Satun Hakkında Bilinmesi Gerekenler

sea-3975161_960_720.jpg

Tayland’ın güneyinde Andaman denizi kıyısında yer alan Satun ülkenin önde gelen tatil beldelerinden biridir. Tayland’ın güney adalarına açılan kapı olarak bilinen Satun 100’e yakın adaya sahiptir. Başta Koh Lipe olmak üzere Koh Tarutao, Koh Adang, Koh Rawi en bilinen Satun adaları arasındadır. Yaklaşık 315 bin kişinin yaşadığı Satun şehri Müslüman nüfusun ağırlıkta olduğu Tayland illerinden biridir. Şehrin %70’ine yakını Müslüman olan Satun’un %30’u Budisttir. 2478 kilometrekarelik bir alanı kaplayan Satun yüksek tepelerle çevrilidir. İsmini meyvelerin kraliçesi olarak bilinen mangostenden alan şehir Malay Yarımadası’nda yer almakla birlikte Malezya ile de komşudur. Kuzeyinde Trang, Phatthalung ve Songkhla illeri bulunan Satun’un güneyinde Malezya’nın Perlis eyaleti vardır. Muenang Satun, Khuan Don, Tha Phae, Khuan Kalong, La-ngu, Thung Wa ve Manag olmak üzere altı farklı bölgeye ayrılmıştır. Malezya’ya olan yakınlığı ile nüfusunun büyük çoğunluğu Malay kökenli olan Satun ziyaret etmek için oldukça güvenli ve sorunsuz şehirlerden biridir.

Satun Tayland’ın başkenti Bangkok’a 980 kilometre mesafede yer almaktadır. Satun’da havalimanı bulunmadığı için şehre uçakla ulaşım 2.5 saat uzaklıktaki Hat Yai şehrindeki Hat Yai Uluslararası Havalimanı’ndan veya Malezya’daki Langkawi Havalimanı’ndan sağlanmaktadır. Türkiye’den Satun’a gitmek isteyenler 9 saatlik Bangkok uçuşunun ardından tekrar uçak, tren veya otobüs aktarması ile şehre ulaşım sağlayabilirler. Bangkok’tan Hat Yai’ye uçakla gelmek isteyenler Tayland’ın yerel uçuş firması olan Nok Air’i tercih edebilirler. Haftanın her günü Bangkok-Hat Yai arası uçak seferi düzenleyen Nok Air ile iki saatte havalimanına ulaşım sağlayabilirsiniz. Hat Yai Havalimanı’ndan düzenli olarak Satun şehrine otobüs hizmeti bulunmaktadır ve yolculuk yaklaşık 3 saat sürer. Bangkok’tan Satun’a otobüs ile gelmek isterseniz yolculuğun 15 saate yakın süreceğini hatırlatmak isteriz. Trenle seyahat etmek isteyenler için Satun’a en yakın tren istasyonu Hat Yai şehrindedir. Malezya’dan Satun’a geçmek isterseniz Langkawi iskelesinden günde dört sefer sürat teknesi hareket etmektedir. Yolculuk ise yaklaşık 1.5 saat sürer.

Tropikal iklime sahip olan Satun’u ziyaret etmek için en ideal dönem Ekim-Mart ayları arasıdır. Özellikle Haziran-Eylül ayları arasında muson döneminin yaşandığı Satun’da yoğun yağmur ve fırtına gözlemlenmektedir. Yıl içerisinde sıcaklık değeri çok fazla değişmezken Aralık-Mart ayları arasında 30-35 derece civarındadır. Şubat ayında düzenlenen Uçurtma Festivali ve her yıl 13-15 Nisan aylarından düzenlenen Songkran Festivali şehirdeki en önemli etkinliklerdendir. Misafirlerine her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunan Satun’da kuru sezon olarak bilinen Aralık-Mart ayları fiyatlar yükselişe geçmektedir. Popüler balayı destinasyonlarından biri olan Koh Lipe Adası birbirinden lüks konaklama yerleri ile öne çıkarken ister beş yıldızlı otelde, isterseniz bungalovlarda huzurlu ve keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.

Satun merkezi yürüyerek rahatlıkla dolaşabileceğiniz gibi çevreyi keşfetmek isterseniz Asya’ya özgü tuk-tukları tercih edebilir veya motosiklet kiralayabilirsiniz. Satun ulaşımda büyük pay sahibi olan sürat tekneleri ile ada turuna çıkabilir, sualtı güzelliklerini yakından görme şansı bulabilirsiniz. Adang Takımadaları’nın en küçüğü olan Koh Lipe Satun gezilecek yerler listenize muhakkak eklemeniz gereken adalardan biridir. 3.5 kilometre genişliğinde, 2.5 kilometre uzunluğundaki Koh Lipe Adası beyaz renkli kumsalları, çivit mavisi denizi ve bakir doğası ile görülmeye değerdir. Pak Bara iskelesinden 1.5 saatlik tekne yolculuğu ile kolaylıkla ulaşabileceğiniz Koh Lipe Adası’nın tamamını yürüyerek gezmeniz mümkün. Pattaya, Sunrise ve Sunset gibi ünlü plajlara ev sahipliği yapan Koh Lipe Adası’nda tropikal balık türlerini keşfedebilir, kano kiralayarak berrak sular üstünde eşsiz bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Koh Tarutao, Koh Phetra, Koh Kai gibi birbirinden güzel adaları gezi listenize eklemeyi sakın unutmayın. Tay ve Malezya mutfağının en güzel örneklerini deneyeceğiniz Satun’da tüm yılın yorgunluğunu üzerinizden atabilir, macera dolu bir tatil geçirme fırsatı bulabilirsiniz. Güney Tayland’ın en güzel şehirlerinden biri olan Satun’a en az 3-4 gününüzü ayırmanızı tavsiye ederiz.

Tanıtım Videosu: