Google+

Arama formu

Sukothai

 • Yerel Saat
  - : - / -
 • Kur Farkı
  1 THB=0.00
 • Priz Tipi
  Type C250V - 2.5 A
 • Hava Durumu
  --℃
 • Yıllık Ortalama Sıcaklık
  Oca 26℃
  Şub 26.1℃
  Mar 28.1℃
  Nis 31.2℃
  May 28.8℃
  Haz 28.9℃
  Tem 28.6℃
  Ağu 28.6℃
  Eyl 27.8℃
  Eki 28.1℃
  Kas 25.4℃
  Ara 25.4℃
Genel Bilgiler / Rehber

Sukothai, Tayland’da bulunan bir eyalettir. Ülkenin kuzey kesiminde yer alan bu eyaletin komşuları ise Phrae, Uttaradit, Phitsanulok, Kamphaeng Phet, Tak ve Lampang eyaletleridir. Sukothai'nin kelime anlamı olarak ise Mutluluk Şafağı anlamına gelmektedir.
Sukothai, Yom Nehri Vadisi’nin kuzey kesiminde bulunmaktadır. Bangkok’un 427 kilometre kuzeyinde yer alan bu eyaletin yüzölçümü ise 6.596 kilometrekaredir. Ünlü Khao Luang Sıradağları da yine Sukothai’de bulunmaktadır. Bu sıradağların 4 önemli tepesi vardır. Bunlar Khao Phu Kha, Khao Phra Mae Ya, Khao Chedi ve Pha Narai’dir.
Sukothai, oldukça eski bir tarihe sahiptir. 13. yüzyılda kurulmuş olan bir eyalet olan Sukothai, ilk olarak Khmer İmparatorluğuna dâhildi. 1238 – 1257 seneleri arasında bu imparatorluğun himayesi altındaydı. Sukothai’nin tarihindeki en efsane kişilik Kral Ramkhamhaeng’tir. Bu kral döneminde, bölge oldukça geniş çaplı bir kalkınma içine girmiştir. Sukothai eyaletinin sembolik eyalet ağacı Afzelia xylocarpa, sembolik eyalet çiçeği ise Lotus’tur.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?

Sukothai lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Maison de Sukhothai, Sriwilai Sukhothai, Sukhothai Garden. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Chuan Chom Resort, Sukhothai Green House gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz At Home Sukhothai, Vieng Tawan Sukhothai Guesthouse, Arinch Resort otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sukothai aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Tayland Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri ise 30 güne kadar vizeden muaftır.

Diplomatik, Hizmet, Hususi Pasaport Hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.