Tokmok Genel Bilgiler / Rehber

Tokmok, Asya kıtasının ülkelerinden olan Kırgızistan’ın şehirlerinden biridir. Kırgızistan’ın kuzeyinde konumlanan kent yaklaşık olarak 63 bin nüfusa sahiptir. Kent, ülkenin başkenti olan Bişkek’in doğusunda bulunur. Kentte geçerli olan para birimi ülkenin geri kalanında olduğu gibi Kırgız somu’dur. 1 Türk lirası yaklaşık olarak 12 Kırgız somu değerindedir.

Deniz seviyesinden yüksekliği yaklaşık olarak 810 metre olan Tokmok, ChuyVadisi üzerinde konumlanır. İlk olarak Kokand Hanlığı’nın askeri kolu olarak kurulan kent daha sonraki süreçte Rusların egemenliğine girmiştir. Bugünkü şehir 1864 senesinde bir general olan MihailChernyayev tarafından kurulmuştur. Günümüzde Chui eyaletinin ilçe idari birimi olma unvanına sahip Tokmok, aynı zamanda tarihî bir öneme de sahip. Batı Türk Kağanlığı’nın başkenti olan Ak - Beshim kalıntılarının Tokmok’a yalnızca 8 kilometre mesafede olduğu biliniyor. Aynı zamanda Kutadgu Bilig’in yazarı olan Yusuf Has Hacip’in de burada doğduğu rivayet ediliyor.

Kentin nüfusunu genellikle Kırgız ve Ruslar oluştursa da burada Özbekler de yaşamakta. Yemyeşil doğası, tarihî güzellikleri ve sıcakkanlı insanları ise Tokmok aklınızda hep sempatik kalacak şehirler arasında bulunuyor.

Tokmok İklimi

Sıcak yaz kıtası iklimine dâhil olan Tokmok’un yıllık sıcaklık ortalaması 9 derece civarındadır. Yılın en sıcak ayı olarak nitelendirebileceğiniz temmuz ayı bile ortalama olarak 23 - 24 derece ortalamalarında seyreder. En yağışlı ay nisan iken, en kurak ay ise ağustos olarak kabul edilir.

Tokmok’a Ne Zaman Gidilir?

Yılın yaklaşık olarak 3’te 1’inin yağışlı olduğu Tokmok’a gitmek için en uygun zaman temmuz ve ağustos ayları olabilir. Hem sıcaklığın görece yükseldiği hem de yağış miktarının düşmesi sebebiyle bu tarihler keyifli bir gezi için en uygunu olacaktır.


 

Tokmok Gezilecek Yerler

Tarihiyle oldukça ün yapan Tokmok’ta gezebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz. Ayrıca yaklaşık 1,5 saat mesafede bulunan Bişkek’te de çok sayıda anıt ve meydan olduğunu söyleyebiliriz. Tokmok’tan sonra başkenti de gezmenizde fayda olacaktır.


Tokmok Uçak Anıtı, Chu Nehri, Ak - Behsim kalıntıları, Tokmok’a sadece 15 kilometre mesafede bulunan BuranaKalesi,Balasagun kenti kalıntıları burada görülmesi gereken yerler arasındadır.

Tokmok Yeme İçme

Tokmok mutfağında et ağırlıklı olduğu söyleyebiliriz. Çorbalarda bile hamur ve et ürünlerine rastlayabilirsiniz. Oldukça besleyici bu hayvansal protein ağırlıkla yeme tarzı insanları coğrafyanın serinliğinden de koruyor elbette. Bildiğimiz mantı da Tokmok’ta manty adı ile karşınıza çıkabilir. Damak tadı olarak oldukça yakın bir lezzet sunan Tokmok lezzetlerine şans vermelisiniz. Mantılar haşlama ve kızartma olarak 2 çeşitte servis ediliyor. Ayrıca yine hamur ürünü olan beşparmak da et suyunda haşlanan eriştenin üzerine soğan ve koyun eti parçaları eklenerek hazırlanıyor. Paloo ise alıştığımız bildiğimiz sebzeli pilavın çok benzeri olarak karşımıza çıkıyor. Restoranlarda bu tatlara denk gelirseniz mutlaka denemelisiniz. Ayrıca şaşlık, borsok da Tokmok ziyaretinizde deneyebileceğiniz etli lezzetler arasında yerini alıyor. İçecek olarak ise kımız Tokmok mutfağının vazgeçilmezi olarak anılıyor. Ayran benzeri bu içecek alışkın olduğunuz bir tat gibi gelebilir.

Tokmok Konaklama

Tokmok çevresinde otel bulmak başkent Bişkek kadar olmasa da kolay. 210 Türk lirasından başlayarak 900 Türk lirasına kadar otel bulmak mümkün. İstediğiniz tarzda, fiyatta ve konforda otel bulmak için önceden arayışa girip rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

*Fiyatlar Kasım 2018 tarihinde güncellenmiştir. Dönemsel olarak değişiklik gösterebilir.

Tokmok Alışveriş

Tokmok’ta yöresel ürünleri ve eşyaları bulabileceğiniz, hediyelik eşyalar alabileceğiniz çarşıları tercih edebilirsiniz. Özellikle almanız gereken ürünler arasında kalpak şapkalar, geleneksel Kırgız kıyafetleri, farklı desenli kilim ve halılar bulunuyor.


 

Tokmok Ulaşım

Türkiye’den düzenli olarak uçak seferleri yapılan Kırgızistan yaklaşık olarak 5saat mesafede yer alıyor. Araçla gitmek isteyenler için ise bu süre 2 gün 10 saate kadar çıkabiliyor. Ayrıca Türkiye’den İstanbul çıkışlı aktarmalı uçuşlar olduğu gibi direkt olarak da yapılabiliyor ancak ilk durağınız başkent Bişkek olacağı için buradan sonra otobüs ya da araçla yolunuza devam etmeniz gerekiyor. Bu da yaklaşık olarak 2 saat sonra Tokmok’a varabileceğiniz anlamına geliyor. Şehir içindeki ulaşım için ise otobüs ve taksiler hizmetinizde olacaktır.

Tokmok ile İlgili

Tokmok Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -5.3oC
  • Şub -4.2oC
  • Mar 3.2oC
  • Nis 11.4oC
  • May 16.2oC
  • Haz 20.6oC
  • Tem 23.3oC
  • Agu 22oC
  • Eyl 16.8oC
  • Eki 9.8oC
  • Kas 2.8oC
  • Ara -2.5oC

Kısa Kısa