılaşacağınız yüzlerce yerel satıcıdan istediğinizi satın alabilir hem yerel halkı hem yerel mutfağı tanıyabilirsiniz.

“Dünyanın cenneti” olarak adlandırılan Phi Phi Adaları Krabi’ye olan yoğun ilginin başlıca sebeplerinden biridir. Mercanları, kireç taşları, deniz uçurumlarıyla ünlü adanın yanı sıra yer alan kumsal büyüleyici bir güzelliğe sahiptir. Krabi şehrinin güneyinde uzanan “Lanta Adaları” egzotik ormanları, engin tepeleri, mercan ağaçlarından kopan mangrovlarıyla bölgeyi turistik bir hale getiren farklı noktalardan biridir. Yine bölgede bulunan Ao Nang ve Rai Ley Körfezi’nin güzel kumlu plajları, kireç taşından oluşmuş dik dağlarının yanı sıra tırmanış için uygun bir yer olmasıyla bilinir ve dünyanın birçok ülkesinden birçok insan tırmanışla doğanın en güzel mavi ve yeşil tonlarını yaşamak için Krabi’ye gelir. Bölgedeki en ünlü şeylerin Mangrov ve Cassia Ağaçları olduğunu söyleyebiliriz. Bu ağaçların yanı sıra Rubbles ağaçları, portakal, Hindistan cevizi, kahve gibi birçok tarımsal ürünün yetişmesi için uygun iklim ve toprağa sahip olan Krabi’de “deniz, kum, güneş” üçlüsüne eşlik edecek birçok egzotik lezzeti deneyebilir, dinlenmelerden oluşan seyahatinizi damak zevkinize uygun tatlarla süslendirebilirsiniz. Andaman Denizi ve Benja Dağları’nın birlikte müthiş bir uyum yarattığı Krabi şehrinde tropikal iklim görülür. Şehir yıl boyunca sıcaktır, istediğiniz herhangi bir ayda ortalama 25 derece bir sıcaklıkla karşılaşırsınız. Bunun yanında mayıs ve ekim ayları arasında Krabi şehrinin aşırı yağış aldığını söyleyebiliriz. Eğer yağmurda gezmek istemiyorsanız seyahatinizi kasım ve nisan ayları arasında planlamanızı öneririz.

Şehrin büyük bir kısmında ulusal parklar bulunmaktadır. Bu ulusal parklar içerisinde yapılan sportif aktiviteler Krabi’nin vazgeçilmezlerindendir diyebiliriz. Bunun dışında şnorkelle dalış yine bölgede en fazla rağbet gösterilen aktivitelerdendir. Tertemiz sularda yüzlerce balıkla birlikte yüzmek sizin için muhteşem bir deneyim olacaktır. Su kayağı ve yelkencilik de yapabileceğiniz diğer su sporlarındandır. Yapılacak en güzel aktivite ise tüm adaları teker teker dolaşmaktır. İster kayık kiralayarak ister turlara katılarak Krabi’nin tüm adalarını keşfedebilirsiniz. Akşamında ise dinlenmek için sahilde kulağınıza gelecek müzik sesleriyle güneşin batışını izleyebilir ya da etrafı keşfedebilirsiniz.

Krabi denince yeşil ve mavi dışında bir şeyden bahsetmeye pek gerek kalmasa da şehir hakkında seyahatinize yardımcı olacak tüm bilgileri derleyeceğiz. Eğlencenin, en güzel yemeklerin, doğanın, sıcak havanın ve sıcak insanın buluştuğu Krabi’de geçecek seyahatinizde iyi vakitler geçirmenizi diliyoruz.

Tanıtım Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=V3c-5ZmICZc